Aki látta, aligha felejti el: a SPAR Budapest Maraton céljában az esemény magyar nyelvű műsorközlője, Péter Attila felkonferálta a trombitával a kezében érkező Gaál Zoltánt és megkérdezte, vajon 42 kilométer teljesítése után van-e még ereje megfújni a hangszert. A dübörgő zene elhalkult miközben Zoltán a célkapu felé közeledett, majd a szájához emelte a trombitáját és mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne, egy vidám dallammal jelezte, bőven maradt még benne szufla a maraton végére is.
@holmozogj #maraton #42km #holmozogj #mindegycsakcsinald ♬ eredeti hang – holmozogj.hu
A Liszt Ferenc-díjas tubaművész inspirálta
Gaál Zoltán persze nem holmi hobbitrombitás, hanem rendőr főhadnagyként szólamvezető a Készenléti Rendőrség Zenekarában. És nem mellesleg a Budapest Sportiroda futónagykövete. De honnan jött az az “őrült” ötlet, hogy hangszerrel a kézben fusson órákon keresztül és időnként – levegő után kapkodás helyett – még menet közben is trombitáljon?
“Néhány évvel ezelőtt zenész kollégám és barátom, Bazsinka József Liszt Ferenc-díjas tubaművész hajtotta végre azt a mutatványt, hogy a hangszerét cipelve teljesített egy félmaratont. Arra gondoltam, csatlakozom hozzá, és attól kezdve a BSI több eseményén is együtt álltunk rajthoz, kezünkben a tubával, valamint a trombitával” – mesélte a holmozogj.hu-nak Gaál Zoltán.
Csak a miheztartás végett: a sárgarézből készülő trombita körülbelül egy kilogramm súlyú – 42 kilométeren az sem kevés -, a tuba pedig legalább hat kilót nyom… Igaz, amíg a tubát lehet a vállon rögzíteni, a trombitát kézben kell vinni, “lengetni” órákon keresztül…
“Nem is sprintben szoktuk teljesíteni a távokat, a hangszerekkel való futás lassabb tempót igényel, ugyanakkor különleges, szórakoztató élmény” – mondta Zoltán, aki ezúttal az egyetlen hangszeres futó volt a Budapest Maraton mezőnyében, mert barátja, József egy sérülés miatt úgy döntött, inkább a plusz terhek nélküli futást választja.
Lépj ki a komfortzónádból!
A zenész szerint mindössze ennyi kell ahhoz, hogy valaki elkezdjen mozogni. Ő kezdetben akadálysportokat űzött, de végül a futásban találta meg a számára leginkább megfelelő mozgásformát.
“Leggyakrabban reggel, munka előtt szoktam futni, a versenyekre való felkészülés során pedig trombitával is gyakorolok, pontosabban edzek, hogy megszokjam a hangszer súlyát és a légzéstechnikai kihívásokat. Aki le tud futni például egy félmaratont, és tud hangszeren is játszani, az képes kombinálni a két dolgot, csak gyakorlás kérdése az egész” – mesélte Zoltán, aki azt is élvezi a futásban, hogy egyértelmű visszajelzést ad a befektetett energiáról – minél többet tesz érte valaki, annál jobb eredményt fog elérni.
A trombitával való futás nem csupán egy vicces ötlet, hanem fontos üzenet is egyben: lépj ki a komfortzónádból és kezdj el mozogni!
“Úgy érzem, sokak fejében megfordul, amikor meglátnak, hogy ha én a trombitámmal a kezemben képes vagyok futni, akkor ő is meg tudja csinálni. Az emberek reakciói és a pozitív visszajelzések megerősítettek abban, hogy folytassam a zenélős futásokat” – mondta a zenész, aki nem csak a célban fújta meg hangszerét, hanem az útvonal mentén a szurkolókat is megörvendeztette a muzsikájával.
Zene és mozgás – jó párosítás
Gaál Zoltán célja, hogy minél több zenészt motiváljon a rendszeres testmozgásra, amely nem csak az egészség megőrzése szempontjából kulcsfontosságú, hanem fejleszti az erőnlétet és a koncentrációt, ezekre nemcsak a futópályán, hanem a színpadon is szükség van.
“Azt tervezem, hogy jövő tavasszal, a Vivicittán több kollégámmal, köztük Bazsinka Józseffel és a harsonaművész Almási Attilával állunk rajthoz majd, természetesen a hangszereinkkel a kezünkben. Hogy melyik távon, az attól is függ, hányan csatlakoznak hozzánk. De már a decemberi Mikulásfutáson is szeretnénk egy vidám, zenészekből álló csapatot indítani, amelyik karácsonyi dallamokkal teszi még emlékezetesebbé az eseményt a résztvevők számára” – mondta a BSI zenész futónagykövete, aki szerint nem könnyű feladat felállítani az embereket a kanapéról, de a maga eszközeivel mindent megtesz azért, hogy ez sikerüljön!
Így van ezzel a holmozogj.hu is, ha nem akarsz lemaradni az aktív kikapcsolódáshoz, a mozgáshoz kapcsolódó tartalmainkról, akkor iratkozz fel hírlevelünkre! Ha pedig még nem tudod, hogy hol, mikor és milyen mozgásformát válassz, próbáld ki Mozgáskeresőnket!