20 évvel ezelőtt az esemény nevével azt próbáltuk kifejezni, hogy Szendrőn és a Bódva völgyében számos középkori építészeti értéket lehet megcsodálni, és hogy a modernkori vitézek azok a szabadidő sportolók, akik önmagukat legyőzve felkelnek a fotelból, sportolni, mozogni indulnak. Ez az értelmezés továbbra is fennáll, hiszen az Aggteleki-karszt, valamint a Cserehát lankái között a bódva – völgyi tájat évről évre ezrek jönnek el megcsodálni, és mindenki saját erejéhez képest sportol, mozog a csodálatos természetben.
Nézzük is miként ünnepelte a nagykorúvá válását a túra, hogyan zajlott a XVIII. Vitézlő.
A gyerekeknek minden évben igyekszünk kedveskedni. Idén az OCR43 program keretében a Fighters’ Run csapata egy akadálypályát hozott el Szendrőbe. A 10 akadályból álló 400 méteres pályát a Csáky-kastély kertjében csütörtök délelőtt állítottuk fel a Fighters’ Run csapata irányításával, valamint a szendrői szervezők közreműködésével. Délután megtartottuk a pálya főpróbáját is, mivel a Szendrői Református Általános Iskola valamennyi tanulója kipróbálta a pályát. A közel 300 diák egy alsós és egy felsős csoportra osztva rótta a köröket egy- egy órán keresztül. A sikeres főpróbát követően indulhatott a pénteki program.

Pénteken már nem csak az akadálypályát kellett teljesítenie az ide érkező diákoknak, hanem a Vitézlő túra különböző távjait is. 5 és 10 km gyalogtúra, valamint Rakaca víztározón túrakenuzás voltak a választható programok. Ám nem csak a szendrői iskolások vettek részt a túrán, hanem a környező településekről is jöttek az iskolás csoportok: Edelény, Ormosbánya, Szalonna, Szögliget iskoláiból tömegközlekedéssel érkeztek a diákok. Volt, aki először túrázott és után ment az akadálypályára, volt, aki fordítva teljesített. Reggel 8.00 órától délután 15.00-ig megállás nélkül ment a popcorn készítés, a meleg tea és a zsíroskenyér osztás, hogy tudja a fiatalság pótolni a lesportolt kalóriákat. Több mint 600 diák vett részt a programon, óránként 100 tanuló fordult meg az állomáspontokon. Szendrőn és környékén bármerre nézett az ember 20-30 fős iskolás csoportokat látott kirándulni.
Íme a pénteki OCR-versenyről készült videó:
A délelőtti program után az esti jelmezes várséta következett. Megnyitotta kapuit a Váralja úton a Török Kávézó, innen indult az éjszakai jelmezes kirándulás. A programon középkori ruhákba öltözhettek be a résztvevők és a szendrői természetjárók kabalaállata, a mókus is egész alakos jelmezben a túrázókkal tartott. Szendrő nevezeteségeit bemutató táv a várdombon végződött, a Felső – vár kilátójánál. A túra végére besötétedett, a fényt a célban a fáklyák mellett a világító Aktív Magyarországos rajtkapu biztosította a több mint 50 túrázónak, akiket a szervezők egy kis enni és innivalóval vártak. A szendrői Felső – Várnál a különleges fényekben megtörtént az esemény hivatalos megnyitója is és lassan nyugovóra tértek a Vitézek, mivel jött a szombat, az esemény fő napja.
Szombaton már hajnalban indultak a leghosszabb távot teljesítő túrázók, 6 órától a 60, 50 és 35 km résztvevői álltak rajthoz. Majd 7 órától a rövidebb távokon indulók kezdték el gyalogosan, sétálva, vagy futva róni a kilométereket. 8.00-tól a kerékpáros távok és a kenus távok is rajtolhattak már a szendrői Apáczai Csere János Általános Iskolából. A legnagyobb tömeg a 8.15-kor Szendrőbe érkező, a menetrendszerinti járathoz képest több vagonnal közlekedő vonattal érkezett. Ezek a sportolók hosszú tömött sorokban közelítették meg a rajt cél helyet. 4 helyszínen tudták a különböző távon indulók átvenni az útvonalvezető füzetet, melybe térkép és útvonalleírás volt a kirándulók tájékozódásának segítése érdekében. Az iskola épületének bejáratánál lehetett rajtolni egészen 14:00-ig. A több, mint 1000 kiránduló mellett több, mint 50 kutya is elindult a különböző útvonalakon. A nap folyamán úgy nézett ki Szendrő és környéke, mint amikor a középkorban különböző csapatok masíroztak a Bódva – völgyében fel-alá. A vitézeket 18 különböző állomásponton várták a szervezők. Az egyes állomáspontokon ellenőrizték a túrázók áthaladását, pecsétet nyomtak az itinerükbe, segítettek a további tájékozódásban és különböző frissítőket adtak a sportolóknak.
