A golyójátékok története évezredekre nyúlik vissza. Már az időszámításunk előtti régészeti leletek is bizonyítják, hogy a golyózás közkedvelt szórakozás volt az egyiptomi gyermekek körében. Európába a játék feltehetően a rómaiak által jutott el, és számos változata alakult ki. A pétanque őse a középkorban francia katonák között terjedt el, nem véletlenül nevezik ezt az unatkozó tüzérek játékának is.
Minél közelebb az „öcsihez”
A Franciaországban ma is rendkívül népszerű pétanque szabályai roppant egyszerűek. Játszhatunk egyéniben, párosban és háromfős csapatokban is. Létszámtól függően kettő, vagy három golyó áll rendelkezésünkre, melyeket a mérkőzés menetei során megfelelő dobástechnikával minél közelebb kell juttatnunk a célgolyóhoz, vagyis az „öcsihez”. Dobásunkat felhasználhatjuk az ellenfél golyójának kiütésére is.
Mindig az a csapat dob, amelyiknek a golyója rosszabb pozícióban van. Egy menet végén az a csapat kap pontot, amelyiknek a golyói közelebb vannak az „öcsihez”. A mérkőzést az nyeri, aki előbb eléri a 13 pontot.
A pétanque-ot életkorra való tekintet nélkül bárki játszhatja és mindenki egyenlő esélyekkel indul a játékban. A dobásokhoz nincs szükség nagy erőkifejtésre, így kizárólag a taktikán és a kézügyességen múlik, hogy a nagyszülő, vagy éppen óvodás korú unokája nyer meg egy adott mérkőzést.
Hol lehet játszani?
Bár a versenyeket az erre a célra kialakított, 12-14 méter hosszú és 3-4 méter széles pályákon rendezik, a pétanque gyakorlatilag bárhol játszható. Parkokban, sétányokon, de akár salakos teniszpályákon is rendezhetünk mérkőzéseket.
Budapesten még versenyszintű sztenderdek alapján kialakított, ingyenesen használható pályákat is találunk a II. kerületi Szabadság utcában, Újbudán, a Bikás parkban, valamint az Etele út, Tétényi út találkozásánál.
„Újbudán a sport szeretete remek közösséget kovácsolt a játékosokból. Odafigyelő, kedves, befogadó csapat alakult ki, ahova bármikor szívesen megy le az ember játszani. Rendszeresen jönnek létre spontán találkozók, amelyre süteményekkel, üdítővel készülnek a társaság tagjai” – mesélte a holmozogj.hu-nak Persa Tímea, aki igazolt játékosként űzi a sportágat
„Mindenki számára ajánlom a pétanque-ot, hiszen fizikailag nem megterhelő, izgalmas, jó hangulatú játék. A sporttársak nyitottak, mindenkit szeretettel várnak játszani akár egyesületben, akár a helyi parkban.”
Országszerte több mint húsz egyesület várja azokat, akik komolyabban szeretnének foglalkozni a pétanque-kal, és az állandó edzések mellett akár versenyeken is próbára tennék magunkat. A Magyar Pétanque Szövetség tagszervezeteiről ide kattintva olvashatsz részletesen!
Kipróbálnál más szabadtéri játékokat, például a frizbigolfot? Akkor kattints ide és ismerd meg ezt az egyre népszerűbb mozgásformát!
Természetesen, a pénatque-kal töltött idő is mozgásnak számít, így növeli az Aktivitási Indexet!
Ne feledkezz el feliratkozni a holmozogj.hu Hírlevelére!