Révész Máriusz: azért dolgozunk, hogy Magyarország aktívabb és egészségesebb hely legyen

Óriási lehetőség előtt áll az aktív életmód, hiszen 2025-ben minden korábbinál több pénzt szán erre a területre az állam – erről beszélt Révész Máriusz, Aktív Magyarországért felelős államtitkár a holmozogj.hu-nak adott interjúban. A sportolást élménnyé kívánják alakítani, ennek érdekében több milliárd forintból kezdődnek fejlesztések és indulnak mozgásra ösztönző programok. A SZÉP-kártya új Aktív Magyarok zsebe is azt a célt szolgálja, hogy csökkenjen Magyarország lemaradása például a skandináv országokhoz képest, és legalább 8-9 évvel emelkedjen a várható élettartam. Az államtitkárral a holmozogj.hu-t kiadó Best Ever ügyvezetője, Németh Balázs beszélgetett.

Németh Balázs: Finnországban jártam a téli szünetben, rokonlátogatáson, és január elsején délelőtt 10 órakor, hidegben, hóesésben egy frizbigolf pályára mentünk el, ami – és ez az igazán megdöbbentő magyar fejjel – tele volt játékosokkal, vagyis az újévet aktívan, mozgással kezdő finn családokkal, baráti társaságokkal. Mennyire vagyunk ettől messze?

Révész Máriusz: Nagyon! Azt sejtem, hogy január elsején 10 órakor a magyar emberek többsége még aludt… A viccet félretéve, az Eurobarométer kutatása alapján Finnország éllovas egész Európában, mindössze a lakosság 8 százaléka állítja, hogy soha nem sportol. Ezzel szemben a magyarok 59 százaléka mondja ugyanezt. Óriási a különbség, az a feladatunk, hogy ezen változtassuk, tehát az aktív, sportos életmódot Magyarországon is vonzóvá és általános gyakorlattá tegyük. A skandináv országok ebben a kérdésben 50-60 évvel ezelőtt nagyon tudatosan elindultak egy úton. Például kimondták, hogy a közlekedés történjen aktívan, vagyis minél többen kerékpározzanak, nagyon nagy hangsúlyt kapott a táplálkozási szokások átalakítása, a sportos életmód, és ennek az eredménye az, hogy mára ezekben az országokban az aktív, egészséges életmód az általánosan elfogadott norma.

El kell hitetni az emberekkel, hogy a sport élmény!

Révész Máriusz, Aktív Magyarországért felelős államtitkár
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Mi okozza a drámai lemaradásunkat? A közép-európai életfelfogás, az alacsonyabb életszínvonal, a keleti blokkban töltött évtizedek?

– Azt kell mindenkiben tudatosítani, hogy mi magunk vagyunk a felelősek azért, hogy milyen az egészségi állapotunk. A WHO kutatásai szerint, az egészségi állapotunkban az életmódunknak négyszeres a súlya, mint az egészségügyi ellátórendszernek. Négyszeres!

Itt minden mindennel összefügg: ha odafigyelünk az életmódunkra, többen és többet mozognak, akkor csökken a túlsúlyos, elhízott emberek aránya. Ennek következménye, hogy kevesebben küzdenek majd különböző krónikus betegségekkel, például magas vérnyomással, kevesebb lesz a daganatos beteg, jobb lesz a közérzetünk.  Boldogabb és jobb hely lesz Magyarország.  

Ez logikus és elméletben biztosan az az 59 százaléknyi magyar is érti, aki soha nem sportol. De hogyan lehet rávenni az embereket a rendszeres testmozgásra?

– Amit biztosan el kell tanulnunk a skandinávoktól, hogy a sport és a sportolás nem egyenlő azzal, hogy „fogcsikorgatva küzdök” és mindenképpen versenyeznem kell, eredményt kell felmutatnom. A sport maga az élmény, azért érdemes csinálni, mert jól érzem magam. Nekünk olyan körülményeket kell teremtenünk és olyan eseményeket kell támogatnunk, amelyek után azt érzik a résztvevők, hogy ez jó volt, és már alig várják, mikor sportolhatunk legközelebb.

