Monspart Sarolta öröksége: csaknem 1000 gyaloglóklub alakult már az országban

A Monspart Sarolta Egészséges Életmódért Alapítvány azzal a céllal jött létre, hogy rendszeres közösségi mozgásra ösztönözze a 60 év felettieket, ezáltal javítva az idősebb korosztály életminőségét. Az alapítvány egy olyan gyaloglóklub-hálózatot hozott létre, amely mára több mint 510 tagszervezettel rendelkezik. Országszerte mintegy 1000 gyaloglóklub közül lehet választani.
Mozgásforma
Túrázás Túrázás

A kezdeményezés megálmodója a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett világbajnok tájfutó, a 2021-ben elhunyt Monspart Sarolta volt, aki mélyen hitt abban, hogy a séta is sport. Fontos volt számára, hogy az idősek ne csak fizikailag, hanem mentálisan is fittek maradjanak, miközben egy klub, egy szerető közösség részesei lehetnek. Az általa létrehozott gyaloglóklub-hálózat 2017-ben kezdett igazán lendületesen kiépülni, és 2022-re – a koronavírus-járvány okozta nehézségek ellenére – már 120 klubbal büszkélkedhetett.

A Monspart Sarolta Egészséges Életmódért Alapítvány által vezetett Országos Gyalogló Idősek Klubhálózatban jelenleg már több mint 500 klub működik. Ha pedig az országban tevékenykedő összes gyaloglóklubot számításba vesszük, akkor már csak “egy lépés” az ezres határ: a Nyugdíjasok Országos Szövetségéhez ugyanis további 302 gyaloglóklub tartozik, az Életet az Éveknek Nyugdíjas Szövetség pedig 160 klubot számlál.

“Együtt tehát az országban nagyjából 960 gyaloglóklub működik már, amelyek közül az Országos Gyalogló Idősklub hálózat az egyik legrégebbi” – nyilatkozta Monszpart Zsolt, a Monspart Sarolta Egészséges Életmódért Alapítvány vezetője a holmozogj.hu-nak.

Gyaloglók
Forrás: csalad.hu

Miért válik be a gyaloglás?

A gyaloglás mindenki számára elérhető, egyszerű és költséghatékony mozgásforma, amelyet bármikor el lehet kezdeni. Az alapítvány pedig különös hangsúlyt fektet a biztonságra és a fokozatosságra: heti 2-3 alkalommal történő, 40-60 perces gyaloglás már jelentős hatással van a szív-és érrendszerre, javítja az állóképességet, és csökkenti a stresszt.

Ezen felül a gyaloglás mentális egészségre gyakorolt hatása is kiemelkedő: csökkenti a szorongást és a depressziót, miközben segíti a koncentrációt és a szellemi frissesség megőrzését.

 „A gyaloglás nemcsak a testet, hanem a lelket is formálja. Együtt sétálni, beszélgetni, nevetni óriási élményt nyújt az idősebb generáció tagjainak, a gyakran magányos nyugdíjasoknak” – tette hozzá az alapítvány vezetője.

A gyaloglóklubok a mozgás öröme mellett lehetőséget adnak a tagoknak arra is, hogy új barátokra találjanak és aktívan részt vegyenek a társasági életben. Így senki se marad magányos.

Monszpart Zsolt ugyanakkor mosolyogva megjegyezte: a gyaloglások során néha előfordulhat, hogy a beszélgetések miatt a séta tempója kissé lelassul.

„Ez természetes, hiszen a közösségi élmény része, hogy beszélgetünk és jól érezzük magunkat egymás társaságában. Ugyanakkor arra is szeretnénk ösztönözni a tagokat, hogy próbálják tartani magukat az intenzívebb mozgáshoz, mert ha a gyaloglás alatt a pulzusszám körülbelül 30%-kal emelkedik, és ezt 40 percig fenn tudjuk tartani, az orvosilag igazoltan rendkívül hatékony az egészségmegőrzés szempontjából.”

Idős nő gyalogol

Hogyan segíti az alapítvány a klubokat?