Az ellenőrzőpontok mindig valami építészeti, vagy természeti látnivalónál helyezkedtek el, hogy a kirándulók figyelmét még inkább felhívják ezen turisztikai attrakciókra és meg lehessen csodálni az adott állomás szépségeit, a környező tájat. Népszerű állomáspont volt a Szendrő Felső – Vár, Kálvária kápolna, Telekes – kápolna, Szalonna református templom, Martonyi Kolostorrom, Joó tanya, Szendrői református harangtorony. Szendrőben a Felső – Várban a MATASZ (Magyar Tartalékosok Szövetsége) katonai bemutatóval airsoft lövészeti lehetőséggel várta a Vitézeket. Természeti környezettel nyűgözte le a résztvevőket az Ördög – gát, mely egy búvó patak medre, egy szurdokvölgy, a Kocsmabérc és Lipóc ellenőrző pont. Cserehát apró bájos vendégszerető falvaiból sem volt hiány, be lehetett kukkantani Galvács, Meszes, Szuhogy, Rakacaszend települések rendezett vidéki hangulatú utcáiba. A Rakaca víztározónál a kombinált táv résztvevői, valamint a kenus távot választók vízre szálltak 3, 4, 5 személyes hajókban. A csodálatos környezetben lehetett lapátolni, átszelni a víztározót keresztbe- kasul. A víztározónál a Tanulj Tesó Alapítvány önkéntesei segítettek a vízre szállásban. Az alapítvány a térségben élő nehéz sorsú gyerekek tanulását segíti, a rendezvényen a diákok mozgósításában is nagy szerepet töltöttek be.

Az ellenőrző pontokon különböző apró ajándékokkal kedveskedtünk a résztvevőknek. Ezeket igyekeztünk helyi termékek kóstoltatásával megoldani, helyi ízekkel megismertetni a vitézeket. A Bódva – Völgyi Pálinkaháznál a felnőttek megkóstolhatták a főzde termékeit az Agroszan Bt. jóvoltából. Több helyen a helyi méztermelő jóvoltából Giák mézet kóstoltattak. Lehetett helyi termelő által készített szalonnát és kolbászt, valamint helyi sajtokat kóstolni. Volt, ahol almát, müzlit osztottunk. Gyerekek kedvence a popcorn és matrica volt, valamint a OCR pálya a kastély kertben. Minden állomásponton volt vízvételi lehetőség, meg lehetett tölteni a kulacsot, vagy megitatni a négylábú túratársakat.
A rajt – cél helyen a sportolás végeztével mindenki névre szóló oklevelet kapott, amit személyesen kézzel írtunk meg és szerepelt a teljesített táv és a teljesítés ideje. Az oklevélnél csak a 18. Vitézlőre készült egyedi kitűző volt népszerűbb, melynek grafikáját Zsebik Barbara szendrői származású festő készített. A tárgyi jutalmak mellé mindenki zsíros, vajas kenyérrel és teával pótolhatta az elveszett kalóriákat. Akik kitöltöttek egy véleménylapot a túráról azok tombolaszelvényt is kaptak, melyeknek köszönhetően óránként tombolahúzáson vettek részt.
A célbaérkezés dömpingje délután 14.00-16.00 között volt. A hosszú távon indulók az esti órákban már lámpafénybe futottak be 20.00-ig bezárólag. Szerencsére komolyabb sérülés nélkül lezajlott az esemény. A száj és körömfájás miatt egy útvonalmódosítást kellett az utolsó napokban megvalósítani, melyet szerencsére ügyesen lekezeltek a résztvevők, nem volt belőle nagyobb fennakadás, a Csehi ellenőrző pontot áthelyeztük így kikerülte a Vitézlő túra az állattartó telepet. Mindenki legyőzte önmagát, a távot a túrán indulók közül. Szombat este a szervezők értékelték az elmúlt három nap eseményeit, megnézték a napokban készült fotókat és videókat, továbbá átbeszélték a vasárnapi teendőket.
Nézzétek meg a szombati napról készült videót!
Vasárnap a szervező gárda három helyszínen is tevékenykedett. Az edelényi tanuszodában lehetett úszás programon részt venni, Ötpróba pontokért úszni. Bódvarákón a Via – ferráta pálya volt a másik helyszín, melyet csodálatos időben szintén sokan kipróbáltak. A szervezők többi része az előző napi rendezvényhelyszíneken állították vissza a rendet és fogadták a Sportközpontban a GEOGO távot teljesítőket. Vasárnapi napon is több, mint 100 résztvevő mozdult meg, sportolt a varázslatos tavaszi környezetben. Ez a négy napos rendezvény nem jöhetett volna létre a 160 szervező nélkül, melyek közül 120-an önkéntesként dolgozták végig a hétvégét. Az önzetlen munkájuk mellett a szervezők kedvességükkel, mosolyukkal, egy – egy segítő gondolattal, bíztatással hozzátettek minden résztvevőnek az élményéhez. Hiszen, aki itt volt az tudja, a Vitézlő nem egy túra a sok közül, hanem a Bódva – völgyének a vendégszeretetét a vidéki hangulatot felidéző sporteseménye. Itt az idelátogató résztvevő a legfontosabb, hogy jól érezze magát és jó élményekkel térjen haza. Aki jól érezte magát, az bízunk benne visszatér máskor is. Ezt mutatja az évről évre növekvő résztvevői létszám és az a sok kedves mosolygós túrázó és szervező, aki a Vitézlőn készült fényképeken visszamosolyog ránk. A Vitézlő a Bódva – völgye sporthétvégéje, és egyben az itt élő emberek hagyományainak, természeti értékeinek bemutatása a nagyvilág számára. A hétvégét megszervező szendrői és térségbeli emberek szívvel lélekkel dolgoznak azon, hogy a rendezvényen résztvevők is megszeressék ezt a környezetet, és máskor is jöjjenek az eseményeikre.
ifj. Antal Ferenc