Az iskolában kell megszerettetni az aktív életmódot

Révész Máriusz, Aktív Magyarországért felelős államtitkár
Révész Máriusz, a mátraszentistváni Sípark 20. születésnapja alkalmából rendezett ünnepségen 2025. január 23-án. Fotó: MTI/Komka Péter

Egy másik probléma, hogy messze nem a súlyának megfelelően tekintünk az elhízás problémájára. A férfiember 100 kilónál kezdődik, csak utána nem éri meg a nyugdíjkorhatárt. Sokan büszkén hirdetik, hogy be vannak oltva mozgás ellen, majd néhány év múlva jönnek a visszafordíthatatlan krónikus betegségek. Nekünk, szülőknek is van bőven hová fejlődni abban is, hogy ne csak a leckét kérjük számon, hanem példát mutassunk az aktívabb és egészségesebb életmódból is. Ha a család nem képes erre, akkor ki fogja ezt megtenni? Meg kell oldalunk, hogy az iskolák pótolják ezt a hiányosságot. Csakhogy jelenleg erre nem készítjük fel az óvónőket, tanítókat, tanárokat, nem tudják elmesélni a gyerekeknek, hogy mi kell a normális, egészséges, boldog élethez. Az iskolákban tanuló gyerekek csaknem 30 százaléka túlsúlyos, vagy elhízott. Érdemes lenne végiggondolni, hogyan lehet alkalmassá tenni az oktatási intézményeket arra, hogy az egészséges életmódra neveljenek.

A készülő aktív életmód stratégiában például szerepel az a gondolat, hogy minden iskolában legyen sport- vagy mozgásnagykövet, akár iskolai jól-lét (well being) felelős. Nekik az lenne a feladatuk, hogy találják ki, hogyan tudják megmozgatni az iskolában tanuló gyerekeket és a tanárokat. Ha élménnyé tesszük a sportolást és kiemelten foglalkozunk a gyerekek ilyen irányú nevelésével, akkor van esély arra, hogy a következő generációnál a korábban említett 59 százalékos „nem sportol” arányt lehessen javítani.

Az idei költségvetés nyertese az aktív életmód

2025-ben csökkenthetjük a lemaradásunkat?

Az idei költségvetéssel óriásit lépünk előre. A rendszerváltás óta nem volt olyan év, hogy ekkora plusz lehetőséghez jutott volna az aktív életmód. Az a döntés született, hogy idén már nem kell a népegészségügyi-termékadó 10 százalékának felajánlásáért keresgélnünk a cégeket, hanem ezt a költségvetés automatikusan biztosítja számunkra. Ez plusz 6,5 milliárd forintot jelent, tehát nagyjából megduplázódik az a pénz, amiből gazdálkodhatunk. Ezen felül életbe lépett a SZÉP-kártyával kapcsolatos változás, amiről később még érdemes beszélni, mert szintén kulcsfontosságú ügy.

Nem azokat az éveket éljük, amikor a kormány könnyedén osztogat plusz pénzt. Az, hogy kétszeresére nő az aktív életmód támogatása, jelzi, hogy kormányzati szinten is fókuszba került a mozgás és a minőségi élet?

– Azt mindenképpen jelzi, hogy az aktív, egészséges életre ösztönzés az eddigieknél nagyobb hangsúlyt kap. Sajnos a hasonló fejlettségű, hasonló GDP-vel rendelkező országokban többnyire magasabb a várható élettartam, mint itthon. Márpedig a kormány azt a célt tűzte ki korábban, hogy a legélhetőbb országok közé kívánja emelni Magyarországot, az élhetőségnek pedig egyik fontos feltétele, hogy éljünk, és ne haljunk meg túl korán. Szerintem, annak is szól a kormány bizalma, hogy az elmúlt időszakban sok olyan programot indítottunk, amelyeknek még az ellenzéki szavazók között is pozitív a megítélése. A szemléletváltozás és a plusz támogatás egy közös siker. Például a sportállamtitkárság elindította a Sportoló Nemzet Programot, amelynek az a célja, hogy a sportegyesületek is befogadóbbak legyenek a mindennapi amatőr sportolással kapcsolatban, amit a Sportegyesületek Országos Szövetsége is támogat. A Testnevelési Egyetemen is egyre nagyobb teret nyer az a gondolat, hogy a testnevelés oktatást az élményszerűség irányába kell elvinni, a Magyar Diáksport Szövetség elindította az Aktív iskola programot, és egyre hangsúlyosabb ez a téma az egészségügyi és az oktatási államtitkárságnál is. Közösen értük el, hogy a közgondolkodásban is elindult egy pozitív átalakulás, ami néhány éven belül komoly javulást hoz az életminőségünkben. Egy kutatás szerint, ha valaki hetente két és fél órát mozog, az plusz 4,2 egészségben eltöltött életévre számíthat. Ha százezer kényelmes embert rá tudunk venni a rendszeres mozgásra, azzal 420 ezer plusz évet adunk a magyar társadalomnak. Ha 1 millió embert győzünk meg, akkor 4 millió 200 ezer évet. Fantasztikus ebben a perspektívában dolgozni!