A Monspart Sarolta Egészséges Életmódért Alapítvány aktív szerepet vállal a gyaloglóklubok támogatásában és fejlesztésében.

„Rendszeresen szervezünk országos és regionális találkozókat, ahol a klubtagok megoszthatják egymással tapasztalataikat, ötleteiket, és további inspirációt nyerhetnek. Emellett a klubvezetők számára szakmai mentorprogramokat indítunk, amelyek segítséget és szakmai tanácsokat nyújtanak a helyi klubok, közösségek működtetéséhez” – mondta Monszpart Zsolt.

Az alapítvány emellett rendszeresen készít szóróanyagokat, szakmai kiadványokat, és havi hírlevelekben tájékoztatja a klubokat az aktuális programokról és lehetőségekről.

Inspiráló történetek az ország különböző pontjairól

A gyaloglóklubok hatása nemcsak statisztikai adatokkal mérhető, hanem személyes történetekkel is, amelyek megmutatják, hogy ezek a közösségek milyen pozitív változásokat hozhatnak az emberek életébe. Monszpart Zsolt megosztott néhány inspiráló példát, amelyek jól tükrözik a program sikerét és sokszínűségét.

Jánoshidán, egy mindössze 3000 fős településen, a helyiek összefogása hihetetlen eredményeket hozott. Amikor a gyalogló kampány elindult 160 lakos csatlakozott a gyaloglóklubhoz, ami remekül mutatja, hogy milyen erő rejlik egy kisközösség összefogásában, és a közösségi programokat aktívan támogató polgármester lelkesedésében.

Csodával határos történet egy debreceni hölgyé, aki korábban jelentős túlsúllyal küzdött. Már a lakásából is alig tudott kimozdulni, de a gyaloglóklubhoz csatlakozva fokozatosan növelte az aktivitását, egy évvel később pedig 15 kilóval könnyebben, mosolyogva teljesített akár 10 kilométeres túrákat.

Szerelmi szálak is szövődhetnek a klubhálózaton keresztül. Házastársának halála után egy idős özvegy Miskolcról Pécsre költözött, ahol egy gyaloglóklubon belül nemcsak barátokat, hanem egy új társat is talált. Ma már boldogan, kéz a kézben járnak kirándulni.

Kaposváron pedig egy lelkes hölgy szeretett volna gyalogolni, de a városban egyetlen gyaloglóklub sem létezett még akkoriban. Az alapítvány segítségével ekkor megalapította a saját klubját, mára pedig már három gyaloglóklubot is vezet, amiből a legnépesebb több mint 80 tagot számlál.

Gyalogló nő ősszel

Egészséges nagyszülők, boldog családok

Monszpart Zsolt kiemelte, hogy a program nemcsak az idősekre, hanem az egészen fiatal generációkra is pozitív hatással van.

„Az egészséges nagyszülők kulcsszerepet játszanak a családok életében. Amikor fizikailag és mentálisan is aktívak, hatalmas segítséget nyújtanak az unokák nevelésében, és még példát is mutatnak az aktív életmód terén” – mondta a Monspart Sarolta Egészséges Életmódért Alapítvány vezetője, aki egy kedves történettel is alátámasztotta ezt.

Egy pécsi nagymama korábban nehezen tudott beszélgetni az unokájával, mert a kisgyerek állandóan a telefonját nyomkodta. Egy napon azonban elhívta egy közös kirándulásra, ahol térerő hiányában végre igazán tudtak beszélgetni és így újra egymásra találtak. Vagy ahogy a hölgy is mondta: „visszanyerte az unokáját”.

