A Tisza-tó 127 négyzetkilométeres vízfelületete számtalan erdős sziget, holtág, csatorna és nádas teszi változatossá, otthont kínálva védett madarak és emlősök sokaságának.
A tavat szegélyező gyönyörű galériaerdők védett természeti értéket képeznek, a fürdeni vágyók számára pedig a szabadstrandok kínálnak nyáron népszerű pihenőhelyeket.
A tó körül évről évre fejlődik a kerékpáros infrastruktúra, így egyre nagyobb élményt jelent körbetekerni a tavat. Az idén átadott kerékpárútszakasz és kerékpároshíd nagyon sokat segít abban, hogy biztonságos körülmények között kerékpározhassunk, és csak a gyönyörű természeti környezetre koncentrálhassunk.
A Hortobágyi Nemzeti Park védelmét élvező Tisza-tó is az UNESCO-világörökség része.
A Tisza-tavi Kerékpáros Centrumtól indítjuk túránkat, ahol parkolhatunk, és kerékpárt is bérelhetünk. Innen a Tisza-tó új kerékpárútján és a kecses ívű kerékpároshídon juthatunk el Poroszlóra.
Itt találjuk Közép-Európa legnagyobb édesvízi akváriumát, melyben őshonos halfajokat figyelhetünk meg testközelből a 730 000 liter össztérfogatú édesvízi akváriumrendszerben. Lenyűgöző, ahogy a hatalmas tokhalak és vizák átsiklanak a fejünk felett, ahogy az üvegalagútban sétálunk – semmiképp se hagyjuk ki ezt az élményt.
Az Ökocentrum-látogatást kiegészíthetjük az 1500 méter hosszú vízi sétány felfedezésével is.
Miután megcsodáltuk a Tisza-tó egyedi halfaunáját, madár- és növényvilágát, a töltésen kerékpározzunk tovább Tiszavalk felé. Innen szintén a gáton vezet majd utunk a Tiszabábolna felé, ahol egy kiváló strandot találunk.
Ha megmártóztunk a vízben, folytassuk utunk Tiszadorogma felé, ahol keljünk át a komppal a túlpartra, majd a Tisza egykori kanyarulatát őrző Göbe-erdő mellett térjünk vissza Tiszafüredre. Ha még nem volt elég az élményekből, látogassunk meg a rövid, de annál érdekesebb Öreg pákász tanösvényt, amelyet a tiszaörvényi Szabics-kikötőből tudunk megközelíteni.
A kellemes tekerés után Tiszafüreden 39 fokos termálvízben áztathatjuk megfáradt végtagjainkat.
Forrás: Aktív Kalandor