Water Skyball: európai hódítóúton a magyar fejlesztésű szabadidős labdajáték

A fizikai és mentális képességeket is erősíti, közben pedig már kezdő szinten is nagyszerű szórakozási lehetőséget nyújt a magyarok által létrehozott vizes sportág. A Water Skyball-t már a kontinens 7-8 országában űzik, hamarosan Európa-bajnokságot is rendezhetnek. Cikkünkből a játék szabályrendszerét is megismerheted!
Mozgásforma

A Water Skyball (WSB) játékot 2013-ban a Fontanus Tudományos Módszertani Kutató- és Oktatási Központ szakmai csapata hozta létre, Török-Szabó Balázs ötlete nyomán. Amikor a mozgásformát és a szabályokat összhangba hozták, fontos szempont volt, hogy a játék a fizikai és mentális képességeket is fejlessze, valamint élvezhető és elérhető legyen széles közönség számára. A WSB előzetes sportmúlt nélkül, már kezdő szinten is nagyszerű szórakozást nyújt. Nem véletlen, hogy a játék néhány év alatt sportággá nőtte ki magát, melyből már országos női és férfi bajnokságot is rendeznek.

Több, mint sport

A játékot két 2 fős csapat játssza egymás ellen derékig érő, 1-1,2 méteres vízben, kapura és labdával. A cél, hogy az egyik csapat játékosa a labdát – kézzel, de az ujjakkal való rászorítás nélkül dobva – bejuttassa a másik csapat kapujába. Ebből a szempontból a sportág hasonlít a vízilabdához vagy a kézilabdához, minden másban azonban egyedi és különleges.

A szabályrendszer egyik kulcsfontosságú eleme a no-kontakt elv, vagyis tilos a másik játékost kartávolságon belül megközelíteni és megérinteni. Emiatt a WSB-ban nagy hangsúlyt kap a figyelem, a taktika, a helyzetek felismerése és a csapattársak közös munkája.

“Bár a derékig érő vízben való mozgás, valamint a dobások végrehajtása igényelnek egy bizonyos erő- és állóképességi szintet, ebben a játékban nem a fizikai, hanem a mentális képességek vannak előtérben” – mesélte a holmozogj.hu-nak Augusztin Olga, a Magyar Water Skyball Szövetség alelnöke és projektmenedzsere, országos WSB bajnok. “Fontos szerepe van a stratégiának, hiszen a labdaszerzés szabályai is eltérnek más sportágakétól. Itt nem a labdára megyünk rá, hanem azzal ellentétesen, a pálya adott zónájának irányába kell mozogni, ehhez pedig megfelelő koncentrációra van szükség. Korábban versenyszerűen kosárlabdáztam, ahol a labda volt a fókuszban. Ezután időbe telt mire alkalmazkodtam a WSB szabályaihoz és taktikájához.”

Water Skyball 1

Osztott pálya, különböző pontértékű dobások

A 11 méter hosszú és 8 méter széles WSB-pálya három részből áll: két, 3-3 méteres kapu előtti védőzónából, valamint a közöttük lévő, 5 méteres mezőnyzónából. A védőzónában egyszerre csak egy ember tartózkodhat, a mezőnyzónában viszont akár négy is. A mezőnyzónában csak egy kézzel lehet a labdába érni – passzolni, lőni vagy blokkolni.

A sportág egyik sajátossága, hogy a gólok pontértéke attól függ, hogy melyik zónából, és a kapu melyik részébe érkezik a labda. A jól sikerült dobás 1, 2 vagy akár 4 pontot is érhet. Ez lehetőséget ad a csapatoknak a különféle taktikák kidolgozására védekezésben és támadásban egyaránt.

A játékot speciális, erre a célra kifejlesztett és gyártott labdával játsszák, amely 240 gramm súlyú, egyenletes súlyeloszlású és speciális anyagból készül.

