Túl sok képernyőidő, túl kevés mozgás
“Sok gyerek napi 5-10 órát tölt a képernyő előtt, ami teljesen inaktívvá teszi őket. Ez több problémát is okoz, kezdve a tanulási nehézségektől, az alvászavarokon át, egészen a szorongásos és depressziós tünetekig” – nyilatkozta Dr. Velkey György János a holmozogj.hu-nak.
A Bethesda Gyermekkórház főigazgatója szerint ezek a tünetek ma már olyan gyakoriak, hogy gyermekpszichiátriai népbetegséggé váltak. Az ülő életmód ráadásul nemcsak a mentális, hanem a fizikai egészségre is káros: egyre több túlsúlyos, cukorbeteg és magas vérnyomásos fiatal jelenik meg a rendelőkben.
“Ez rengeteg szív- és érrendszeri kockázatot jelent, a negatív hatásokat már ebben az életkorban is észleljük” – fogalmazott a szakértő.
Hogyan fordítható vissza a trend?
A megoldás: mozgás és közösség.
“Egy-egy közösségi program vagy tábor segíthet abban, hogy a fiatalok ráérezzenek, mennyivel élvezetesebb lehet egy aktívabb, közösségi élmény, mint a magányos, képernyő előtt töltött idő” – véli Dr. Velkey György János.
A Bethesda Gyermekkórház például olyan életmód-táborokat szervez, ahol nemcsak megértetik a gyermekekkel ennek a mai, képernyőre épülő világnak a komplex pszichológiai, pszichiátriai és pszichoterápiás veszélyeit, hanem igyekeznek megszerettetni velük a mozgást, illetve betekintést nyújtani az egészséges étrendbe és annak előnyeibe.
De mi a helyzet azokkal a fiatalokkal, akiket bármilyen okból – zárkózottság, családi háttér, nehéz életkörülmények – nehéz kimozdítani?
“A közösség ereje itt is kulcsszerepet játszik. Ha a gyerekek látják, hogy a barátaik is sportolnak, akkor nagyobb eséllyel fognak csatlakozni ők is” – mondta a kórházigazgató, hozzátéve, a fiatalok akkor maradnak aktívak, ha élvezik, amit csinálnak, és ha van egy támogató közösség, amely motiválja őket.
Digitális megoldásokkal a digitális generációért
“A gyerekekhez a saját platformjaikon kell szólni. Ezért a kórház is készít különböző tartalmakat a TikTokra, az Instagramra és a Facebookra, ahol a saját nyelvükön hívják fel a figyelmet a mozgás és az egészséges életmód fontosságára. Minél több ilyen tartalommal találkoznak a fiatalok, annál valószínűbb, hogy saját érdekükből kezdenek el változtatni a szokásaikon” – emelte ki Dr. Velkey György János.
A „Mozdulj a NETről a valóságba!” országos program részeként elkészült e-book például bemutatja, miként lehet az okoseszközök használatát egészséges keretek közé szorítani anélkül, hogy teljesen kiiktatnánk azokat, hiszen ezek ma már a mindennapok szerves részét képezik, különösen a fiatalok életében. Az e-book bizonyítékokon alapuló módszereket és konkrét ötleteket kínál a szülőknek és gyerekeknek, amelyek segítenek csökkenteni a képernyő előtt töltött időt.
A Bethesda Gyermekkórház által megvalósított programok kétségtelenül hatékonyak, és a pozitív eredmények már most érzékelhetők a résztvevők körében. Dr. Velkey György János elmondása szerint azonban ezek az erőfeszítések önmagukban nem elegendőek.
“Ahhoz, hogy igazán átütő eredményeket érjünk el, az iskolák, a helyi közösségek és más egészségügyi intézmények aktív közreműködése elengedhetetlen.”
Indulj el még ma!
A gyerekek mozgásszegény életmódjának problémáját közös erőfeszítéssel lehet a leghatásosabban megoldani. Legyen szó iskolai sportprogramról, családi kiruccanásokról, vagy akár egy-egy közösségi futásról, minden apró lépés számít. Tudjuk, hogy van megoldás – most rajtunk a sor, hogy megtegyük az első lépést egy boldogabb és egészségesebb élet felé!
Böngészd a holmozogj.hu Mozgáskeresőjét, amely segít megtalálni a család és a gyerekek számára a lehető legérdekesebb sportolási lehetőségeket! És iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj le mozgással kapcsolatos tartalmainkról!