Tavaszi túra a Budai-hegység három legszebb kilátópontjára

Beköszöntött a tavasz, annak minden szépségével, ezért úgy döntöttünk, hogy a nyakunkba vesszük a természetet és megkeressük a Budai-hegység legszebb kilátásait.
Mozgásforma
Túrázás Túrázás

A tavasz beköszöntével az erdők egyre vonzóbb célponttá válnak a mozogni vágyók körében. Nincs ez másképp esetünkben sem, pláne, hogy az előrejelzések 24-25 fokot mondtak erre a Húsvét előtti csütörtöki napra, amikor belevágtunk a 27.5 kilométeres, 1045 méternyi szintemelkedést tartalmazó túránkba.

Mivel ez egy hosszú, megállókkal együtt akár hat-hét órán át tartó túra is lehet, ezért több kiszállási pontot is megadunk, ahol abbahagyhatjátok a menetelést. A Budai-hegységnek ez az egyik pozitívuma, egyben negatívuma is, nehéz olyan ösvényeket találni, ahol maximum másfél óránként ne botlanál bele egy forgalmas kereszteződésbe vagy településbe. Nyilván ez praktikus, ha elfogy az élelem vagy rövidebb túrát tervezel, viszont amennyiben a külvilágtól elvonulás a célod, akkor sokkal inkább a Börzsöny vagy a Zemplén a te tereped!

A túrázás csodálatos világába viszont tökéletes beugró a Budai-hegység. A legmagasabb csúcsai 500 méter felett vannak, amelynek mindegyikéről 360 fokos panoráma tárul a szemeid elé, ezáltal a fővárost is új perspektívából ismerheted meg – noha a Citadelláról Budapestre nyíló kilátást semmi sem múlja felül –, a jól jelzett turistautakon szinte lehetetlen eltévedni.

A túra a solymári Templom térről indul

Túránkat a solymári Templom téren kezdtük meg, ahová a hűvösvölgyi buszvégállomásról kb. 20-25 perc alatt egyszerűen kijuthatsz. Mivel maga a tér már a hegyen van, ezért a legelejét ily módon „le tudod csalni”, ez az energia jól fog majd jönni később, mert három komoly (plusz két kisebb) emelkedő vár rád.

Az első, a Nagy-Szénásra vezető út mindjárt a nyitó 5,5 kilométeren. Még Solymáron belül a lakott területen megcsodálhatod a gyönyörű házakat, mielőtt a zöld jelzésen betérsz az erdőbe. A Zsíros-hegyen pihenj meg, majd válts át az Országos Kéktúra jelzésére, ami Nagykovácsi felső részén halad, így itt a madárcsicsergést rövid időre felváltja a flexelés szimfóniája…

A nap első kilátópontja, a Nagy-Szénás (550 méter)

Amint az út ismét meredekebbre vált, egyben visszatérsz az erdőbe, hogy az utolsó 100 méternyi szintet is megmászd a Nagy-Szénásra. A hegytető és az oda vezető út vége is kopasz, ezért itt szinte mindig nagy szél fogadja az erre járót. Ezúttal sem volt ez másképp, de az 550 méteres magasságból nyíló kilátás miatt megéri! Északra a Pilis (a hegység mellett magát a legmagasabb pontján lévő kilátót is), a másik irányba Nagykovácsi, a távolban Budapest látképében gyönyörködhetsz.

Ennek a túrának a különlegessége, hogy mivel kilátópontokat köt össze, ezért mindig látod, hogy mi lesz a következő állomásod. Így Nagykovácsi völgyének a másik oldalán bizony ott magasodik a második megálló.

Nagykovácsinak is megvan a saját Templom tere

A meredek utcákon leereszkedve jön az első kiszállási pont, nemcsak Solymárnak, de Nagykovácsinak is van egy Templom tere, ahonnan busszal vissza tudsz jutni a Hűvösvölgybe. Ha így teszel, 8,5 kilométer után véget ér a túrád.

A Csergezán Pál-kilátó hazánk egyik legszebb kilátója

Könnyű emelkedő túra a Nagy-Kopaszra

A következő négy kilométer a nap legkönnyebb emelkedője, érdekes, hogy pont ez vezet a Budai-hegység legmagasabb pontjára, a Nagy-Kopaszra. Várhatóan az 559 méteres magasságban lévő Csergezán Pál-kilátónál sem fog szélcsend fogadni téged, de a vitorlát megformázó, 2006-ban átadott épület tökéletesen szélbiztos, így bátran menj fel a legfelső szintjére. Tiszta időben akár a Magas-Tátráig is elláthatsz – nekünk nem volt ekkora szerencsénk, de azért így se panaszkodhattunk a látképre.

