A Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeum előtti parkolóból indulunk útnak. Néhány lépés után egy lélegzetelállító, szinte marsi tájra emlékeztető bányaudvarban találjuk magunkat. A Gánti Bagoly-hegy lejtőjén egykor felszíni bauxitbányászat zajlott, amelynek nyomán felszínre kerültek a földtörténet gazdag rétegeit bemutató színek és formációk. A Gánti földtani tanösvény a vöröses, hullámos felszínű bányamélyedésen vezet keresztül, a Bauxitföldtani Park területén.
Korláttal szegélyezett sétaút vezet fel a bauxitréteg tetejére, ahonnan az egész bányagödör átlátható. Az északi-északnyugati oldalt meredek bányafalak határolják. Felülről szemügyre vehetjük a bauxitos lejtőtörmeléket, amely alól itt-ott karbonátos sziklatömbök bukkannak elő.
A kisebb, kúpszerű kiemelkedések, az úgynevezett kőbörcök az egykori trópusi karsztos felszínre utalnak, míg a furcsa, harapásra emlékeztető bemélyedések azt jelzik, hogy a vetőfalon még mindig zajlik a karsztosodás. A bányafalak mentén a kémiai folyamatok hatására kirajzolódik az egykori növényzet gyökérhálózata.
Térkép és további részletek: Aktív Kalandor