Videók
Kapcsolódó cikkek
Ingyenes családi program anyák napja alkalmából: május 18-án, Budapesten, a Kubala László parkban anyák napi családi futónapot rendeznek, ahol a közös mozgásé és a vidámságé lesz a főszerep. A részvételhez csupán egy helyszíni regisztrációra lesz szükség, a verseny hölgy dobogósai pedig nevezési jogot nyernek az általuk választott távra a július 1-I ALDI Női Futógálára!
Szeretnél tenni a szíved egészségéért? Egy egyszerű módszerrel csökkentheted a szívritmuszavarok kockázatát: gyorsíts a sétád tempóján! Egy új, nagyszabású kutatás szerint a tempósabb gyaloglás kifejezetten jót tesz a szívnek.
SZEOSZ évindító 2025
Sportoló orvosok és hiteles szakemberek összefogásával jött létre a Mozaik Med Orvosi Futóegyesület, hogy segítsen az embereknek egy egészségesebb, aktívabb életformát választani. A közösség célja, hogy mindenki megtalálja a számára megfelelő edzésformát és minden edzés pozitív élmény legyen. Orvosok és képzett futónagykövetek támogatják a résztvevőket a fokozatos fejlődésben, segítve őket abban, hogy saját tempójukban haladjanak.
SZEOSZ évindító 2025
Zsámbékon néhány éve még alig volt szervezett szabadidősport, ma viszont már négy nagy esemény is van, amelyek megmozgatják a térség lakóit. Mi más lehetne a cél, mint minél több embert kimozdítani, és lehetőséget adni arra, hogy akár futva, akár túrázva felfedezzék a környék természeti szépségeit.
Nincs ötleted, hol mozogj február első hétvégéjén? Akkor segítünk! A gazdag programkínálatban szerepel terep- és akadályfutás, jelmezes farsangi futás, egy izgalmas fejlámpás kihívás a Börzsönyben, trükkös korcsolyázás a Városligetben, valamint gyalogos és kerékpáros teljesítménytúra a Tündér-hegyen. Te melyiket választod?
Kapcsolódó események
Legfrissebb cikkeink
Több mint edzés – Ignáth Éva közösségi missziója
Ignáth Éva nemcsak futóként és pilates oktatóként inspirál másokat, hanem egy olyan közösségi teret is épít, ahol az edzések túlmutatnak az izomzaton: önbizalmat és motivációt adnak, közösséget formálnak és lendületben tartanak – kívül-belül.
Idén nyáron újra lebeghetünk a csillagok alatt! – Jön a Libegők Éjszakája!
Idén már tizedik alkalommal rendezik meg a nyár egyik legkülönlegesebb és legromantikusabb programját, a Libegők Éjszakáját, amely július 12-én négy csodás helyszínen – Budapesten, Lillafüreden, Sástón és Sátoraljaújhelyen – élvezhetjük az éjszakai lebegés különleges élményét. Ha szereted a természetet, a panorámát és a nyáresti varázst, ezt a programot vétek lenne kihagyni.
Ragadj Evezőt! – Vízitúra kaland a vadregényes Hernádon
Július 26-án folytatódik a Vízi Ring sorozat a Hernádon, amely Európa egyik legvadabb, legkevésbé szabályozott folyója, így a túrák biztosan nem lesznek unalmasak! Természetesen kezdőknek és családoknak is kínálnak könnyű evezős programokat.
Itt az idő, evezd át a Balatont!
Vajon milyen érzés saját erőből átszelni a Balatont? A Hervis Balaton-átevezés az egyetlen lehetőség arra, hogy szervezett, biztonságos keretek között evezd át hazánk legnagyobb tavát. Az esemény az idén indult vízitúra sorozat, a Vízi Ring harmadik állomása.
Kenu, futás, SUP, bringa – ismét szuper hétvégének nézünk elébe!
Víz, erdő, hegy, napsütés és mozgás: mi másra lenne szükséged a feltöltődéshez? Július első hétvégéjén az ország legszebb tájain élvezheted a mozgás örömét! Több ingyenes program is vár, és még Ötpróba-pontokat is gyűjthetsz.
E-bike beszerzési program indult
Az aktív kikapcsolódási lehetőségek bővítésének érdekében elektromos rásegítésű kerékpárok támogatására írt ki pályázatot az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság. Legfeljebb 4,5 millió forintos támogatással minimum 7, maximum 15 darab új e-bike beszerzésére pályázhatnak turisztikai tevékenységet végző szervezetek és vállalkozások július 31-ig.
2025 © holmozogj.hu