Mindegy, csak csináld!

Révész Máriusz interjú - holmozogj.hu

A beszélgetésünk második részében sorra vesszük majd a 2025-ös konkrét intézkedéseket és fejlesztéseket. Egyelőre annyit segítsen megérteni, hogy mi a stratégia, milyen elvek alapján indítanak és támogatnak mozgásra ösztönző programokat?

– Amikor mi fiatalok voltunk, viszonylag egyszerű volt a helyzet, mert nagyjából minden fiú focizott, csak be kellett dobni egy labdát. Manapság sokkal szerteágazóbb a fiatalok érdeklődése. A foci most is a legvonzóbb sportág, de sokan vannak, akik biciklizni szeretnek, vannak, akik falat másznak, mások gördeszkáznak vagy túráznak. Ha azt akarjuk elérni, hogy többen mozogjanak, akkor fel kell kínálni a lehetőséget mindenkinek. Én nem szeretném megmondani, hogy ki mit csináljon, hanem azt szeretném elérni, hogy mindenki találja meg azt a mozgásformát, amiben ő jól érzi magát, és ahol talál olyan közösséget, ahova szívesen eljár.

Miközben sokszor panaszkodunk, hogy a fiatalok nem mozognak, azt látjuk, ha megfelelő lehetőségeket biztosítunk, akkor mégis rá lehet venni őket. Például ahol kerékpáros pumpapályákat építettünk, azok tele vannak, és sokszor még este tízkor is megy a bringázás, na meg a bandázás.

Rengetegszer szóba kerülnek a gyerekek és a fiatalok, de azért a mai felnőtteket, sőt az időseket is érdemes karon fogni és „megmozgatni”!

– Mindenkit szeretnénk megszólítani. Különösen fontos és nehéz feladat, hogy hogyan érjük el azokat az embereket, akiknek ez a kérdés egyáltalán nem fontos. Nekik hiába küldünk szórólapokat, hirdetéseket, nem érdekli őket. Az ijesztgetés sem működik, lásd a cigis dobozok példáját.

2025 egyik újdonsága, hogy megpróbáljuk a munkaadókon keresztül megszólítani az embereket, bevonjuk a munkaadókat szövetségesnek. Nekik is elemi érdekük, hogy dolgozóik egészségesek legyenek.

Csak izzadni lehet belőle, még sportcipőt sem lehet vásárolni, de például fitneszbérletre, futóverseny nevezési díjára, vagy uszodai belépőre el lehet költeni. Ha a munkaadók ebben partnerek lesznek és a kedvezményes adózási feltételek mellett bevezetik ezt a juttatást, akkor tesznek azért, hogy a munkavállalóik kevesebbet legyenek betegek és a mindennapok része legyen a rendszeres mozgás.

Fontos tapasztalat lesz, hogy élnek-e a lehetőséggel a cégek, magyarul megvan-e az a felelősségteljes gondolkodás, hogy a SZÉP-kártyával tudják támogatni a dolgozók egészségét, és ezáltal terhet vesznek le az egészségügyről és erősítik a magyar gazdaságot.

– Optimista vagyok ebben a kérdésben. Az idei évben mérsékelt indulásra számítok, de ha ez a lehetőség fennmarad, akkor évről évre folyamatosan bővül majd, és biztos vagyok benne, hogy néhány év múlva már rengeteg munkaadó biztosítja majd ezt a juttatást.

Nem élsport vagy szabadidős sport, hanem is

Révész Máriusz, Aktív Magyarországért felelős államtitkár
Sajtótájékoztató a Természetben Egyenlően projektről. Fotó: MTI/Kocsis Zoltán

Van számszerűsíthető cél?

– Persze, ne 59 százalék mondja azt, hogy nem sportol, hanem jóval kevesebb! Sokan irreálisnak tartják, de az én célom az, hogy 3 év múlva, a következő Eurobarométer felmérésnél 15 százalékkal kevesebben nyilatkozzanak úgy, hogy soha nem mozognak. Ez a célkitűzés szerepel a készülő életmód stratégiában is, a megvalósítás egyik fontos eleme pedig a SZÉP-kártya.

