Ne kerteljünk! Heti 150 perc intenzív, vagy 300 perc mérsékelt intenzitású mozgás a minimum az ENSZ egészségügyi világszervezete, a WHO ajánlása szerint. Igen, ez két és fél óra sportolást, vagy 5 óra sétát, könnyed biciklizést, laza úszást jelent, hetente. Ez az egészséges élethez szükséges mozgásmennyiség minimuma. Azok, akik kerékpárral, vagy gyalog járnak dolgozni, azaz a 10 percnél hosszabb tekerések, séták részei a mindennapjaiknak, már jobb helyzetben vannak.
Tűzz ki egy célt magad elé!
Ha nem szeretnél azok közé tartozni, akik az első nap lelkesedése után másnap már a kifogásokat keresik, van egy jó tanácsunk: tűzz ki egy célt!
Fontos, hogy jó cél legyen, aminek ezek a fő szabályai:
- Pont annyira nehéz cél legyen, hogy relatíve hosszú felkészülést igényeljen, de teljesíthető legyen.
- Legyen határidő a cél teljesítésére! Az időpont elég közel legyen ahhoz, hogy az edzéseket már ma érdemes/muszáj legyen elkezdeni, de elég távol ahhoz, hogy elég időnk legyen felkészülni.
- Ha van rá lehetőség, fogj össze másokkal és közösen, vagy egymással versengve készüljetek! Nincs motiválóbb annál, mint amikor váltóban indultok egy futóversenyen és tudod, hogy a sikerhez a közösségnek rád is szüksége van, azaz nem csak magadért csinálod! Hasonló élmény helytállni egy családi, vagy baráti versengésben és elmondani: én is megcsináltam!
Ezzel meg is érkeztünk a konkrét cél kiválasztásához. A holmozogj.hu adatbázisában korlátlanul válogathattok a jobbnál jobb hangulatú szabadidős sportesemények közül, de hoztunk pár konkrét példát, amit javasolunk 2025-re!
1. Gyors siker: 40. Telekom Vivicittá – 2025. április 12-13.
Ez a verseny fogalommá vált az amatőr városi futások világában, 2025-ben már 40. alkalommal rendezik meg Budapesten. A futás hazai Mekkájában, azaz a Margitszigeten indul és ott is ér véget, fantasztikus a rajt és a cél környékének hangulata, több mint 10 ezren gyűlnek össze és indulnak a különböző távokon, vagy szurkolnak a barátoknak, rokonoknak. Tippek:
- A klasszikus 10-es: ez a Vivicittá hagyományos távja, négy hónap alatt fel lehet rá készülni egy egészséges embernek, aki pedig már futott 10 kilométert, annak érdemes egy időcélt kitűznie, pl. bemenni 1 óra, vagy akár 50 perc alá.
- Félmaraton hármas váltóban: 21 kilométer soknak hangzik, de három felé osztva már egész baráti, nem? 6,2 km, 7,3 km és 7,6 km jut egy-egy csapattagnak, a siker pedig közös. Ha amúgy is szoktatok sportolni, akkor tűzzetek ki egy jó időcélt: próbáljátok meg közösen lefutni két óra alatt!
2. Egy Ring kerékpáros-túra teljesítése
Az elmúlt években sokan megszerették a Ring kerékpáros teljesítménytúrákat. 2025-ben 12 túra közül lehet választani, mindegyik útvonal valamelyik magyarországi hegységet járja be. Nincs szintidő, tehát kényelmes tempóban lehet teljesíteni a távokat és még az útvonal követése sem okoz nehézséget, mert biztonságosak az utak és mindenhol jelzések segítik a résztvevőket. Íme a választék erre az évre:
- Mecsek Ring – 2025. április 12.
- Mátra Ring – 2025. április 26.
- Pilis Ring – 2025. május 10.
- Zselic Ring – 2025. május 24.
- Vértes Ring – 2025. június 7.
- Bakony Ring – 2025. június 28.
- Zemplén Ring – 2025. augusztus 16.
- Bükk Ring – 2025. augusztus 30.
- Őrség Ring – 2025. szeptember 13.
- Börzsöny Ring – 2025. szeptember 27.
- Cserehát Ring – 2025. október 4.
- Pannonhalma Ring – 2025. október 19.
