„A sport nélkül Soma már nem élne” – egy csodával határos felépülés története

Te mit tennél, amikor életed legnehezebb kihívásával állsz szemben? Feladod, vagy a fájdalmak ellenére tovább küzdesz? A súlyos áramütést szenvedett Csáky Soma és családja története azt bizonyítja, hogy a sport a leginkább kilátástalannak tűnő pillanatokban is kapaszkodót jelent. A borzalmas tragédia után Soma akaratereje, és a mozgás iránti szeretete adta vissza mindazt, amiről az orvosok már lemondtak.

A Csáky-család életében a rendszeres testmozgás mindig is fontos szerepet játszott.

„Sokkal többet köszönhetek a sportnak, mint az egyetemnek vagy bármilyen munkahelynek. A sport és a szüleim neveltetése határozta meg azt, hogy hogyan viszonyulok az élethez” – mesélte a holmozogj.hu-nak Csáky László, Soma édesapja, korábbi válogatott kenus. Feleségét, Csáky-Nagy Krisztinát is egy evezős teljesítménytúrán ismerte meg, és gyermekeiket – Somát, Lizát és Dorkát – is már fiatalon magával ragadta az aktív életmód.

A család élete azonban 2022. április 4-én drámai fordulatot vett, amikor a 15 éves Soma egy súlyos baleset következtében életveszélybe került.

A fiatal fiú egyik barátja felmászott egy vasúti kocsi tetejére, ahol magasfeszültségű áramütés érte, és a teste egyik pillanatról a másikra lángba borult. Soma gondolkodás nélkül a barátja segítségére sietett, a hősies cselekedet során azonban a 25 ezer voltos nagyfeszültség azonnal áthúzott rá is, amelynek következtében a testének 80%-a megégett.

A baleset után néhány nappal Soma barátja elhunyt, neki pedig súlyos sérülésekkel kellett megküzdenie: a lába mozgatásában kulcsfontosságú ideg elhamvadt, a térde eltört, és koponyasérülést is szenvedett, miután lezuhant a kocsiról.

„Az orvosok azt mondták a kórházban, hogy Soma nemhogy futni, járni is alig lesz képes” – emlékezett vissza Csáky László a borzalmas napokra.

Forrás: Csáky László/Facebook

A sport, mint mentőöv

A tragédia következtében a fiúból 13 kilónyi izom hamuvá vált. Soma édesapja biztos benne, hogy fia életét az mentette meg, hogy a rendszeres sportolásnak köszönhetően kimagaslóan jó fizikummal rendelkezett.

„Ha a baleset előtt nem kosárlabdázott, kondizott és kenuzott volna több éven keresztül, valószínűleg nem élte volna túl ezt a szörnyűséget. Soma gyerekkora óta rendszeresen mozgott, 13 évesen már két órán belül futotta a félmaratont, és színtiszta izom volt. A baleset előtt egy egyperces kajak-kenu felmérésen 50 fekvőtámaszt, 72 felülést és 28 húzódzkodást is meg tudott csinálni.”

A fájdalom a barátod

A baleset után Soma 80 napig feküdt mozdulatlanul, majd megkezdte a komoly fájdalmakkal járó rehabilitációt. Minden apró mozdulat hatalmas küzdelmet jelentett számára.

„Két ujjat összeérinteni fekve is óriási erőfeszítés volt” – mesélte fiáról László, hozzátéve, Soma kitartását a sportból hozott mentális erő adta. A fájdalom, amit korábban a sportban megtanult kezelni, a felépülése alapjává vált.

„Soma a korábbi edzései alatt már megszokta a fájdalmat, ez az érzés ismerős volt számára. A sportban, főleg az állóképességi sportokban megtanulod elfogadni a fájdalmat. Barátod lesz, ami segít erősebbé válni. Ráadásul tükörként mutatja meg, hol vannak a határaid, és segít kitolni azokat, az élet többi területén is”.

Mire tanít a sport?

Csáky László szerint a sport olyan mentális átalakulást is eredményez, amely szinte észrevétlenül formálja át az ember gondolkodását.

„Valamit mindenki tud sportolni. Ha elkezded, egyre kevésbé fogsz a kognitív disszonancia csapdájába esni. Ha rendszeresen mozogsz, nem tudsz többé kifogásokat gyártani, hogy miért nem csinálsz valamit, egyszerűen azért, mert látod, hogy minden mozdulat, minden apró lépés közelebb visz a céljaidhoz. Hiszel abban, hogy többre vagy képes, és ezt a hitet viszed tovább az életed más területeire is” – fogalmazott a korábbi kenus.

