Orvosok tanácsa: így kezdd el a mozgást!

A rendszeres testmozgás kétségkívül az egyik legjobb dolog, amit tehetünk magunkért – de ahhoz, hogy valóban a javunkat szolgálja, fontos, hogy jól is csináljuk! A Mozgás Receptre program orvos szakértőinek tanácsai alapján bemutatjuk, hogyan építsd fel a mozgást biztonságosan úgy, hogy az hatékony is legyen.

Mozgás Receptre program és a holmozogj.hu egy közös célért dolgozik: hogy a mozgás minél több magyar ember életének szerves része legyen. Mi magunk is hisszük, és saját tapasztalatból tudjuk, hogy a mozgás nemcsak egészségesebbé, hanem boldogabbá és kiegyensúlyozottabbá is tesz. Alapelvünk az, hogy mindegy, csak csináld! Most ezt kicsit részletesebben és orvosi szempontból alaposabban be is bizonyítjuk.

Miért fontos a helyes mozgásfelépítés? 

Akár most kezded a mozgást, akár rutinos sportoló vagy, mindig fontos, hogy odafigyelj a tested jelzéseire, és kövesd az alapvető lépéseket. A jól felépített mozgás segít megelőzni a sérüléseket, javítja a teljesítményt, és segít, hogy a ne csak egy fellángolás, hanem tartós része legyen az életednek. 

Fontos tudnod: még a kevés mozgás is jobb, mint a semmi! Ha most kezded, ne aggódj, ha nem éred el az ajánlott mennyiséget – már a kisebb lépések is jótékony hatással vannak az egészségünkre!

A hatékony és biztonságos mozgás 4 alappillére

1. Bemelegítés – Készülj fel a mozgásra!

Minden edzés előtt szánj 5-10 percet bemelegítésre! Ez lehet könnyű séta, sportágspecifikus mozgás, vagy akár kisebb terhelés.

Miért fontos?

  • Csökkenti a sérülések kockázatát.
  • Felkészíti az izmokat, ízületeket, a keringést a nagyobb terhelésre.

2. Fizikai aktivitás – A mozgás, ami téged szolgál!

Az alábbi mennyiséget javasolják a szakértők, hogy a mozgás valóban segítse az egészséged megőrzését:

  • Heti minimum 150 perc, a maximális pulzus 60-70%-án, VAGY
  • Minimum 75 perc, a maximális pulzus 70-80%-án.

Fontos: minimum 30 percig mozogj, és legfeljebb 2 nap teljen el a mozgások között!

3. Levezetés és nyújtás – Zárd le tudatosan!

A mozgás végén lassíts le fokozatosan, csökkentsd a pulzusodat, majd nyújtsd le azokat az izmokat, amiket használtál (legalább 5-10 percig).

Miért fontos?

  • Segít megelőzni az izomlázat, javítja a regenerációt.
  • Hozzájárul az ízületek mozgástartományának megőrzéséhez.

4. Regeneráció – Pihenj, hogy fejlődj!

  • Aludj eleget! (ez általában 8 óra)
  • Táplálkozz kiegyensúlyozottan!
  • Adj időt a szervezetednek a feltöltődésre!
Mozgás receptre grafika

Hogyan növeld biztonságosan az intenzitást?

Ha kezdő vagy, lassan, fokozatosan növeld a mozgás mennyiségét és intenzitását. Először alacsony vagy közepes intenzitással kezdj, és ha már megszoktad, emelhetsz rajta.

Jó hír: akik így építik fel a mozgást, azoknál nagyon alacsony a sérülésveszély, és elmondható, hogy nincs kockázata a hirtelen szíveseményeknek.

Mikor szükséges orvosi konzultáció?

  • NEM szükséges, ha eddig is végeztél közepes intenzitású mozgást, és fokozatosan növelnéd, vagy ha most lépnél az aktívabb életmód felé.
  • SZÜKSÉGES, ha új tüneteid jelentkeznek a mozgás során (pl. mellkasi fájdalom, szédülés).

Amikor TILOS közepes vagy magas intenzitással edzeni (amíg orvos nem engedélyezi):

  • közelmúltbeli jelentős eltérés az EKG-ban
  • instabil angina
  • kontrollálatlan szívritmuszavarok
  • súlyos aorta szűkület
  • kontrollálatlan szívelégtelenség
  • akut tüdőembólia
  • akut szívizomgyulladás
  • gyanított/ismert disszekáló aneurizma
  • akut szisztémás fertőzés

Tartsd szem előtt: Az egészség kulcsa a rendszeresség és a biztonság!

Ahhoz, hogy a mozgás valóban hatékony és biztonságos legyen, tartsd a fokozatosság elvét! Emellett, érdemes rendszeresen állapotfelmérést végezni, és ennek eredményei alapján meghatározni a számodra megfelelő mozgásformát és annak mennyiségét.

Ha most végre belevágnál a rendszeres testmozgásba, jó helyen jársz! Nézd meg kezdőknek szóló cikkeinket, és találd meg a hozzád illő mozgásformát Mozgáskeresőnkkel!