3. Lidl Balaton-átúszás: 2025. július 26.
A Balaton-átúszás nem verseny, hanem egy olyan egyéni kihívás, amelyet mindenki a maga tempójában, stílusában teljesít és a siker is mindenkié, aki a balatonboglári célban átveszi a „Megúsztam” feliratú emlékérmet. Az útvonalon végig hajók biztosítják az úszók biztonságát, teljesen szabályos, sőt, ajánlott is meg-megállni pihenni, inni, enni egy kicsit és úgy úszni tovább. Fantasztikus élmény, több mint 10 ezren teljesítik minden évben! Idősek és fiatalok, nők és férfiak, sportosabbak és kevésbé sportosak egyaránt büszkén jönnek ki a vízből. A táv 5,2 kilométer, de a déli parton rendeznek 2,6 km-es, azaz féltávú versenyt is. Annak, aki szeret, vagy van kedve úszni, mindenképp a teljes távot javasoljuk és azt, hogy a felkészülést kezdje el legkésőbb februárban.
4. SPAR Budapest Maraton: 2025. október 11-12.
Magyarország legnagyobb szabadidős sporteseménye jubileumot ünnepel, ennek megfelelően óriási hangulat várható. A kétnapos futófesztiválon 5 és 42,195 km között mindenféle futótáv megtalálható egyéniben és váltóban is. Bőven van idő felkészülni akár egy hosszabb távra is, jó lehetőség az első maraton, vagy félmaraton teljesítésére, legyen szó egyéni célokról, vagy csapatról. Tippek:
- Maratonstaféta: 10,8 km, 9 km, 11,8 km és 10,6 km jut a négyfős váltó tagjainak. Ez a Futni mentem című sikerfilm kerettörténete, egy klasszikus váltó, ami jól bemutatja, micsoda közös sikerélmény felkészülni rá és végül lefutni egy maratont. Csináljátok utánuk!
- 30 km: ha még nem érzed magad felkészülnek egy maratonra, de egész évre keresel motivációt, kitűnő táv a 30 kilométer. Átlagos felkészültségű futóknak ez körülbelül 3-3 és fél óra futást jelent, Budapest legszebb részein egy hangulatos versenyen.
+1: Próbáld ki a triatlont!
Tetszettek a fenti ötletek, de nem tudsz választani? Akkor neked találták ki az úszás, kerékpározás és futás kombinációjából létrejött és egyre népszerűbb triatlont! A Magyar Triatlon Szövetség új kezdeményezése a „Próbáld ki a triatlont!” program, amelynek lényege, hogy bárki elindulhat versenyengedély nélkül is a triatlon versenyeken olyan távokon, amelyek biztonsággal teljesíthetőek kezdőknek is.
Ha izgalmas kihívást keresel, akkor az olimpiai távot javasoljuk. Ez „mindössze” 1,5 km úszásból, 40 km tekerésből és 10 km futásból áll.
Minden további részlet itt!
Út a versenyig
És akkor a felkészülésről, az aktív, sportolásban gazdag életformáról röviden és vázlatosan:
- Hasznos egy egészségügyi felméréssel indítani, hogy megtudd, milyen kockázatai lehetnek számodra az aktívabb életnek és milyen egyedi, csak rád jellemző szempontokra figyelemmel kell elkezdeni az edzéseket. Így megelőzheted a kudarcélményeket és hosszabb távon jelent majd örömöt a mozgás.
- Tedd magas polcra a mozgást a prioritások között! Ha már minden mást beírtál a naptárba, heti tervezőbe, nem fogod megtalálni a jó helyet az edzéseknek. Kezdd ezzel! Az egészség az első, minden más ez után jöjjön!
- Keress egy edzőt, vagy edzéstervet! A legtöbb versenyszervező a saját felületein kínál az adott távokra és célokhoz igazított edzésterveket, de bőven találni ilyeneket máshol is az interneten, vagy fitnesz applikációkban.
- Tippek a tervezéshez: heti három edzés a sportos élet alapja. Ha például futóversenyt tűztél ki célul, így nézhet ki egy heted: hétköznap két rövidebb, de intenzívebb futás, hétvégén pedig egy lassabb, hosszú futás. Az egyik hétköznapi futást kiválthatja egy másik mozgásforma, például egy erősítő edzés, ami nagyon jó kiegészítése a felkészülésnek.
Sok sikert és jó egészséget kívánunk!
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj le egyetlen fontos hírről vagy szakértői tanácsról sem!