A futópárosnak 3 óra 40 percen belül sikerült teljesítenie a XVII. kerületi Zsigmond utca 34. és a II. kerületi Zerind vezér utca 35-ös házszám közötti távot. Az ihlet Bakancs Pista csapatából, egészen pontosan Herczeg Zsolttól érkezett, aki 2017-ben már végigsétálta ezt az útvonalat.
„Már évekkel ezelőtt olvastam erről a túráról, és rögtön megfogott az ötlet. Tudtam, hogy egyszer nekem is meg kell csinálnom” – mesélte Stark Péter.

Péter az elmúlt években több ultratávú versenyt is teljesített, de a következő hónapok minden eddiginél nagyobb próbatételt tartogatnak számára. Jelenleg az Ultra Tisza-tóra készül, ahol 130 kilométerre nevezett – ez lesz eddigi leghosszabb versenye. Előtte azonban még vár rá egy 116 kilométeres Kassa-Miskolc Ultramarathon is. Tóth Balázs szintén indul az Ultra Tisza-tavon, ő a 65 kilométeres távot vette célba.
Olyan, mint egy akadálypálya
Mivel szerették volna pontosan követni az eredeti sétás útvonalat, Péter előre megtervezte az utat egy GPS-alkalmazás segítségével. Az elkészült útvonalat feltöltötte a Garmin órájára, amely végig navigálta őket a futás során. Ez azonban korántsem jelentette azt, hogy könnyű dolguk volt: a csaknem 36 kilométeres táv teljesítése közben 39 közlekedési lámpába botlottak – ami egy városi futásnál talán az egyik legnagyobb próbatétel.
„Volt, ahol 20 másodpercig volt piros lámpánk, máshol akár egy percig is. Nem állítottuk le az óránkat, így a végén az időnk ténylegesen mutatta, mennyi ideig tartott átfutni Budapesten” – nyilatkozta Stark Péter a holmozogj.hu-nak.
A lámpák mellett a városi futás más akadályokat is tartogatott: keskeny járdákon és zsúfolt kereszteződéseken kellett átfutniuk, ráadásul a gyalogosok kerülgetése is kihívást jelentett a belvárosi szakaszon.
Budapest a „futójátszótere”

„Minden futás egy új felfedező kaland. Szeretem megtervezni a futásaimat és új útvonalakat keresni” – mondta Péter.
Különleges adottsága, hogy „GPS-memóriája” van – ha egyszer végigfut egy útvonalat, azt fejben rögzíti, így már szinte úgy ismeri Budapest utcáit, mint a saját tenyerét. Ennek köszönhetően mindig felfedez valami új gyöngyszemet a városban.
Egyik kedvenc futóköre egy 21 km-es útvonal, amit saját magának állított össze. Angyalföldről indulva az Északi Körvasút mentén fut el a Felsőrákosi rétekhez. Ennek egyik különlegessége, hogy Budapesten szinte elképzelhetetlen módon csupán négy közlekedési lámpa szakítja meg a futást. Azonban nagyon szeret gátakon és dülőutakon is futni, igazi „mindenevőnek” tartja magát.
A futás pezsdítette fel a mindennapjait
Péter 2018 februárjában kezdett el futni, amikor szembesült azzal, hogy az állóképessége jelentősen romlott: „Már, amikor futottam, hogy elérjem a buszt, akkor is kifulladtam pár méter után. Tudtam, hogy ezen változtatni kell.”
Ekkor csatlakozott az Adidas Runners Budapest-hez, ahol rengeteg barátot szerzett – köztük Tóth Balázst is, akivel azóta is tartják a kapcsolatot, és sokszor együtt járnak versenyekre.
Tanulságok és tudatosabb futás

Stark Péter hamar rájött, hogy nemcsak a kitartás, hanem a regeneráció és a fokozatosság is kulcsszerepet játszik a futásnál. „Régebben képtelen voltam nemet mondani, így, ha minden nap elhívtak futni, mentem. Aztán egyszer porcleválás lett belőle. Akkor tanultam meg igazán, hogy a fejlődéshez nemcsak kemény munka kell, hanem pihenés is és nem szabad egyből nagyban kezdeni.”
Ez a szemléletváltás azóta az edzéseiben is megmutatkozik, 2021 óta még tudatosabban, edző segítségével készül.
„Korábban sokkal többet versenyeztem, de amióta edzővel dolgozom, inkább a minőségre helyezem a hangsúlyt. Nem az a célom, hogy minden hétvégén versenyezzek, hanem hogy amikor ott vagyok, a lehető legjobbat hozzam ki magamból.”
A futás számára sem csak egyéni kihívás, hanem közösségi élmény is. Az utóbbi években egyre többet önkénteskedik terepfutó-versenyeken és iramfutóként is segíti az indulókat.
A hosszabb távokon bekapcsolja a robotpilótát

Sokan attól tartanak, hogy a hosszútávfutás nemcsak fizikailag, hanem fejben is komoly kihívás. Szerencsére Péternek ezzel sohasem volt problémája:
„Van egy pont, amikor már nem a kilométereket számolom, hanem csak megyek előre, és élvezem, ahogy visznek a lábaim. Mintha robot pilóta üzemmódba kapcsolnának. Szeretek közben nézelődni és így szinte teljesen meg is feledkezem arról, hogy futok.”
Egyensúly a mozgás és a munka között
Péter irodai munkát végez a BKK-nál, amihez képest a futás tökéletes ellensúlyt jelent, nemcsak fizikailag tartja formában, hanem mentálisan is. Segít kiszakadni a monitor elől, rendszerezni a gondolatait, és új lendületet ad a mindennapokhoz.
Ha úgy érzed, hogy itt az idő mozogni egy kicsit, ne várj tovább! Böngészd a Mozgáskeresőnket, és vágj bele már ma!