Értem.

– A munkahelyek mellett a másik lehetőség, ahol sok embert meg tudunk szólítani, az egészségügy. Már tavaly elindítottuk a népegészségügyi termékadóból származó állami támogatásból a Mozgás Receptre! programot. Ezzel először Új-Zélandon indultak el, de régóta működik már a skandináv országokban is.  A lényeg nagyon egyszerű: ha valaki beteg, akkor az orvos nem csak pirulákat ír fel, hanem azt mondja, hogy mozogjon! Például egy héten négy alkalommal úgy, hogy fél órán keresztül a pulzusa legalább 30 százalékkal meghaladja a nyugalmi értéket, és azt is megmondja az orvos, hogy ehhez milyen mozgásformákat ajánl. Egyes országokban a társadalombiztosítás is támogatja a sportolást, ugyanúgy, mint a gyógyszervásárlást. Ettől mi még messze vagyunk, de elindultunk ezen az úton is, és szinte csak pozitív visszajelzéseket kapunk. Sok olyan embert érünk el a rendelőkben, akiket más módon nem, mert kimondottan elzárkóznak   a mozgástól és a sportolástól. Hogyha az orvos azt mondja, hogy ezt az egészségük érdekében meg kell tenniük, akkor, ha nem is mindenki, de azért sokan megfontolják majd.

Jó is, hogy említette Új-Zélandot. A szigetország sportolói kiemelkedően sikeresek voltak a párizsi olimpián, miközben a várható élettartam is rendkívül magas náluk. Itthon – eddig – úgy tűnt, nagyobb hangsúlyt kapott az élsport, mint a szabadidős sport, az aktív életmód. Párizsból is szállította az érmeket a magyar csapat – még ha néhányaknak volt is hiányérzetük –, az viszont nagyon rosszul mutat, hogy miközben az éremtáblázaton a világ élmezőnyében végez Magyarország, a várható élettartam tekintetében a fejlett országok sereghajtói közé tartozunk.

– Volt nyáron egy másik érdekes példa is, a finnek ugyanis egyetlen érmet sem szereztek Párizsban, miközben az elmúlt percekben már többször említettük, hogy a minőségi élet feltételei adottak és a várható élettartam is rendkívül magas Finnországban. Ám nem hiszem, hogy itthon nekünk versenyeztetnünk kellene az élsportot és az élménysportot. Nagyon örülök, hogy Storcz Botond, Kiss Gergő és Cseh Laci az Ötpróba nagykövetei, visszavonulásuk után is példát mutatnak és próbálják mozgásra ösztönözni az embereket. Az a jó irány, amit Új-Zéland elért: eredményes élsport, miközben az emberek mindennapjainak természetes része a rendszeres mozgás.

Folytatjuk!

A második részben sorra vesszük, milyen programok és fejlesztések indulnak, illetve folytatódnak 2025-ben az Aktív Magyarok programban!