Kvalifikációs szakasz dönt a meccsek időtartamáról

A Water Skyball mérkőzés a két bajnoki osztályban, az NB I-ben és az NB II-ben is kvalifikációs szakasszal kezdődik. Ekkor dől el, hogy milyen hosszú lesz a játékidő, és hogy a nyertes csapat végül hány pontot szerez. A meccsek időtartama lehet 10, 12, 15 vagy 20 perc.

A kvalifikáció során a csapatok játékosai a saját kapujukból hat egymást követő dobást (QS) végeznek a másik csapat üres kapujára. Egy QS akkor lesz érvényes, ha a labda a kapu középső részébe érkezik, és beérkezés előtt sem a vizet, sem a kaput nem érinti.

A sportág részletes szabályrendszeréről ide kattintva olvashatsz!

Water Skyball 1

Nemzetközi vizeken

A szövetség célja, hogy a sportágat fejlesztő módszertanként iskolákban, egyetemeken, egészség- és rehabilitációs központokban, valamint szabadidő- és versenysportként széles körben űzzék Magyarországon és külföldön egyaránt. A WSB-labda megfordult már a horvát tengerparton, a floridai Daytona Beach-en, és lengyel uszodákban is. A sportág edzőinek és bíróinak képzése jelenleg négy külföldi országban, Lengyelországban, Romániában, Görögországban és Németországban zajlik, utóbbi helyszínen az első külföldi WSB-szövetség megalakítása is folyamatban van.

“Emellett egy, az Erasmus+ Programhoz kapcsolódó Európai Uniós felmérést is végeztünk, hogy megvizsgáljuk, pontosan milyen fizikális és mentális képességeket fejleszt a Water Skyball. Együttműködtünk a világhírű kölni sportegyetemmel, ahol a három hónapos edzésprogram végén különböző fizikai tesztek és kérdőíves felmérések vártak a résztvevőkre. Nagy örömünkre pozitív visszajelzéseket kaptunk a sportág hatásairól, hamarosan az erről szóló publikáció is megjelenik” – mondta Augusztin Olga, hozzátéve: nagy tervük, hogy legkésőbb 2026 nyarán megrendezzék az első WSB Európa-bajnokságot Magyarországon.

Hol játszhatod?

Aki szívesen kipróbálná a Water Skyball-t, az jelenleg két magyarországi helyszínen, Budapesten és Szegeden teheti ezt meg, ahol a helyi WSB-egyesületek tartanak edzéseket az érdeklődők számára.

“16-18 éves kortól már lehet csatlakozni az edzésekhez, az életkort tekintve pedig a határ a csillagos ég. Sokszor látok nagyszülőket, amint az unokájukkal játsszák a WSB-t. A nyári időszakban, a roadshow-jellegű bemutatóinkon a kisebb gyerekek számára is szervezünk olyan programokat, melyeken megismerkedhetnek a sportággal” – mondta a magyar szövetség alelnöke.

A Water Skyball-ról további részleteket olvashatsz a szövetség weboldalán, a www.waterskyball.com címen!