Ilyen a kilátás a Budai-hegység legmagasabb pontjáról

Azt nem mondjuk, hogy innen egy távcsővel látni fogod Szoboszlai Dominikot a Telki Edzőközpontban focizni, miközben a magyar válogatottal valamelyik meccsével készül, de azokra a pályákra azért ráláthatsz, ahol a nemzeti csapatunk tréningezni szokott egy-egy mérkőzése előtt.

A kilátó névadója egyébként egy grafikus és természetfestő volt, aki pályája elején ebből a környékből is merített ihletet. Körbenézve ez nem csoda, a János-hegy–Széchenyi-hegy–Budaörsi-hegy vonulata és a kilátó közötti zöld terület valóban festői.

Úton a János-hegyre

Tovább a János-hegy és az Erzsébet-kilátó irányába

Ezután a János-hegyig néhány unalmasabb kilométer jön, a zöld háromszög után a kék kereszt, majd a piros háromszög nyújt segítséget ezen az átvezető szakaszon, hogy utána már csak a piros jelzést kelljen követni egészen az Erzsébet-kilátóig. Való igaz, hogy hétköznap túráztunk, de ezen a szakaszon még hétvégén is kevesebb emberrel fogsz találkozni, mint mondjuk már fent a Normafa környékén. Legalább egy kicsit el tudunk mélyülni a tavaszi erdő illatába, ami a különböző fák és növények virágzása miatt egyedülállóan különlegessé teszi az évszakok között ezt az időszakot.

A tavaszi erdő varázsa

Hárs-hegy, Szépjuhászné, Gyermekvasút-állomás

A második kiszállási pont nagyjából 20 kilométernél jön el, amikor Adyliget felé tudod befejezni a túrát. De ha már idáig eljöttél, akkor miért ne csinálnád végig? Két meredek kaptató (Fekete-fej és Hárs-hegy) között néhány száz méteren a Hűvösvölgy és Budakeszit összekötő forgalmas úton vezet a jelzés, itt légy nagyon körültekintő!

A Hárs-hegy oldalában megtett lépések után jön egy újabb kiszállási pont, Szépjuhászné. 23,3 kilométernél jársz, a teljes túra 27,5 kilométer. Tankolj fel a Gyermekvasút-állomás büféjében, és irány a mai utolsó hegy!

Szépjuhászné, Gyermekvasút-állomás

Gyönyörű panoráma a János-hegyen az Erzsébet-kilátóból

Haladj továbbra is a piros jelzésen, ami felvezet az Erzsébet-kilátóhoz, amely Budapest legmagasabb pontján, 527 méteren tornyosul. Hiába jártunk már itt megannyiszor, minden alkalommal fel lehet fedezni valami újat a főváros panorámájában. Eléggé beborult az ég, mire ideértünk, és az eső is elkezdett cseperegni. Keresd meg Budapest ikonikus épületeit, ehhez tökéletes támpont a Parlament a Duna partján, vagy két legnagyobb stadionunk, a Puskás Aréna és a Nemzeti Atlétikai Központ. Ha szerencséd van, néhány le- és felszálló repülőgépet is végigkísérhetsz a tekinteteddel a történelmi belváros felett.

Nem tudjuk megunni a János-hegyről a fővárosra nyíló kilátást!

A csúcsról lesétálva a negyedik kiszállási pont a Libegő felső állomása, amivel még változatosabbá tudod tenni a túrád. Viszont itt az élet nagy döntéseiből meg kell hoznod egy igazán kritikusat… Libegőzés vagy egy rétes/lángos a Normafánál?

Mi most utóbbit választottuk. És mondd, te mit választanál?

Jó túrázást kívánunk a Budai-hegységben!

