“Volt egy álmom. Az álom arról szólt, hogy egy üres budapesti iskolaudvar helyett a szentendrei Duna korzóra érjenek célba a futók. A futók, akik a világ minden sarkából jönnek majd. Akik büszkén fotózzák a célban az érmüket, és utána azt írják nekem, hogy megérte” – ezt írta közösségi oldalán az Ultra-Trail Hungary (UTH) főszervezője, Csányi László, vagy ahogyan futóberkekben ismerik, “Csanya”.
Az álomból pedig valóság lett.
10 év alatt nemzetközi hírnevet szerzett az UTH
„Sokan emlékezhetnek, hogy a 2000-es évek második felében létezett a Terep Százas (T100) nevű verseny, amelynek a Budai-hegységben és a Pilisben vezetett a bő 100 kilométeres távja, 17 órás szintidővel. Tulajdonképpen itt indult az UTH története, a T100-as versenyek tapasztalatai alapján igyekeztünk olyan eseményt megalkotni, amelyen a legkeményebb ultrafutók mellett mások is megtalálják a számukra megfelelő kihívást, és akár külföldiek is Magyarországra utaznak miatta” – mesélt a kezdetekről a holmozogj.hu-nak Csányi László.
Az első Ultra Trail Hungary 2015-ben, a pünkösdi hétvégén rajtolt el: a versenyközpont már akkor Szentendrén volt (igaz nem a mai helyén), a Pilisben és a Visegrádi-hegységben két távon (111 km és 55 km) lehetett futni (ma már hat táv közül lehet választani), és – talán a szervezőket is meglepte –, hogy már első alkalommal 16 országból 61 külföldi versenyző érkezett.
„Azóta is folyamatos növekedésben vagyunk, még a koronavírus-járvány sem okozott megtorpanást. A legutóbbi, 2024 tavaszi UTH-ra több mint 1500-an jelentkeztek, köztük 334 külföldi, 42 országból” – sorolta a főszervező.
Csányi László szerint a terepfutás különleges élményt nyújt, és különösen azoknak az utcai futóknak ajánlja, akik új kihívásra vágynak.
“Ez egy teljesen más érzés. Az erdők, a hegyek, a völgyek mind új impulzust jelentenek. Aki csak aszfalton fut vagy futott, mindenképpen próbálja ki, mert extra élmény lesz!”
Kezdő futóként is érdemes kimerészkedni a terepre
Az UTH egyik különlegessége, hogy előzetesen közös útvonalbejárásokkal is segítik a futókat. A verseny előtt szervezett túrák résztvevői felmérhetik a terepet, megismerkedhetnek a szintkülönbségekkel, a természetes akadályokkal. Persze a túrák nemcsak a felkészülés miatt hasznosak, hanem közösségi élményt is nyújtanak.
“Facebookon hirdetjük meg ezeket az alkalmakat, és sokan ki is használják a lehetőséget. Vannak, akik ilyenkor döntenek arról, hogy valóban nekik való-e az a táv, amelyre nevezni szeretnének, vagy módosítaniuk kell a terveiket” – mondta László.
Hozzátette, hogy a terepfutás nemcsak profiknak való, akár terepen is el lehet kezdeni a rendszeres testmozgást. Persze nem kell rögtön a legnehezebb hegyeket választani, a rövidebb távok is csodás kikapcsolódást jelentenek.
A 2025-ös Salomon Ultra-Trail Hungary június 7-8-án lesz, a nevezés november másodikán kezdődött, hat táv közül lehet választani.
A Visegrád Trail 29 kilométeres, a Twin Peaks Trail távja 22 kilométer, ám sok benne a meredek emelkedő és lejtő! A Szentendre Trail teljesítőire 54 kilométer vár, az igazán extrém kihívást keresőknek pedig ott a Szentlászló Trail a 84 km-es távjával, valamint a királyszám, a 111 km-es Ultra-Trail Hungary 4200(!) méteres szintemelkedéssel a Pilis és a Visegrádi-hegység legszebb részein.
A főszervező még soha nem indult
Egy terepfutó verseny megtervezése és lebonyolítása teljesen más kihívást jelent, mint egy városi eseményé. 15-20 ember dolgozik például azon, hogy minden szakaszon megfelelően legyen jelölve az útvonal, a verseny hétvégéjén több mint 350 önkéntes segít, kiemelten kell készülni az esetleges balesetekre is, hiszen a terepviszonyok miatt egyáltalán nem könnyű a mentés.
Érdekesség, hogy Csányi László még soha nem állt rajthoz a saját versenyén, viszont próbál minél többet beszélgetni az indulókkal, ez is erősíti a rendezvény családias hangulatát.
“A tervek szerint 2030-ban rendezem utoljára az UTH-t és abban az évben el is indulok rajta. Utána mi lesz? Más viszi tovább a boltot, nem engem fognak szidni a futók a sár, az emelkedők, vagy a bármi miatt…” – írta Csányi László “Csanya” az UTH honlapján.
Ha kedvet kaptál a terepfutáshoz, nézd meg a jelentkezési feltételeket.