Az első részből már megtudhattátok, honnan ered az úszásra, kerékpározásra, futásra épülő triatlon sportág és milyen távokon rendeznek versenyeket.
Következzen néhány jó tanács azoknak, akik szeretnének belekóstolni a triatlonozásba!
A megfelelő felkészültségi szintet már akár nyolc hét, azaz két hónap alatt elérhetjük, heti négy-öt edzéssel. Például két úszás, egy futás és két bringázás az egyik héten, két úszás, két futás és egy bringázás a következő héten. Ha ez már stabilan megy, akkor lehet kombinálni az edzéseket.
Milyen felszerelésre van szükség?
A triatlon egyik különlegessége és nehézsége, hogy három különböző sportághoz kell megtalálni a megfelelő öltözetet és felszerelést.
A triatlonmez egy gyorsan száradó anyagból készült egy-, vagy kétrészes ruha, amelyet olyan betéttel láttak el, hogy mindhárom versenyszám teljesíthető legyen benne.
Ha attól félnénk, hogy nem bírnánk a hideg vizet, a neoprén ruha segít, hogy az úszást kevésbé érezzük kellemetlennek, az úszószemüveg szintén fontos része a verseny első szakaszának.
Egy kerékpár (ideális esetben országúti bringa) és egy jó minőségű futócipő szintén elengedhetetlen a sikeres teljesítéshez. Kerékpározás közben a bukósisak használata kötelező.

Hogyan zajlik egy verseny?
A verseny az úszással kezdődik, melynek rajtja történhet vízbe futással, vagy például úgy, ahogy a párizsi olimpián is láttuk, hogy egy épített stégről ugranak a vízbe a sportolók. A pályát általában valamilyen tóban, tengeri öbölben, vagy nem túl gyors sodrású folyóban jelölik ki. Úszás közben nem tilos a bolyozás, vagyis egy másik versenyző lábvizén úszva lehet spórolni az energiával.
A kerékpáros szakaszt nagyban meghatározza, hogy egy versenyen engedélyezik a bolyozást, vagyis mehetnek együtt, egymás szélárnyékában a bringások, vagy nem.
Mindkét esetben igaz azonban, hogy a versenyzőknek jól kell beosztaniuk az energiájukat, hiszen a kerékpárról leszállva még futniuk is kell!
A futás során a megfelelő állóképesség mellett az akaraterő és a szív is rendkívül fontos, hiszen mentálisan is megterhelő, hogy a már önmagában is kimerítő úszás és kerékpározás után még futócipőt kell húzni.

Mi az a depo?
A triatlon valójában nem három, hanem öt részből áll.
A két depózás – vagyis az úszás és kerékpározás közötti, illetve a kerékpározás és futás közötti váltás – ugyanúgy fontos részét képezik a versenynek, mint a három táv teljesítése.
Az úszásról kerékpárra történő váltást nevezzük T1-nek, amikor lekerül rólad az úszószemüveg, az úszósapka és a neoprén ruha (ha van), majd a kerékpáros cipő, a bukósisak és a napszemüveg felvétele után megkezdheted a tekerést.
A kerékpárról futásra történő váltást nevezzük T2-nek, amikor letesszük a bringánkat, kibújunk a kerékpáros cipőből, hogy aztán felvegyünk egy futócipőt a verseny utolsó szakaszára. A depóterületen soha nem szabad kerékpározni, tolni kell a kerékpárt.

A depózásokban történő átöltözést ugyanúgy érdemes gyakorolni az edzéseken, mint magát az úszást, a kerékpározást és a futást. Minél gördülékenyebben megy, annál több időt lehet megspórolni.
A bedepózás a kerékpározáshoz és a futáshoz szükséges felszerelések leadását jelenti. A T1 és a T2 a pálya kialakításától függően lehet egy helyen vagy külön is. A bedepózás során a rendezők átveszik a felszerelést, valamint ellenőrzik a kerékpár biztonságos és szabályos felszerelését (fékek állapota, fékkarok elhelyezkedése, könyöklő tilalma a bolyozós versenyeken) és a kerékpáros sisakot.
A versenyzők a felszerelésüket az előre kijelölt, rajtszámukkal jelzett helyre teszik. Általában ilyenkor írják fel a karjukra filctollal a rajtszámot, mivel a szárazföldi számokban használatos rajtszámot a vízben nem viselhetik.
Ha a következő szezonban kipróbálnád a triatlont – amit mindenkinek jó szívvel ajánlunk – látogass el a probaldkiatriatlont.hu oldalra is!