Soma esetében ez különösen igaz volt: a sport nemcsak fizikailag segítette a gyógyulását, hanem mentálisan is.

A lehetetlen nem létezik – Soma különleges!

A fiatal fiú már a kórházi rehabilitációja során eldöntötte, hogy egyszer még futni fog – és ennek érdekében mindent meg is tett.

„8 hónappal a baleset után Soma már lassú, de folyamatos futómozgással ment fel a mátraházi edzőtáborból a Kékesre. Ez körülbelül fél óra futást jelentett az aszfaltos emelkedőn, amit hihetetlen volt látni. Az akaratereje és a többiek támogatása vitte előre” – emlékezett vissza az édesapa.

Soma azóta is rendszeresen fut, de nem érte be ennyivel. A kenuzás, a gyógytorna és a súlyzós edzések mellett egy másik, a baleset utáni hetekben lehetetlennek tűnő célt is megvalósított: megszerezte a jogosítványát kuplungos autókra. Az orvosok elképzelhetetlennek tartották, hogy valaha képes lesz ilyen járművet vezetni.

A sport új dimenziója

A Csáky családban a sport a kikapcsolódás és az öröm forrása volt, a tragédia óta azonban egy egészen új szerepet is kapott.

„Nincs olyan opció, hogy nem sportolunk. Ez most már tudatos és alapvető része az életünknek” – mondta László.

Soma számára a rendszeres testmozgás nemcsak az életminőséget, hanem az alapvető mozgásképességét is biztosítja. Az izomtömeg-vesztés és a sérült idegek miatt kizárólag a folyamatos edzés képes fenntartani a lábában a szükséges alapizmokat, hogy ne szűküljön be a mozgástartománya.

Sőt, műtétjei előtt – melyeknek sora még mindig nem ért véget – rendre a maximumra fejleszti az erőnlétét, hogy legyen miből regenerálódnia.

„A mozgás összetart minket”

Legyen szó közös kenuzásról a Bodrogon, túrázásról a Zemplénben, vagy futásról a budai hegyekben, ezek az alkalmak jelentik a család számára az együtt töltött minőségi időt. Ilyenkor erősödik igazán közöttük a családi kötelék.

„Amikor kenuzunk, az tényleg csak a mi időnk. Nincs telefon, nincs zavaró tényező, csak a víz és mi magunk” – mondta Soma édesapja.

A fiú testvérei, Liza és Dorka, szintén aktív sportolók. Liza, aki falmászó – vagy ahogyan a családban hívják, egy „pók” – 2024 őszén futotta le édesapjával az első maratonját. Dorka pedig már többször is futott különböző versenytávokon, mióta befejezte válogatott cheerdances karrierjét.

A Csáky családban ajándékozáskor is élményt adnak egymásnak, nem is mindennapit! László és felesége, Krisztina, az 50. születésnapjukat például nem egy elegáns éttermi vacsorával ünnepelték, hanem 50-50 kilométert futottak együtt.

Soma története bizonyítja, hogy rendszeres mozgással még a lehetetlen is lehetséges. A sport nemcsak a testet, hanem az elmét is erősíti, és segít kilépni a komfortzónánkból.

