A mozgás mindenkié és soha nem késő elkezdeni. A 60 év felettiek számára ugyanakkor az is fontos, hogy olyan, mérsékelt intenzitású mozgásformát válasszanak, amely nem jelent túlságosan nagy megterhelést a szervezetnek. Időskorban a rendszeres, kíméletes testmozgás, valamint az agytorna bizonyítottan csökkenti a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát. A szenior örömtánc tökéletes választás!
Szenior örömtánc! Az mi?
A szenior örömtáncnak nevezett és kimondottan az idősebb korosztály számára kitalált közösségi mozgásforma Nyugat-Európában már csaknem 50 éve hódít, Magyarországra azonban csak nemrég “jutott el”. A mozgalom az 1970-es években, Németországból indult: Ilse Tutt táncpedagógus az akkor 80 éves anyósa kérésére fejlesztett ki egy speciális mozgásformát, amelyben nincsenek nehéz tánclépések, gyors forgások és mozdulatok, hanem egyszerű, könnyen megjegyezhető koreográfiák sorozatából áll össze.
“Fontos megemlíteni, hogy különbség van a szenior tánc és a szenior örömtánc között” – mesélte a holmozogj.hu-nak Schróth Ágnes, az áprilisban megalakult Szenior Örömtáncoktatók Egyesületének egyik alapító tagja. “Senkinek nem kell megijednie, mert nem egy társastánc iskolát kell elképzelni, ami a szenior korú, korábbi táncosoknak szól. Az örömtánc sokkal inkább egy kötetlen, kifejezetten a nyugdíjasoknak szóló foglalkozás, ahol a jókedv és egy pár váltócipő elég a vidám, aktív kikapcsolódáshoz.”

Táncpartner és előzetes tánctudás nélkül
Az sem gond, ha egyedül érkezel a szenior örömtánc foglalkozásra – nincs szükség sem táncpartnerre, sem előzetes tánctudásra ahhoz, hogy bekapcsolódj, a közösségi foglalkozások pedig remek lehetőséget adnak új barátságok kialakítására.
Az órák időtartama változó, általában 60-90 perc, amely során többféle táncot tanulnak a résztvevők. Az oktató bemutatja a rövid koreográfiát, majd úgynevezett ritmikus beszéddel segíti annak megtanulását.
Egyszerű lépésekkel, lassú tempóban haladva, mindenki könnyedén bekapcsolódhat, még a mozgáskorlátozottak is, hiszen ülő foglalkozások is vannak. Amikor már mindenkinek jól mennek a lépések, a csoport – többször is – zenére eltáncolja.
“Nincs teljesítménykényszer, csak jókedv és a közösség ereje. A tánc segít a nehéz időszakokban is, akár fizikai sérülés után, akár lelki megpróbáltatások idején. Családok, nagyszülők és unokák közös programja is lehet” – mondta Schróth Ágnes.

Országszerte több mint 250 településen
Budapesten már majdnem 50 helyszínen tartanak szenior örömtánc foglalkozásokat, országszerte pedig több mint 250 településen mozoghatnak az idősek. Több mint 300 képzett, okleveles oktató várja azokat, akik az örömtánc által szeretnének aktívak maradnak, és ez a szám folyamatosan növekszik.
A szeniortanc.hu oldalon településekre bontva megtalálhatod a hozzád legközelebbi helyszínt, de fontos, hogy mielőtt ellátogatsz egy foglalkozásra, érdemes telefonon egyeztetned az oktatókkal.
A holmozogj.hu Mozgáskeresőjében is megtalálható már több szenior örömtánc foglalkozás a közösségi mozgások között. Várjuk a többi oktató helyszín és időpontjavaslatát is!
Ne feledd, az élet nyugdíjas korban sem áll meg! Böngéssz kedvedre a holmozogj.hu 60 felettieknek szóló rovatában!