59 évesen kezdett el futni, azóta tíz maratont teljesített
Holmozogj.hu: Hogyan alakult ki a futás iránti szenvedély?
Kis Ferenc: Fiatal koromban futballoztam, később pedig sok fizikai munkát végeztem, kertészkedtem, így folyamatosan mozgásban voltam. A futás viszont csak 59 évesen jelent meg az életemben. Az unokám elkezdett kajakozni, én pedig szintén hajóba ültem és csatlakoztam hozzá. Annak érdekében, hogy tudjam vele tartani a tempót, futással kezdtem el fejleszteni az állóképességemet.
“Eleinte 1000 métert is alig bírtam lefutni, de fokozatosan fejlődtem. Miután először sikerült teljesítenem 10 kilométert, az ismerőseim bátorítottak, hogy próbáljam ki magam egy versenyen is.”
Milyen volt az első versenyélmény?
Sikeresnek mondható, hiszen a Csongrád–Szentes futóverseny 60+ korosztályában második helyezést értem el. Ettől kezdve teljesen magával ragadott a versenyzés. 2009-ben futottam az első maratonomat, az idei Vivicittán én voltam a legidősebb induló, a pár héttel ezelőtti New York-i verseny pedig már a tizedik maratonom volt.
Tudatos edzésekkel hangolt New Yorkra
Hogyan készült fel a világ legnépszerűbb maratoni futóversenyére és milyen célokkal utazott New Yorkba?
Nyáron kezdtem el tudatosan készülni a New York City Marathonra, a célom pedig az volt, hogy kitoljam a holtpontot, így a 36-38. kilométerig ne érezzem a fáradtságot. A nagy melegben már kora reggel edzettem, később pedig az időeltolódáshoz igazodva estefelé futottam. Tudatosan építettem fel a résztávokat, és ez meghozta az eredményt.
A New York City Marathonról tudva lévő, hogy nemcsak a célig, hanem már a rajtig is hosszú út vezet, nehéz bekerülni az indulók közé.
Ez valóban így van, ez a verseny rendkívül különleges, régi álmom volt, hogy rajthoz állhassak. Amikor először láttam a televízióban, hogy több mint 50 ezer ember fut egyszerre, tudtam, hogy én is ott akarok lenni köztük. A 75. születésnapom után elhatároztam, hogy jelentkezem. A kvalifikációs időmet 4 óra 10 perccel futottam meg, de akkor még nem kerültem be. Idén februárban újra jelentkeztem, márciusban pedig hatalmas öröm volt, amikor értesítettek, hogy indulhatok.
Országos csúccsal zárt, elhunyt unokájának ajánlotta a futást
A New York City Marathon egy másik magyar teljesítője, Kiss Mirella már mesélt a holmozogj.hu olvasóinak az élményeiről. Önben mi maradt meg leginkább a verseny napjáról?
Hihetetlen élmény volt, nem is tudnék egyetlen dolgot kiemelni. Az egész város együtt élt és lélegzett a maratonnal, mindenki mosolygott és bátorított minket. A legnagyobb támogatást a szurkolóktól kaptam, különösen a helyi magyar közösségtől, akik végig buzdítottak. Az önkéntesek és a többi futó is mindig ott voltak, ha valakinek segítségre volt szüksége. A 80+ kategóriában 28 induló közül sikerült elsőként célba érnem, méghozzá 4:36:34-es idővel, amivel Ötvös Ferenc több mint 17 éves korosztályos magyar rekordját döntöttem meg.
“A futásomat az unokám emlékének szenteltem, akit 2019-ben veszítettünk el egy ritka daganatos betegség miatt. Ő Amerikában töltötte élete utolsó éveit, emiatt is meghatározó volt számomra, hogy New Yorkban futhatok.“
“A mozgás ad erőt a mindennapokhoz!”
Mit üzenne a holmozogj.hu olvasóinak, miért éri meg 80 év felett is mozogni?
Ahogy az én példám is mutatja, soha nem késő elkezdeni a rendszeres testmozgást. Sokáig nem sportoltam versenyszerűen, de mindig aktív életet éltem. Ezért könnyebb volt alkalmazkodnom az új kihívásokhoz, amikor idősebb koromban belevágtam a futásba. Persze nem kell mindenkinek maratonistává válnia, de a rendszeres mozgás minden életkorban lényeges. Kezdjük fokozatosan, hallgassunk a testünkre, és élvezzük, amit csinálunk! Az idősebbeknek azt üzenem, hogy bátran kezdjenek bele, hiszen már néhány kilométer is hatalmas eredmény lehet. A fiataloknak pedig azt, hogy most építsenek alapokat, mert később ebből rengeteget profitálhatnak.
A futás mellett más mozgásformákat is űz?
Minden napomat egy egyórás tornával kezdem, amely segített megszüntetni a korábbi gerincproblémáimat is. Hetente 2-3 alkalommal úszom és a téli időszakban a korcsolya sem maradhat ki a heti programból. Élvezem a mozgást, ez tart fitten, és ez ad erőt a mindennapokhoz.
A versenyzés szempontjából mi a következő cél és kihívás?
Érdekes, mert amikor először belevágtam a versenyzésbe, azt hittem, már az is elég, ha eljutok a rajtvonalig. Most viszont már azon gondolkodom, hogy melyik nemzetközi versenyen induljak legközelebb. A bostoni, a londoni és a berlini maraton is érdekel, szeretném megmutatni minél több embernek, hogy a mozgás minden korban elérhető!
Kiss Ferenc, azaz Feri bácsi története valódi inspirációt jelenthet mindannyiunk számára. Ha te is szeretnél elkezdeni rendszeresen mozogni, használd Mozgáskeresőnket vagy böngészd a kezdőknek szóló rovatunkat. Ha pedig nem akarsz lemaradni a holmozogj.hu tartalmairól, iratkozz fel hírlevelünkre!