Videók
Kapcsolódó cikkek
Aktív Magyarországért díj
Képzeld el, hogy kincseket keresel valahol a hegyek között, egy varázslatos tónál, esetleg egy tó partján! A titok nyitja pedig néhány GPS-koordináta, amit megtalálsz a mobilod segítségével. Ez a geocaching világa, amely új értelmet ad a kirándulásoknak és a természetjárásnak. Bemutatunk egy újabb szervezetet, amely elnyerte az Aktív Magyarországért díjat.
Unod a téli punnyadást? Eleged van a kifogásokból? Újévi fogadalmat tettél, vagy épp keresed a módját, hogyan tedd motiváltabbá és egészségesebbé a családod vagy munkahelyi csapatod? Itt a HunActive és a SZÉP-kártya új, Aktív Magyarok zsebe, hogy segítsen!
Aktív Magyarországért díj
Ebben az évben 15. születésnapját ünnepli a SUHANJ! Alapítvány, amely 2010 óta mindent megmozgat, hogy sérült és fogyatékkal élő gyerekek, illetve felnőttek is átélhessék a mozgás örömét. Gusztos Péter elnökkel beszélgettünk az elmúlt 15 évről és a jövőbeli tervekről. A SUHANJ! Alapítvány tavaly novemberben az aktív életmód népszerűsítésében végzett kiemelkedő munkájáért Aktív Magyarországért díjban részesült.
Aktív Magyarországért díj
Testnevelő és földrajz tanár, futónagykövet, szabadidős eseményszervező - Rohonyné Urbancsok Zsuzsanna élete a mozgás, példamutató munkájának köszönhetően Szarvas a szabadidősport egyik fontos helyszínévé vált. Munkásságát 2024-ben Aktív Magyarországért díjjal ismerték el. Cikkünkben bemutatjuk a Körös-körül a Körös körül Futófesztivál és a Trianoni Emléktusa szervezőjének inspiráló történetét.
Mozgás Receptre tanács
„A mozgás gyógyít” – ez a Mozgás Receptre program mottója. Mi a holmozogj.hu-nál ugyanezt valljuk, ám mi nem vagyunk orvosok, professzorok, szakemberek, csak átlagemberek, akik hiszünk benne, saját tapasztalatból is tudjuk és nagy lelkesedéssel hirdetjük, hogy a rendszeres testmozgás jobbá teszi az életet. Szakértői tanácsok következnek!
Legfrissebb cikkeink
Havas kalandok, deres kihívások és farsangi futás – hétvégi top tippek
Mozgalmas hétvége vár azokra, akik nem szeretnék a négy fal között tölteni a szabadidejüket. Gyermek síverseny Donovalyban, futófarsang Kaposváron, teljesítménytúrák a Bükkben és Gödöllő környékén, hegyi- és terepfutások szerte az országban – van miből válogatni!
Új síparadicsom épül Székelyföldön
Gyergyószentmiklós környéke elsősorban a Gyilkos-tóról és a csodás sziklafalairól ismert Gyergyói-havasokról híres, ám eddig csak kisebb sípályák álltak a téli sportok szerelmeseinek rendelkezésére. Ezt a helyzetet kívánja megváltoztatni egy ambiciózus projekt, az Explosiv Síközpont. A Gyergyószentmiklóstól mintegy 14-15 kilométerre található új székelyföldi síterepet akár már a következő szezonban megnyithatják az amatőr és profi síelők előtt, kabinos felvonót, sőt nyári, gyepsízési lehetőséget is terveznek.
Jelmezes futás, akadályverseny, csúszkálás és Freestyle Fesztivál – hétvégi krónika
Február első hétvégéjén ismét rengetegen mozdultak ki, hogy együtt mozogjanak és élményeket gyűjtsenek. Akadtak, akik a jégpályákon csúszkáltak, mások dombokon futottak vagy akadálypályán küzdöttek meg önmagukkal és az elemekkel. Kattints és olvasd el hétvégi beszámolónkat!
Elképesztő trükkök és magyar győzelem a koris Freestyle Fesztiválon
Magyar győzelem született a Városligeti Műjégpálya Freestyle Fesztiváljának királyszámában, a Párbajban. Kiss Péter extázisban csatázta végig az egész estét, fantasztikus gyakorlatokkal kápráztatta el a közönséget, így megérdemelten nyerte el a bajnoki címet. Mutatjuk a legjobb videókat, és már most várjuk a jövő évi folytatást!
Milliárdos fejlesztés a Mátrában, újabb négyüléses felvonó épül a Síparkban
Új korszak kezdődik 2025-ben az idén 20 éves mátraszentistváni Síparkban. Jelentős fejlesztések indulnak, amelyek a kormány által 2021-ben elfogadott Mátra Térségi Aktív Turisztikai Stratégia alapján valósulnak meg. A tervek szerint még idén felépül egy újabb négyüléses felvonó, amelynek elemei már meg is érkeztek Ausztriából, kialakítanak egy másfél kilométeres, a hazai hegyekben kiemelkedően hosszú családi sípályát izgalmas nyomvonallal, duplájára növelik a síoktató terület nagyságát és új lehetőséggel várják majd a szánkósokat is. Jövő nyárra elkészül az alpesi játszótér, meglepetés élményelemekkel és létrehoznak egy hegyikerékpár-pályát.
Mozogj többet, fizess kevesebbet! – véget ért a hamburgeres akció, de jön a folytatás
Újévkor sokan megfogadják, hogy egészségesebben fognak élni, például többet mozognak, de a lendület gyakran már az első hét után alábbhagy. A Mozogj többet, fizess kevesebbet! kezdeményezés kreatív módon próbálta fenntartani a lelkesedést: amennyit sportolsz, annyival olcsóbban hamburgerezhetsz! Február első hétvégéjén véget ér az első kör, de már tervezik a tavaszi folytatást.
2025 © holmozogj.hu