A fekete arany nyomában
Ez a túra Muraföldére, a magyar olajbányászat bölcsőjeként ismert Dél-Zalai térségbe kalauzol el, ahol a természet szépsége meglepő módon keveredik az ipartörténeti emlékekkel. Fedezd fel Bázakerettyét, a környék egykori központját! Itt ma is láthatsz jellegzetes, szinte folyamatosan működő, bólogató olajkutakat, közismert nevükön himbákat. Érdekes látványt nyújtanak az MAORT (Magyar-Amerikai Olajipari Részvénytársaság) által a mérnökcsaládoknak épített, amerikai stílusú, mégis a göcseji tájba harmonikusan illeszkedő lakóházak is. Sőt, még a falu termálstrandjának kellemes vize is az egykori „fúrásoknak”, a mélyből feltörő meleg víznek köszönheti létét!
A település határában ne hagyd ki az Olajos Emlékművet és a mellette található B1-es jelű kutat! Ezen a helyen történt a nagy áttörés 1937-ben: Papp Simon geológus kutatásainak eredményeként itt találtak először jelentős mennyiségű kőolajat Zalában, amely teljesen új korszakot nyitott a régió és az ország életében.
Zala zöld kincsei
Az ipartörténeti emlékek felfedezése után a túra varázslatos zalai erdőkön és pazar kilátást nyújtó pontokon is átvezet. Amikor felérsz a lispeszentadorjáni hegygerincre, mindenképpen szánj időt a panorámában való gyönyörködésre a kilátóból! Innen a túraútvonal a csöppnyi Maróc falun keresztül kanyarog tovább.
Merülj el a monumentális Vétyemi Ősbükkös csendjében és fenséges hangulatában, ahol közel 200 éves, akár 30-40 méter magasra növő, egyenes törzsű bükkóriások között sétálhatsz! Innen már csak egy ugrás a gyönyörű Budafai Arborétum, amely egész évben különleges látványt nyújt, de különösen tavasszal, a rododendronok és azáleák ezernyi színben pompázó virágzásakor nyújt felejthetetlen élményt. A gyalogtúra végül Kistolmácsra vezet, ahol akár fel is pattanhatsz a hangulatos Csömödéri Erdei Kisvasútra, vagy megpihenhetsz a – szintén az olajkorszak „örökségeként” létrejött – Kistolmácsi-tó partján.
Forrás: Aktív Kalandor