Ha a szabadidős mozgással a fogyás a fő célod, akkor különösen figyelj oda napon belül arra az időszakra, amikor a sporttevékenységet végzed. Ezek az étkezések kiemelten fontosak a folyadék- és tápanyagpótlás szempontjából.
Az éhezés nem megoldás.
Az edzéshez, a mozgáshoz energiára van szükséged, amit a megfelelő tápanyagokból tudsz megszerezni. Nem mindegy azonban, hogy mikor és mit fogyasztasz. Ebben a cikkünkben összegyűjtöttük neked az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Kovács Réka, az Országos Sportegészségügyi Intézet dietetikusa szerint, ha a testsúlyod csökkentenéd, akkor ne a drasztikus ételmegvonásban gondolkodj, hanem mindig az egyensúlyra törekedj!
“A sportolás körüli időszakban semmiképpen ne spórolj a tápanyagbevitellel, biztosíts kellő energiát magadnak a sportoláshoz, és ha a fogyás a célod, inkább az edzéstől távolabbi órákban, napokban szorítsd meg a kalóriabevitelt.”
“Tévhit, miszerint, ha radikálisan kevesebbet eszel, mint eddig és elkezdesz mozogni, akkor azzal jót teszel az egészségednek. Ne higgy olyan metódusoknak, amelyek irreálisan rövid idő alatt, jelentős fogyást ígérnek, mert ezek valószínűleg nem hosszútávú és tartós megoldást jelentenek.”
“Inkább kérd dietetikus szakember segítségét, aki személyre szabottan segít kidolgozni az aktív életmódhoz és fogyáshoz is megfelelő stratégiát!”

Étrend-kiegészítő: áldás vagy átok?
Fehérjeporok, zsírégetők, edzés előtti stimulánsok, tömegnövelők és anyagcsere serkentők. A boltok polcain ilyen és ehhez hasonló étrendkiegészítőkkel találkozhatunk, de vajon szükség van-e ezekre ahhoz, hogy gondoskodj megfelelő tápanyagbevitelről?
“Szakértőként azt javaslom, hogy próbáld a változatos táplálkozás útján fedezni a szükségleteket.”
“A különböző étrendkiegészítőkkel kapcsolatban fontos tudni, hogy nem mindegyik kerül bevizsgálásra, így nem lehetünk biztosak abban, hogy ezek milyen összetevőket tartalmaznak.”
“Amennyiben valamilyen egészségügyi szempontot, például tej- és tojásallergiát is figyelembe kell venni, akkor érdemes lehet elgondolkodni például egy fehérje étrendkiegészítő alkalmazásán, ha izomtömeg növelés a célunk. Ám úgy gondolom, ha az állati és növényi eredetű fehérjeforrásokat változatosan szerepeltetjük az étrendünkben, akkor el fogjuk érni a kitűzött céljainkat” – teszi hozzá a sportspecifikus dietetikai szakember.
Ha kíváncsi vagy, mennyit mozogsz egy héten, próbáld ki Aktivitási Index Kalkulátorunkat!