Dr. Velkey György János saját példája jól mutatja, hogy sosem késő újrakezdeni. Bár fiatalabb korában aktívan sportolt, az orvosi pályája és családi teendői háttérbe szorították a rendszeres testmozgást.
“Ahogy elkezdtem orvosként dolgozni és gyerekeket nevelni, a mozgás sajnos elsikkadt. Nem volt rá időm, és azt gondoltam, hogy nincs is nagy szükségem rá” – mesélte a holmozogj.hu-nak a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.
A fordulópont akkor következett be, amikor egy kollégája meggyőzte, hogy csatlakozzon a váltócsapatukhoz a SPAR Budapest Maratonon.
“Nekem a 3,7 kilométeres szakasz jutott. Nagyon nagy kihívásnak tűnt, de a nyár elején elkezdtem rá felkészülni – eleinte úgy, hogy 100 métert futottam, majd 100 métert gyalogoltam. Aztán a versenyen sikerült megállás nélkül teljesítenem a saját távomat, és ez hatalmas lökést adott.”
Életének azóta szerves része a mozgás: hét félmaratont teljesített, 62 évesen pedig lefutotta élete első maratonját. Ráadásul ma már teniszezik, edzőterembe jár, kirándul és még kajakozik is.
“Már nem tudom elképzelni sportolás nélkül a mindennapokat” – tette hozzá Dr. Velkey György János.
Kezdeményezések a kollégák jóllétéért
A főigazgató nemcsak a saját életében, hanem a Bethesda Gyermekkórház közösségének vezetőjeként is nagy hangsúlyt fektet a mozgásra.
“A kórházunkban egy belső egészségfejlesztő programot indítottunk, amely heti rendszerességgel kínál különböző mozgásformákat a kollégáink számára – gerinctornától kezdve a jógán át egészen a zumbáig. Ezek a foglalkozások nemcsak egészségesebbé tesznek, hanem közösséget is formálnak.”
Emellett a kórház munkatársai rendszeresen vesznek részt sporteseményeken, például az Ultrabalatonon vagy a Balaton-átúszáson.
“Együtt készülünk, együtt versenyzünk, és ez óriási motiváció mindenkinek. Sokszor a közösség az, ami átsegít a nehézségeken” – hangsúlyozta Dr. Velkey György János.
Hosszú, boldog életre vágysz? Akkor mozogj!
A szakember hangsúlyozta: az egészséges életmód – a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott étrend – nemcsak a mindennapokat teszi jobbá, hanem komoly szerepet játszik a betegségek megelőzésében is.
“A mozgás segít megelőzni a szív-érrendszeri betegségeket, a magas vérnyomást, a cukorbetegséget, sőt még bizonyos daganatok kialakulásának kockázatát is. Emellett segít megelőzni a szorongást, a depressziót, és hozzájárul a jobb alvásminőséghez. A túlsúly, a mozgásszegény életmód és az egészségtelen étrend mind olyan rizikófaktorok, amelyeket mozgással és életmódváltással kontrollálhatunk.”
A főigazgató szerint az életmódváltás összetett feladat, de nem lehetetlen megvalósítani: “A mozgás sokszor az első lépés, ami elindít egy pozitív pillangó-hatást. Amikor valaki elkezd rendszeresen mozogni, gyakran automatikusan odafigyel az étrendjére is, és hamarabb megtapasztalja a mentális és fizikai jóllétet.”
A NETA és a közösségi programok fontossága
A mozgás népszerűsítésében jelentős szerepet játszik a népegészségügyi termékadó (NETA) is, amelyből az állam az aktív életmódot támogató kezdeményezések jelentős részét finanszírozza.
“A NETA segítségével számos civil és helyi program valósulhat meg, amelyek elérhetővé tesznek különböző aktív programokat a kis közösségek számára is. Például a ‘Millió lépés az iskoládért’ program nemcsak a gyerekeket, hanem a szülőket és tanárokat is megmozgatja” – magyarázta Dr. Velkey György János.
De ide tartozik például a Mozgás receptre program is, amelynek fő üzenete, hogy az orvosok ne gyógyszerrel gyógyítsák a betegeket, hanem a rendszeres fizikai aktivitást ajánlják gyógymódként.
Az ilyen programok nemcsak egészségügyi szempontból fontosok, hanem közösségi élményt is nyújtanak: “Egy-egy közösségi esemény során a résztvevők nemcsak mozognak, hanem barátságokat kötnek, ami hozzájárul ahhoz, hogy hosszú távon is aktívabb életet éljenek” – mondta a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.
Hogyan kezdj bele?
Dr. Velkey György János az alábbiakat tanácsolja:
- Kezdd kicsiben!
„Ne akarj rögtön maratont futni! Egy napi 10 perces séta is óriási eredmény, ha eddig semmit sem mozogtál.” - Tűzz ki elérhető célokat!
„Legyenek kisebb, konkrét céljaid, például, hogy hetente háromszor sétálsz, vagy kipróbálsz egy új sportágat!” - Keresd a közösséget!
„Találj egy barátot, családtagot vagy egy sportos csapatot, akikkel együtt mozoghatsz! A közösség motivál és támogatást ad.” - Élvezd, amit csinálsz!
„Ne érezd kötelezőnek a mozgást! Találd meg azt, amit szívesen csinálsz, legyen az tánc, futás, úszás vagy akár egy jógaóra!” - Ne add fel!
„Az eleje mindig nehéz, de ha kitartasz, idővel észreveszed a pozitív hatásokat – több energia, jobb alvás, jobb közérzet.”
Indulj el a holmozogj.hu-val!
Ha nem tudod, hol kezdj hozzá, nézz körül Mozgáskeresőnkben, ahol számos sportolási lehetőséget találhatsz, a futókluboktól kezdve a helyi edzéseken át a családi programokig.