Ami az előnye, az a nehézsége is: mivel három különböző mozgásformában kell bizonyítani a rátermettségünket, ezért a felkészülés összetett edzésmunkát igényel, de soha ne feledjük, hogy a célba érés öröme, és az élmény, hogy sikerült teljesíteni a kitűzött távot vagy időeredményt, minden szenvedésért kárpótol. Nem is beszélve a rendszeres testmozgás pozitív egészségügyi hatásairól és az aktivitással megszerezhető minőségi életről. Szóval nem kérdés, hogy megéri belekezdeni!
Senki sem születik triatlonistának: a szerencsésebbek már gyerekként, mások később, akár az ötvenes éveikben, vagy nyugdíjasként találnak rá erre a csodálatos sportra. De az biztos, hogy ha valaki megfertőződik, nehéz „kigyógyulni”.
Triatlon történelem
A triatlon az Egyesült Államokból, Kaliforniából indult világhódító útjára: 1974 szeptemberében, San Diegoban rendezték az első hivatalos – úszásból, kerékpározásból, futásból álló – triatlonversenyt.
Magyarországon éppen 10 évvel később, 1984-ben volt az első verseny, a Vasi Vasember. 228-an álltak rajthoz, hogy leküzdjék az 1 km-es úszásból, 50 km-es kerékpározásból és 10 km-es futásból álló távot.
A korabeli lapok beszámolói szerint akkor még szinte csodabogárnak nézték az indulókat, és aligha gondolta volna bárki, hogy a triatlon rekordgyorsasággal bekerül az olimpiai programba (Sydney, 2000.), ráadásul az 1984-es vasi vasemberek hazai követői, vagyis a magyar triatlonosok a világ legjobbjai közé tartoznak.

Milyen távokon lehet versenyezni?
Sokan azt hiszik, hogy a triatlon kizárólag a „vasemberek” sportja, vagyis csak a különleges felkészültséget kívánó Ironman versenyeken lehet elindulni. Szerencsére ez tévedés, a triatlon versenyek a szabadidős-sportolók számára is elérhetőek!
A legnépszerűbb távok: a sprint, a rövid, vagy más néven olimpiai táv, a középtáv (70.3) és az Ironman.
Az Ironman-versenyeken 3,8 km úszás után 180 km-t kell kerékpározni, majd a végén egy maratont, azaz 42,2 km-t futni. A 70.3-as kategória szintén egy jól bevált formula: 1,9 km úszás, 90 km kerékpározás, 21,1 km futás.
Az olimpiai távú versenyek 1,5 km úszásból, 40 km kerékpározásból és 10 km futásból állnak. Akik most vágnak bele a triatlonozásba, nekik érdemes a még rövidebb távok valamelyikével kezdeniük: a sprint táv, vagyis a 750 méter úszás, 20 km kerékpározás és 5 km futás egy átlagos felkészültségű ember számára is teljesíthető kihívás. Sőt, aki szeretne egy még pörgősebb versenyen debütálni, számára a szuper sprinttáv (300 méter úszás, 12 km kerékpár, 3 km futás) a jó választás.

A sprinttávot az elit versenyzők egy órán belül teljesítik, az amatőrök egy és két óra közötti időre számíthatnak. Az olimpiai távon a legjobbak 1 óra 45 perc körüli teljesítményre képesek, újoncként már a 3 és fél – 4 óra is jónak tekinthető.
A 70.3-as versenyeken a győztes általában 3 óra 45 perc körül érkezik be, a szintidő 9 óra szokott lenni. Az Ironman-versenyeken a legtöbben 12-14 órás eredménnyel végeznek, amivel még így is jócskán a 17 órás limitidőn belül vannak.
A következő részben kiderül, hogy milyen rokonságban van egymással a Forma-1 és a triatlon, és megtudhatjátok azt is, milyen felszerelésre van szükség a triatlonozáshoz.
Ha a következő szezonban kipróbálnád a triatlont – amit mindenkinek jó szívvel ajánlunk – látogass el a www.probaldkiatriatlont.hu oldalra is!
Ha pedig általános vagy középiskolás gyerek kóstolna bele a triatlonozásba, akkor kattints a www.triatlon.hu/gyerekeknek oldalra!