Videók
Kapcsolódó cikkek
Mozgás Receptre tanács
Unod már a tablettákat? Szeretnél tenni az egészségedért, de nem tudod, hogyan kezdj hozzá? A Mozgás Receptre program pont neked szól! Ez a nagyszerű kezdeményezés összeköti az orvosi ajánlást a konkrét mozgáslehetőségekkel, így segítve mindenkit az aktívabb életmód felé vezető úton. Lássuk, hogyan működik mindez a gyakorlatban!
Orvosokkal, szakértő futónagykövetekkel futni különleges élmény és most már erre – Nyíregyháza és Debrecen után – Budapesten is lehetősége van bárkinek, ráadásul ingyen!
Mozgás Receptre tanács
A Mozgás Receptre sorozatunkban korábban már írtunk a rendszeres testmozgás pozitív hatásairól, arról, hogy hetente mennyit javasolt mozogniuk a felnőtteknek és arról is, hogy mozgással a magas vérnyomás is gyógyítható. A most következő részben a kardió mozgás jelentőségéről lesz szó.
Mozgás Receptre tanács
Mikor beszélünk magas vérnyomásról? Milyen káros szokások, életmódbeli hiányosságok növelik a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát? Miben és mennyit tud segíteni a mozgás? Folytatjuk a Mozgás Receptre sorozatot!
Mozgás Receptre tanács
Mennyit kell/érdemes/javasolt mozogni hetente felnőtteknek? – gyakran elhangzik ez a kérdés. A Mozgás Receptre program szakértői megadják a választ. A bűvös szám a 150 perc, vagyis 2 és fél óra! De ne feledjük: a 150 perc csak akkor elég, ha közepes intenzitású mozgással töltjük, és még legalább 60 perc erősítéssel is ki kell egészítenünk. Folytatjuk a Mozgás Receptre sorozatot!
Kapcsolódó események
Legfrissebb cikkeink
Soha nem késő elkezdeni! Mozgásra fel, itt az Aktív Idősek Program!
Több százmillió forintos programokat indít az Aktív Magyarországért államtitkárság karöltve szakmai partnereivel annak érdekében, hogy Magyarország idősödő lakossága fittebb, egészségesebb és boldogabb legyen. Mert mozogni minden korban fontos és szuper!
Tojáskergetés, nyuszitúra és friss levegő – húsvéti mozgásélmények a hosszú hétvégére!
Ha azt hitted, hogy Húsvétkor mindenki csak tojással és sonkával pakolja meg a tányérját, majd gurul haza a kanapéra, hát nagyot tévedtél! A négy napos hétvégén országos mozgásmámor veszi kezdetét: bringatúrák, futóversenyek, túrák és vízitúrás különlegességek várnak – húsvéti finomságokkal és jó hangulattal fűszerezve.
Bánhalmi Kata: táplálkozással, mozgással, alvással, önmagunk megismerésével érhető el belső egyensúly
20 év kemény önismereti munkájával rakta össze azt a tudást a testi-lelki egyensúlyról, önismeretről, egészségről Bánhalmi Kata, amit vendégeivel együtt megoszt a „Kösz, jól” podcastban. Égető munkatempóból és a feszültséget levezető bulikból jutott el oda, ahol ma van – egy olyan pontra, ahonnan nemcsak a saját életét szervezi tudatosan, de másokat is segít ebben.
Csodás idő, fantasztikus futók és balatoni hangulat a Generali Run Balatonfüreden
Április 12-én, ragyogó napsütésben rendezték meg a Maratonman versenysorozat 2025-ös évadának második állomását, a Generali Run Balatonfüredet. A festői Vitorlás Téren felállított versenyközpontban több mint 1000 futó sorakozott fel, hogy különböző távokon mérettesse meg magát.
Minden rekordot megdöntött a legek futóversenye, a 40. Telekom Vivicittá
Történelmi részvételi csúccsal, 31 530 indulóval zárult a 40. Telekom Vivicittá Városvédő Futás április 12-13-án Budapesten. A kétnapos rendezvény nemcsak a résztvevők számában döntött rekordot – túlszárnyalva a 2019-es 31 293 fős csúcsot –, hanem a nemzetközi futók és a női indulók arányát tekintve is új mérföldkövet jelent. A hatalmas tömeg és a csodálatos idő igazi futóünneppé, feledhetetlen mosolyfesztivállá varázsolta a Margitszigetről induló, és a főváros legszebb részein haladó versenyt. A 40. Telekom Vivicittát övező hatalmas médiavisszhang és a résztvevők közösségi média aktivitása tömegeket ért el, hirdetve a mozgás és az aktív életforma fontosságát.
Elindult a rekorddöntő 40. Telekom Vivicittá
Fantasztikus hangulatban és tökéletes futóidőben rajtolt minden idők legnagyobb Vivicittája. Már a kétnapos verseny első napján megtelt a Margitsziget és az összes futam teltházzal indult, így helyszíni nevezésre nem is volt lehetőség, ahogy a vasárnapi távok is mind megteltek.
2025 © holmozogj.hu