A túra egy meredekebb szakasszal indul, ezt leküzdve azonban már csak kisebb-nagyobb hepe-hupákra kell számítani.
A piros kerékpáros jelzés Bánkúttól, a bükki síközponttól az első megállóig, az Olasz-kapu sziklaátvágásáig vezet, amin 18 olasz fogoly dolgozott száz évvel ezelőtt.
A teljes útvonal nemcsak azért különleges, mert síkvidéken visz végig 800-900 méter magasságban, hanem mert kivételesen szép helyek mellett halad el.
Az Olasz-kapun kívül ilyen például a Három-kő sziklaletörés is, aminek a szélét csak gyalogosan közelítheted meg védettsége miatt. A Három-kő egyike a fennsík peremhelyzetű köveinek, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a környező hegyekre.
Ha kedved támad kitekinteni a Tar-kő sziklahomlokára és a Hór-völgy kapujára, a sziklaletöréshez vezető gyalogösvény jelzőtáblájánál tedd le a biciklidet.
150 méteres séta után, a sziklaletörés tisztásáról pazar kilátás tárul eléd a Bükk déli részére. Ennél alkalmasabb helyet nem is találhatnál egy hosszabb pihenésre. A fűben heverészve, a lábad előtt elterülő fantasztikus tájat nézve könnyen elfelejtkezhetsz az idő múlásáról. Pedig vár még rád egy nagyszerű élmény, a Nagy-mező, változatos felszínével és élővilágával.
A Nagy-mező a hazai hegyi rétek között is ritkaságnak számít 800 méter tengerszint feletti magasságával és igazán gazdag vadvilágával. Alig van olyan négyzetmétere ennek a hegyi rétnek, ahol ne lenne védett növényfaj, 5 fokozottan védett és 77 védett növény fedezhető fel gyeptársulásaiban.
Búcsúzva a fennsíktól egy hármas elágazáshoz érkezel. Itt az útjelző táblákat követve, balra fordulva tekerhetsz vissza Bánkútra.
Forrás: Aktív Kalandor