Videók
Kapcsolódó cikkek
Kicsivel több mint húsz kilométeres volt az a túránk, amely során a Pilis nyugati részének legszebb részeit jártuk be.
A szendrői Vitézlő idén betöltötte 18. évét, és ismét bebizonyította: a Bódva-völgye nemcsak gyönyörű, de a modernkori vitézek igazi otthona is, ahol a sport közösséget teremt. Antal Ferenc főszervező beszámolójából most kiderül, hogyan vált ez a többnapos esemény felejthetetlen sportünneppé több ezer résztvevő számára. Videókkal!
Május 1-jétől négynapos aktív kavalkád vár: futások, bringás túrák, vízitúrák és teljesítménytúrák szerte az országban. Idén ráadásul az Anyák napja is beleesik a hosszú hétvégébe – tökéletes alkalom egy közös családi kiruccanáshoz. Miért ne ünnepelhetnétek mozgással? Nézd meg a legjobb lehetőségeket és tervezd meg az aktív hosszú hétvégédet!
Példa értékű összefogással 57 szervezet sok száz önkéntese 61 szemétszedő túra során 50 kukásautónyi szeméttől szabadította meg a magyarországi erdőket.
SZEOSZ évindító 2025
A Magyar Turista már több mint húsz éve kalauzolja olvasóit Magyarország és a Kárpát-medence legszebb vidékeire. A havonta megjelenő magazin nem csupán túraajánlókat és térképeket kínál, hanem élménybeszámolókkal, történelmi érdekességekkel és izgalmas felfedezésekkel csábít kalandos kirándulásokra.
Kapcsolódó események
Kapcsolódó programok
Kalandtúra a Mecsekben barlanggal és vízeséssel
Indulj egy izgalmas kalandtúrára a Mecsek szívébe, és fedezd fel a Melegmány-völgy rejtett természeti csodáit! Vár rád barlang, vízesés, különleges mésztufalépcsők és egy Árpád-kori templom is. Készülj fel egy változatos és látványos gyalogtúrára!
Túra a Pilisben: Klastrompuszta és a Leány-barlang
Fedezd fel a gyönyörű Pilis varázslatos tájait a klastrompusztai pálos romokhoz vezető gyalogtúrával, ahol a lenyűgöző barlangok és a festői panoráma garantáltan felejthetetlen élményt nyújtanak! A színes présházakkal teli pincefalunál megpihenhetsz, és még egy kis borkóstolásra is benevezhetsz az út során!
Legfrissebb cikkeink
Tekerj, fuss, evezz, lebegj – Telihold Sportnap, Balaton-átevezés és még sok más vár a hétvégén!
Mi kell a nyári felfrissüléshez? Egy kis szél az arcodba tekerés közben, lágy hullámok a vízen, hűs futás a csillagok alatt vagy épp lebegés a libegőn. Július második hétvégéje tele van izgalmas lehetőségekkel: jön a Telihold Sportnap Esztergomban, a Hervis Balaton-átevezés Zamárdiban, futóbulik Villányban és Balatonlellén, meg egy 207 kilométeres bringás kihívás a Sió mentén!
Bringások, irány Boldogkőváralja, mert jön a Zemplén Ring!
A nyár legizgalmasabb kerékpáros kalandjai folytatódnak: augusztus 16-án a Ring Sorozat újabb állomása várja a bringásokat Boldogkőváralján! A Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ), a Kisvárda és Környéke Bringások SE, valamint az Aktív Magyarország Program közös szervezésében megvalósuló Zemplén Ring kihagyhatatlan lehetőség mindazok számára, akik szeretnék egy napra maguk mögött hagyni a hétköznapokat, és két keréken felfedezni Magyarország egyik leglátványosabb vidékét.
Több mint edzés – Ignáth Éva közösségi missziója
Ignáth Éva nemcsak futóként és pilates oktatóként inspirál másokat, hanem egy olyan közösségi teret is épít, ahol az edzések túlmutatnak az izomzaton: önbizalmat és motivációt adnak, közösséget formálnak és lendületben tartanak – kívül-belül.
Idén nyáron újra lebeghetünk a csillagok alatt! – Jön a Libegők Éjszakája!
Idén már tizedik alkalommal rendezik meg a nyár egyik legkülönlegesebb és legromantikusabb programját, a Libegők Éjszakáját, amely július 12-én négy csodás helyszínen – Budapesten, Lillafüreden, Sástón és Sátoraljaújhelyen – élvezhetjük az éjszakai lebegés különleges élményét. Ha szereted a természetet, a panorámát és a nyáresti varázst, ezt a programot vétek lenne kihagyni.
Ragadj Evezőt! – Vízitúra kaland a vadregényes Hernádon
Július 26-án folytatódik a Vízi Ring sorozat a Hernádon, amely Európa egyik legvadabb, legkevésbé szabályozott folyója, így a túrák biztosan nem lesznek unalmasak! Természetesen kezdőknek és családoknak is kínálnak könnyű evezős programokat.
Itt az idő, evezd át a Balatont!
Vajon milyen érzés saját erőből átszelni a Balatont? A Hervis Balaton-átevezés az egyetlen lehetőség arra, hogy szervezett, biztonságos keretek között evezd át hazánk legnagyobb tavát. Az esemény az idén indult vízitúra sorozat, a Vízi Ring harmadik állomása.
2025 © holmozogj.hu