A Bükk egyik jellegzetes hegye a Bél-kő – a táj fölé tornyosuló sziklatömb legmagasabb pontjára vezet fel látványos gyalogtúránk, mely csodás építészeti remekműként számontartott kolostortól indul.
A torzó, melyet a cement gyártáshoz szükséges mészkő bányászata formált a hegyoldalból, most monumentális falként emelkedik az Eger-patak völgye fölé.
Tanösvény vezet a legmagasabb pontra, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik az alattunk elterülő tájra. Látszanak a Bükk további híres csúcsai, a Mátra hegygerince és tiszta időben a Tisza-tó tükre is megcsillan a horizonton.
Alatta erdei környezetben találjuk az egykori ciszterci apátok kolostorát, melyet fantasztikus arányokkal rendelkező, román stílusú épületként csodálhatunk meg. A ciszterci apátságtól indulva, a kanyargós szerpentinen – a Bél-kői tanösvényen – haladva jutunk el a 815 méter magasan fekvő kilátóhelyhez.
A 6 kilométer hosszú, 7 állomásra felfűzött tanösvény bejárásához, az ismertető táblák megtekintéséhez 2-3 óra szükséges.
A tanösvény a Bél-kő környékének kultúrtörténetét, a hegy földtani felépítését, növénytársulásait és a sziklagyepek védett növény- és állatvilágát mutatja be. A hegy tetejére érve páratlan látvány, Magyarország egyik legszebb panorámája tárul elénk.
Tiszta időben akár a Tiszáig és a Tátráig is ellátni. Az egykori bánya okozta tájseb alattunk nyíló mélysége hazánkban szokatlan perspektívákat eredményez – ilyen széles és magas, szinte függőleges sziklafal itthon páratlan jelenség. Egykor sziklamászók tették próbára bátorságukat a 150 méter magas, 700 méter széles falon, már azonban a sziklamászás tilos.
A csúcson állva beleképzelhetjük magunkat a vájárok nehéz sorsába, akik a tölcséres művelésű kitermelés veszélyessé válása után, kézzel fejtették ki a hegy felső régiójában látható lépcsőzetes vájatokat. Egyes számítások szerint a Bél-kő tömbjéből 7 millió köbméter mészkő hiányzik.
A bányaterület mint holdbéli táj mutatja magát.
Olyan érzés fog el bennünket a különleges sziklák között, mintha nem is a saját bolygónkon lennénk. Innen a sárga háromszög jelzésű turistaúton lehet tovább kirándulni a Bükk-fennsíkra, Szilvásváradra, Felsőtárkányba, Szarvaskőre vagy vissza Bélapátfalvára.
Forrás: Aktív Kalandor