A Water Skyball (WSB) játékot 2013-ban a Fontanus Tudományos Módszertani Kutató- és Oktatási Központ szakmai csapata hozta létre, Török-Szabó Balázs ötlete nyomán. Amikor a mozgásformát és a szabályokat összhangba hozták, fontos szempont volt, hogy a játék a fizikai és mentális képességeket is fejlessze, valamint élvezhető és elérhető legyen széles közönség számára. A WSB előzetes sportmúlt nélkül, már kezdő szinten is nagyszerű szórakozást nyújt. Nem véletlen, hogy a játék néhány év alatt sportággá nőtte ki magát, melyből már országos női és férfi bajnokságot is rendeznek.
Több, mint sport
A játékot két 2 fős csapat játssza egymás ellen derékig érő, 1-1,2 méteres vízben, kapura és labdával. A cél, hogy az egyik csapat játékosa a labdát – kézzel, de az ujjakkal való rászorítás nélkül dobva – bejuttassa a másik csapat kapujába. Ebből a szempontból a sportág hasonlít a vízilabdához vagy a kézilabdához, minden másban azonban egyedi és különleges.
A szabályrendszer egyik kulcsfontosságú eleme a no-kontakt elv, vagyis tilos a másik játékost kartávolságon belül megközelíteni és megérinteni. Emiatt a WSB-ban nagy hangsúlyt kap a figyelem, a taktika, a helyzetek felismerése és a csapattársak közös munkája.
“Bár a derékig érő vízben való mozgás, valamint a dobások végrehajtása igényelnek egy bizonyos erő- és állóképességi szintet, ebben a játékban nem a fizikai, hanem a mentális képességek vannak előtérben” – mesélte a holmozogj.hu-nak Augusztin Olga, a Magyar Water Skyball Szövetség alelnöke és projektmenedzsere, országos WSB bajnok. “Fontos szerepe van a stratégiának, hiszen a labdaszerzés szabályai is eltérnek más sportágakétól. Itt nem a labdára megyünk rá, hanem azzal ellentétesen, a pálya adott zónájának irányába kell mozogni, ehhez pedig megfelelő koncentrációra van szükség. Korábban versenyszerűen kosárlabdáztam, ahol a labda volt a fókuszban. Ezután időbe telt mire alkalmazkodtam a WSB szabályaihoz és taktikájához.”
Osztott pálya, különböző pontértékű dobások
A 11 méter hosszú és 8 méter széles WSB-pálya három részből áll: két, 3-3 méteres kapu előtti védőzónából, valamint a közöttük lévő, 5 méteres mezőnyzónából. A védőzónában egyszerre csak egy ember tartózkodhat, a mezőnyzónában viszont akár négy is. A mezőnyzónában csak egy kézzel lehet a labdába érni – passzolni, lőni vagy blokkolni.
A sportág egyik sajátossága, hogy a gólok pontértéke attól függ, hogy melyik zónából, és a kapu melyik részébe érkezik a labda. A jól sikerült dobás 1, 2 vagy akár 4 pontot is érhet. Ez lehetőséget ad a csapatoknak a különféle taktikák kidolgozására védekezésben és támadásban egyaránt.
A játékot speciális, erre a célra kifejlesztett és gyártott labdával játsszák, amely 240 gramm súlyú, egyenletes súlyeloszlású és speciális anyagból készül.
Kvalifikációs szakasz dönt a meccsek időtartamáról
A Water Skyball mérkőzés a két bajnoki osztályban, az NB I-ben és az NB II-ben is kvalifikációs szakasszal kezdődik. Ekkor dől el, hogy milyen hosszú lesz a játékidő, és hogy a nyertes csapat végül hány pontot szerez. A meccsek időtartama lehet 10, 12, 15 vagy 20 perc.
A kvalifikáció során a csapatok játékosai a saját kapujukból hat egymást követő dobást (QS) végeznek a másik csapat üres kapujára. Egy QS akkor lesz érvényes, ha a labda a kapu középső részébe érkezik, és beérkezés előtt sem a vizet, sem a kaput nem érinti.
A sportág részletes szabályrendszeréről ide kattintva olvashatsz!
Nemzetközi vizeken
A szövetség célja, hogy a sportágat fejlesztő módszertanként iskolákban, egyetemeken, egészség- és rehabilitációs központokban, valamint szabadidő- és versenysportként széles körben űzzék Magyarországon és külföldön egyaránt. A WSB-labda megfordult már a horvát tengerparton, a floridai Daytona Beach-en, és lengyel uszodákban is. A sportág edzőinek és bíróinak képzése jelenleg négy külföldi országban, Lengyelországban, Romániában, Görögországban és Németországban zajlik, utóbbi helyszínen az első külföldi WSB-szövetség megalakítása is folyamatban van.
“Emellett egy, az Erasmus+ Programhoz kapcsolódó Európai Uniós felmérést is végeztünk, hogy megvizsgáljuk, pontosan milyen fizikális és mentális képességeket fejleszt a Water Skyball. Együttműködtünk a világhírű kölni sportegyetemmel, ahol a három hónapos edzésprogram végén különböző fizikai tesztek és kérdőíves felmérések vártak a résztvevőkre. Nagy örömünkre pozitív visszajelzéseket kaptunk a sportág hatásairól, hamarosan az erről szóló publikáció is megjelenik” – mondta Augusztin Olga, hozzátéve: nagy tervük, hogy legkésőbb 2026 nyarán megrendezzék az első WSB Európa-bajnokságot Magyarországon.
Hol játszhatod?
Aki szívesen kipróbálná a Water Skyball-t, az jelenleg két magyarországi helyszínen, Budapesten és Szegeden teheti ezt meg, ahol a helyi WSB-egyesületek tartanak edzéseket az érdeklődők számára.
“16-18 éves kortól már lehet csatlakozni az edzésekhez, az életkort tekintve pedig a határ a csillagos ég. Sokszor látok nagyszülőket, amint az unokájukkal játsszák a WSB-t. A nyári időszakban, a roadshow-jellegű bemutatóinkon a kisebb gyerekek számára is szervezünk olyan programokat, melyeken megismerkedhetnek a sportággal” – mondta a magyar szövetség alelnöke.
A Water Skyball-ról további részleteket olvashatsz a szövetség weboldalán, a www.waterskyball.com címen!
Nem akarsz lemaradni a holmozogj.hu tartalmairól? Akkor iratkozz fel hírlevelünkre!