A pákozdi ingókövek Magyarország legősibb geológiai képződményei közé tartoznak, amelyek körülbelül 300 millió éve alakultak gránit ellipszoidok formájában. A hosszú időn át tartó mállás és kőzetromlás következtében úgy tűnik, mintha egy óriás félbehagyta volna játékát, és furcsa alakú gránitgolyók egyensúlyoznak egymáson a lehetetlen helyzetekben.
Bár a helyi természetvédelmi oltalom elsősorban az egyedi kőzetformák védelmét célozza, a gazdag élővilág is számos élményt kínál az év bármely szakában. Tavasszal a környező réteken virágzik a fekete kökörcsin és az apró nőszirom, míg az erdős területeken számos orchidea faj található. A legnagyobb védett harkályfajunk, a fekete harkály is gyakran hallatja hangját, jellegzetes kiáltásaival megtöltve a völgyeket.
A Velencei-tó közelsége miatt a túra bármely szakaszán hallhatjuk a felettünk átvonuló madarak énekét kora ősz és tavasz között; egy-egy nagyobb vadlúdcsoport vagy daru vonulása felejthetetlen élmény. A terület lepkefajai is igen változatosak; február végén már megjelennek a telelőhelyeikről az Atalanta-lepkék.
Ez a túra különösen családok számára ideális, mivel csupán egy meredek emelkedő található az út során. Ez a szakasz viszont rövid és festői környezetben vezet, így inkább élményt nyújt, mintsem komoly megpróbáltatást jelent. A túra alatt követhetjük a gránit tanösvényt, amelyet tölgyfa levél jelzéssel láttak el, de ez egy hosszabb szakaszon kimarad. A haladást inkább a hagyományos túrajelzések segítik: sárga sáv, sárga háromszög és piros kereszt.
Forrás és további részletek: Aktív Kalandor