Cimkék
Videók
Kapcsolódó cikkek
A mai világban már - szinte - minden az okostelefonok és a digitális tér körül forog, miközben a sportra és a közösségi programokra kevesebb idő jut. Rendkívül fontos, hogy segítsünk a gyerekeknek megtalálni a valós, képernyőkön túli örömforrásokat. Pöltl Ákos ifjúságkutató és családbiztonsági szakértő szerint a rendszeres testmozgás kulcsszerepet játszik a fiatalok egészséges fejlődésben, nagy baj lesz belőle, ha nem mozognak, csak a telefont nyomkodják.
Évről-évre egyre népszerűbb a Millió lépés az iskoládért nevű program - ez derül ki az őszi kampány összesített adataiból. A fő cél, hogy a résztvevő gyerekek és felnőttek a lehető legtöbb időt töltsék mozgással. A teljesítményüket a telefonos alkalmazás átváltja lépésszámra, és minél több lépést gyűjt egy iskola, annál nagyobb eséllyel nyer egy millió forintnyi ajándékot. Ezen az őszön kiemelt hangsúlyt kapott a férfiegészség is.
Úgy érzed, túl késő elkezdeni mozogni? Nem tudod, hogyan kezdj bele az aktívabb életmódba? Dr. Velkey György János, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója saját példájával bizonyítja, hogy sohasem késő változtatni. Inspiráló története mellett hasznos tanácsokat is adott a holmozogj.hu olvasóinak, hogy felhívja a figyelmet a mozgás fontosságára.
Száz magyarból mindössze 16 sportol hetente legalább háromszor egy órát. Miközben minden negyedik magyar felnőtt teljesen inaktív, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag soha nem sportol, de egyéb testmozgást sem végez heti 30 percnél többet. Némi túlzással csak ül, alszik és fekszik. Az is kiderült az ELTE Data for Good kutatócsoport felméréséből, hogy nagyobb eséllyel lesz inaktív az a felnőtt, akinek rossz emlékei vannak az iskolai testnevelés órákról.
Sokan furán néznek azokra a csodabogarakra, akik télen, hidegben is futnak, és nem értik, mi a jó benne. Nyilván nem meglepő, hogy mi a holmozogj.hu szerkesztőségében a télen is futókkal értünk egyet, de ezt meg is tudjuk indokolni. Javasoljuk, hogy olvassátok el ezt a cikket, mert hasznos tippeket és információkat találtok benne a téli futáshoz.
Legfrissebb cikkeink
Porhavas pályákon kezdődött a szezon a Síparkban
Hamisítatlan alpesi hangulat és tökéletes síidő fogadta a vendégeket a szezon nyitónapján a mátraszentistváni Síparkban. Az idén 20 éves síterep csapata apró karácsonyi ajándékkal, süteménnyel is kedveskedett azoknak, akik az elsők között csatoltak lécet. A Felső-Mátrában található Sípark a tervek szerint a továbbiakban a téli szünet minden napján nyitva tart, több alkalommal villanyfényes, esti síelésre is lesz lehetőség.
Boldog karácsonyt!
Új vezető, új célok - még magasabbra törnek az Ultrabalaton szervezői
Új korszak kezdődik a Balatonman élén, amely az NN Ultrabalaton mellett számos ikonikus verseny szervezéséért is felel. Zelcsényi Miklós fiának, ifjabb Zelcsényi Miklós Ádámnak adta át a vezetést, aki lendületes, fiatalos irányt készül adni a cégnek. Több mint 28 ezer résztvevőre számítanak a 2025-ös Balaton kerülő versenyen, az álmuk pedig egy ennél is sokkal nagyobb Ultrabalaton.
Indul a hazai síszezon, nyit a Sípark Mátraszentistvánban
Az országban elsőként az idén 20 éves Síparkban kezdődik el a 2024/25-ös síszezon. Karácsony második napján reggel 9:30-tól indulnak a síliftek, köztük a hazai hegyek egyetlen új építésű négyüléses felvonója. A tervek szerint a folytatásban a téli szünet minden napján várják majd a síelőket és a snowboardosokat Mátraszentistvánban, az időjárás függvényében villanyfényes, esti síelésre is lesz lehetőség. Szintén megnyit - bár egyelőre csak egy tanpályával az eplényi Síaréna.
Mozgás határok nélkül - aktív közösség a Kőszegi-hegységben
Hogyan született újjá egy 40 éves terepfutóverseny, és vált egy határokat átszelő futóközösség alapjává? Az Írottkő Futóverseny, és a már másfél éve mögötte álló tarcsafürdői LAC Geschriebenstein Egyesület nemcsak a sport, hanem a közösség és a természetvédelem jelképévé nőtte ki magát. Az egyesület által szervezett, rendszeres terepfutások és kirándulások a magyar-osztrák határvidéken sokak életét megváltoztatták már.
Korcsolyapályák nyitva tartása az ünnepek alatt – 2. rész
Téli szünet = korcsolyázás! Reméljük, sok családban - hozzánk hasonlóan - úgy gondoljátok, hogy érdemes kihasználni az iskolai szünetet, és minél több aktív programra elvinni a gyerekeket. Amióta „nincs” tél Magyarországon, a legkönnyebben elérhető téli mozgás a korcsolyázás a műjégpályákon. Összegyűjtöttük több korcsolyapálya ünnepi nyitvatartási rendjét - 2. rész.
Aranyvasárnapi idegbaj helyett... - hétvégi krónika
Voltak, akik az elmúlt hétvégén az ünnepi menühöz szükséges hozzávalókért álltak sorban a boltokban, vagy a még hiányzó ajándékokat keresték, mások viszont aktív kikapcsolódással töltötték Advent utolsó hétvégéjét. Mi utóbbiakról írunk, mert Szombathelytől Jászberényig hangulatos beszámolókat kaptunk a közösségi események szervezőitől. Ők nem stresszeltek, hanem mozogtak.
2024 © holmozogj.hu