A Csáky-család életében a rendszeres testmozgás mindig is fontos szerepet játszott.
„Sokkal többet köszönhetek a sportnak, mint az egyetemnek vagy bármilyen munkahelynek. A sport és a szüleim neveltetése határozta meg azt, hogy hogyan viszonyulok az élethez” – mesélte a holmozogj.hu-nak Csáky László, Soma édesapja, korábbi válogatott kenus. Feleségét, Csáky-Nagy Krisztinát is egy evezős teljesítménytúrán ismerte meg, és gyermekeiket – Somát, Lizát és Dorkát – is már fiatalon magával ragadta az aktív életmód.
A család élete azonban 2022. április 4-én drámai fordulatot vett, amikor a 15 éves Soma egy súlyos baleset következtében életveszélybe került.
A fiatal fiú egyik barátja felmászott egy vasúti kocsi tetejére, ahol magasfeszültségű áramütés érte, és a teste egyik pillanatról a másikra lángba borult. Soma gondolkodás nélkül a barátja segítségére sietett, a hősies cselekedet során azonban a 25 ezer voltos nagyfeszültség azonnal áthúzott rá is, amelynek következtében a testének 80%-a megégett.
A baleset után néhány nappal Soma barátja elhunyt, neki pedig súlyos sérülésekkel kellett megküzdenie: a lába mozgatásában kulcsfontosságú ideg elhamvadt, a térde eltört, és koponyasérülést is szenvedett, miután lezuhant a kocsiról.
„Az orvosok azt mondták a kórházban, hogy Soma nemhogy futni, járni is alig lesz képes” – emlékezett vissza Csáky László a borzalmas napokra.
A sport, mint mentőöv
A tragédia következtében a fiúból 13 kilónyi izom hamuvá vált. Soma édesapja biztos benne, hogy fia életét az mentette meg, hogy a rendszeres sportolásnak köszönhetően kimagaslóan jó fizikummal rendelkezett.
„Ha a baleset előtt nem kosárlabdázott, kondizott és kenuzott volna több éven keresztül, valószínűleg nem élte volna túl ezt a szörnyűséget. Soma gyerekkora óta rendszeresen mozgott, 13 évesen már két órán belül futotta a félmaratont, és színtiszta izom volt. A baleset előtt egy egyperces kajak-kenu felmérésen 50 fekvőtámaszt, 72 felülést és 28 húzódzkodást is meg tudott csinálni.”
A fájdalom a barátod
A baleset után Soma 80 napig feküdt mozdulatlanul, majd megkezdte a komoly fájdalmakkal járó rehabilitációt. Minden apró mozdulat hatalmas küzdelmet jelentett számára.
„Két ujjat összeérinteni fekve is óriási erőfeszítés volt” – mesélte fiáról László, hozzátéve, Soma kitartását a sportból hozott mentális erő adta. A fájdalom, amit korábban a sportban megtanult kezelni, a felépülése alapjává vált.
„Soma a korábbi edzései alatt már megszokta a fájdalmat, ez az érzés ismerős volt számára. A sportban, főleg az állóképességi sportokban megtanulod elfogadni a fájdalmat. Barátod lesz, ami segít erősebbé válni. Ráadásul tükörként mutatja meg, hol vannak a határaid, és segít kitolni azokat, az élet többi területén is”.
Mire tanít a sport?
Csáky László szerint a sport olyan mentális átalakulást is eredményez, amely szinte észrevétlenül formálja át az ember gondolkodását.
„Valamit mindenki tud sportolni. Ha elkezded, egyre kevésbé fogsz a kognitív disszonancia csapdájába esni. Ha rendszeresen mozogsz, nem tudsz többé kifogásokat gyártani, hogy miért nem csinálsz valamit, egyszerűen azért, mert látod, hogy minden mozdulat, minden apró lépés közelebb visz a céljaidhoz. Hiszel abban, hogy többre vagy képes, és ezt a hitet viszed tovább az életed más területeire is” – fogalmazott a korábbi kenus.
Soma esetében ez különösen igaz volt: a sport nemcsak fizikailag segítette a gyógyulását, hanem mentálisan is.
A lehetetlen nem létezik – Soma különleges!
A fiatal fiú már a kórházi rehabilitációja során eldöntötte, hogy egyszer még futni fog – és ennek érdekében mindent meg is tett.
„8 hónappal a baleset után Soma már lassú, de folyamatos futómozgással ment fel a mátraházi edzőtáborból a Kékesre. Ez körülbelül fél óra futást jelentett az aszfaltos emelkedőn, amit hihetetlen volt látni. Az akaratereje és a többiek támogatása vitte előre” – emlékezett vissza az édesapa.
Soma azóta is rendszeresen fut, de nem érte be ennyivel. A kenuzás, a gyógytorna és a súlyzós edzések mellett egy másik, a baleset utáni hetekben lehetetlennek tűnő célt is megvalósított: megszerezte a jogosítványát kuplungos autókra. Az orvosok elképzelhetetlennek tartották, hogy valaha képes lesz ilyen járművet vezetni.
A sport új dimenziója
A Csáky családban a sport a kikapcsolódás és az öröm forrása volt, a tragédia óta azonban egy egészen új szerepet is kapott.
„Nincs olyan opció, hogy nem sportolunk. Ez most már tudatos és alapvető része az életünknek” – mondta László.
Soma számára a rendszeres testmozgás nemcsak az életminőséget, hanem az alapvető mozgásképességét is biztosítja. Az izomtömeg-vesztés és a sérült idegek miatt kizárólag a folyamatos edzés képes fenntartani a lábában a szükséges alapizmokat, hogy ne szűküljön be a mozgástartománya.
Sőt, műtétjei előtt – melyeknek sora még mindig nem ért véget – rendre a maximumra fejleszti az erőnlétét, hogy legyen miből regenerálódnia.
„A mozgás összetart minket”
Legyen szó közös kenuzásról a Bodrogon, túrázásról a Zemplénben, vagy futásról a budai hegyekben, ezek az alkalmak jelentik a család számára az együtt töltött minőségi időt. Ilyenkor erősödik igazán közöttük a családi kötelék.
„Amikor kenuzunk, az tényleg csak a mi időnk. Nincs telefon, nincs zavaró tényező, csak a víz és mi magunk” – mondta Soma édesapja.
A fiú testvérei, Liza és Dorka, szintén aktív sportolók. Liza, aki falmászó – vagy ahogyan a családban hívják, egy „pók” – 2024 őszén futotta le édesapjával az első maratonját. Dorka pedig már többször is futott különböző versenytávokon, mióta befejezte válogatott cheerdances karrierjét.
A Csáky családban ajándékozáskor is élményt adnak egymásnak, nem is mindennapit! László és felesége, Krisztina, az 50. születésnapjukat például nem egy elegáns éttermi vacsorával ünnepelték, hanem 50-50 kilométert futottak együtt.
Soma története bizonyítja, hogy rendszeres mozgással még a lehetetlen is lehetséges. A sport nemcsak a testet, hanem az elmét is erősíti, és segít kilépni a komfortzónánkból.
Ha eddig halogattad, hogy belevágj, ne várj tovább! Használd Mozgáskeresőnket, találd meg a számodra megfelelő mozgásformát, és kezdd el még ma!