Cimkék
Videók
Kapcsolódó cikkek
Ebben a zord, téli időben nincs is jobb, mint a meleg szobában kuckózni, vagy elrepülni melegebb éghajlatra - vélik sokan. De nem azok, akik az év első szombatján úgy döntöttek, hogy jégtáblák között lavírozva belegyalogolnak a Tisza nagyjából 2 fokos vízébe, majd a szaunában melegítik fel testüket. Egészségükre!
Jótékonysági amatőr síversenyt szervez a Magyar Sí Szövetség december 28-án a Normafán. Alpesi síelésben és biatlonban mérhetik össze a tudásukat a gyerekek. Ha nem lesz igazi hó, akkor műanyagpályán csúsznak majd.
Minden nap 7:00 és 21:00 óra között várja a szabadidős sportolókat a Nemzeti Atlétikai Központ. A 2023-as atlétikai világbajnokság helyszínéül szolgáló létesítményt a világverseny után 15 hónap alatt alakították át szabadidős sportparkká.
Gördeszka, görkorcsolya, BMX, roller – ezekkel mind élmény felkeresni a zuglói Mogyoródi úti Sportközpontban megépített új budapesti görparkot. Amatőrök és profik is ingyen használhatják!
Sokan vártak már erre a napra! November 28-án, csütörtökön elkezdődött a három napos Generali Freeze Fesztivál a Városligeti Műjégpályán. A korcsolyázás mellett zene, buli, tánc és sportbemutatók is várják a látogatókat.
Legfrissebb cikkeink
Ice Universe: hidegvizes merülés és a tél legextrémebb sportja, a jégúszás!
A legjobb dolgok az életben a komfortzónán kívül kezdődnek - tartják sokan. Az Ice Universe Téli Strandfesztivál szervezői olyan eseményt álmodtak meg, amely több, mint egy hidegvizes kihívás. Egy egészségtudatos életmód is, amely során a résztvevők nemcsak a jéghideg vízzel, hanem önmagukkal is szembenéznek. És ha mindez nem lenne elég: a legbátrabbak kipróbálhatják a jégúszást, a téli extrém sportok királynőjét, amely 0–5 Celsius-fokos vízben zajlik, és világszerte egyre népszerűbb.
Mozgás Receptre tanács
Mozgás Receptre: ennyit mozogjanak hetente a felnőttek!
Mennyit kell/érdemes/javasolt mozogni hetente felnőtteknek? – gyakran elhangzik ez a kérdés. A Mozgás Receptre program szakértői megadják a választ. A bűvös szám a 150 perc, vagyis 2 és fél óra! De ne feledjük: a 150 perc csak akkor elég, ha közepes intenzitású mozgással töltjük, és még legalább 60 perc erősítéssel is ki kell egészítenünk. Folytatjuk a Mozgás Receptre sorozatot!
Visszatért a tél: több tucat havas-jeges program várja a családokat a hétvégén
Síelni, sífutni, szánkózni és korcsolyázni is lehet a hétvégén Magyarországon. Pénteken visszatért a hideg, így ismét korcsolyázásra alkalmasak a műjégpályák, a hóágyúknak köszönhetően pedig havas kikapcsolódásra is van lehetőség a Normafánál, a Bakonyban, valamint a Mátrában. Holmozogj.hu programajánló!
Programajánló, interjú a csúcstartóval, tipp a fogyáshoz - heti hírválogatás
Ideje megszabadulnod a rossz szokásaidtól, a mozgásszegény életmódtól és mindentől, ami nem a saját céljaidat szolgálja. A holmozogj.hu-n az elmúlt hét napban is olyan tartalmakat publikáltunk, amelyek inspirálnak, és mozgásra ösztönöznek. Ha esetleg lemaradtál valamiről, most pótolhatod - íme heti hírválogatásunk! Kellemes olvasgatást!
10 ezernél is többen látogattak a téli szünetben a mátraszentistváni Síparkba
10 ezer 500-an váltottak síbérletet, kísérőikkel együtt több mint 12 ezer vendég látogatott a téli szünetben a mátraszentistváni Síparkba. Az elmúlt napok enyhébb időjárását is átvészelték a pályák, a hétvégén pedig visszatér a hideg, így ismét beindulnak a hóágyúk. Az idén 20 éves, magyar családi tulajdonban üzemelő síterep a következő hetekben is ideális választás mindazok számára, akik néhány napos családi síelésre vágynak, szeretnének megismerkedni a havas sportokkal, vagy bemelegítenének egy hosszabb, külföldi sívakáció előtt.
Megszabadulnál a hasi zsírtól? Akkor így gyalogolj rendszeresen!
Sokan keresik a módját, hogyan szabadulhatnának meg egy ragaszkodó "élettárstól", a hasi zsírtól. A jó hír az, hogy egy olyan egyszerű tevékenység, mint a séta, hatékony megoldást jelenthet a problémára. Van azonban néhány trükk, amelyek alkalmazásával látványosabb eredményeket érhetsz el. Lássuk!
2025 © holmozogj.hu