Szabadidős események Aktív programok Közösségi mozgás Aktivitási Index
Szabadidős események Aktív programok Közösségi mozgás Aktív Nyugdíjasok

Révész Máriusz: áttörés történt a szabadidősport, az élménysport és az aktív turizmus területén

Áttörés történt Magyarországon a szabadidősport, az élménysport és az aktív turizmus területén, soha ennyi forrás nem állt még rendelkezésre az egészséges életmód ösztönzésére, mint most – hangsúlyozta az aktív Magyarországért felelős álamtitkár csütörtöki sajtótájékoztatóján Budapesten.

Révész Máriusz Aktív Magyarországért felelős államtitkár nemrég kétrészes interjúban vázolta fel az idei terveiket a holmozogj.hu olvasói számára, az interjú első részét itt, a másodikat pedig itt lehet elolvasni.

Azóta megjelent az államtitkárság Sebességváltás című kiadványa is, amely a programok mellett az átláthatóság jegyében az összes támogatást tartalmazza, amit a különböző projektekre, köztük eseményekre, fejlesztésekre fordítottak. Mindezekrők Révész Máriusz sajtótájékoztatót is tartott a szélesebb nyilvánosság számára, amiről az alábbiakban közöljük az MTI tudósítását, a bemutatott prezentáció pedig elérhető itt.

Révész Máriusz közölte, az aktív turisztikai fejlesztésekre több mint 65 milliárd forintnyi uniós forrás válik elérhetővé, emellett az aktív életmód és a szabadidősport programjaira, valamint az infrastruktúra fejlesztésére is jelentősen nő a támogatás, összesen 6,5 milliárd forint áll rendelkezésre.

Az a fő cél, hogy megmozgassuk a magyarokat – mondta, hozzátéve: jelenleg “borzasztó egészségügyi állapotban” vagyunk, a várható élettartamra vagy a betegségben eltöltött időre vonatkozó statisztikai adatok szomorú képet festenek Magyarországról.

Révész Máriusz kiemelte: élménnyé, lehetőleg közösségi élménnyé kell formálni a mozgást ahhoz, hogy sikerüljön rávenni a gyerekeket, felnőtteket és időseket az aktív életmódra.

Mindenki tud tenni a saját egészségéért – hangsúlyozta, megjegyezve: ehhez soha nem látott lehetőségek nyíltak.

Közölte: új lehetőséget teremtett, hogy a cégek a népegészségügyi termékadójuk tíz százalékát az aktív Magyarország programok javára ajánlhatják fel. Ez tavaly hárommilliárd forintot jelentett – fűzte hozzá.

Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az egészségügyi ellátórendszernél háromszor nagyobb mértékben befolyásolja az egészségügyi állapotot az életmód. Ennek ellenére egy felmérés szerint a megkérdezettek 59 százaléka nyilatkozott úgy, hogy soha nem mozog. Ezt az arányt öt éven belül 45 százalékra szeretnék csökkenteni – hangsúlyozta Révész Máriusz.

Beszámolt arról, hogy idén tovább emelik a futókörök, bringaparkok, görparkok támogatását, és több pénzt fordítanak sítanpályák, jégpályák építésére, valamint fogyatékossággal élőket segítő speciális tornaeszközök támogatására is.

Emellett iskolai mászófalépítési programot hirdettek, fedett skate- és bringaparkot terveznek létrehozni Budapesten, programot indítanak pingpongtermek kialakítására, 250 ezer diákot visznek el ingyenes iskolán kívüli élménysportprogramra (például evezni, síelni, korcsolyázni), és elindítják az ifjúsági táborok felújítását is – sorolta az államtitkár. Külön kiemelte a Millió lépés az iskoládért elnevezésű kezdeményezést, amelybe már 467 ezren kapcsolódtak be országszerte. A programban 77 napon keresztül lehet “gyűjteni a lépéseket“, a legjobban teljesítő iskolák pedig sporteszközökre nyerhetnek el támogatást.

Révész Máriusz felhívta a figyelmet a kerékpározás népszerűsítésére is, jelezve: ebben az évben tízezerre növelik a közlekedési képzésben részt vevő gyerekek számát, hogy minden gyerek felkészülten és biztonságosan közlekedhessen.

A hátrányos helyzetű gyerekekre külön oda kell figyelni – mutatott rá, megjegyezve: tavaly ötezer, idén pedig 7500 gyereket visznek aktív egynapos ingyenes osztálykirándulásra.

Az államtitkár közölte, az idei év nagy terve, hogy az iskolai tornatermeket kinyissák hétvégére a mozogni vágyók előtt, kiemelt figyelemmel a speciális csoportokra, mint a nyugdíjasok, kismamák, bölcsisek, ovisok vagy a mozgássérültek.

Elmondta azt is, hogy a Mozgás éjszakáját idén 50 helyszínen szervezik meg, ötezer pedagógust visznek el vízitúrázni, 20 ezer gyereket pedig vándortáborozni. A nyugdíjasok ösztönzésére szánt összeget háromszorosára növelik – folytatta, kiemelve: az idős gyaloglók klubjainak száma az elmúlt évben 120-ról 960-ra emelkedett.

Kitért arra is, hogy ettől az évtől a SZÉP-kártyának lesz “aktív magyarok” zsebe is, amelyet csak sportolásra, mozgásra lehet felhasználni. Hangsúlyozta továbbá: 15 jogszabályt egyszerűsítenek, hogy a szabadidős programok – például a nomád táborozás – szervezése könnyebbé váljon.

Videók
Kapcsolódó cikkek
Aktív Magyarok program
Óriási lehetőség előtt áll az aktív életmód, hiszen 2025-ben minden korábbinál több pénzt szán erre a területre az állam – erről beszélt Révész Máriusz, Aktív Magyarországért felelős államtitkár a holmozogj.hu-nak adott interjúban. A sportolást élménnyé kívánják alakítani, ennek érdekében több milliárd forintból kezdődnek fejlesztések és indulnak mozgásra ösztönző programok. A SZÉP-kártya új Aktív Magyarok zsebe is azt a célt szolgálja, hogy csökkenjen Magyarország lemaradása például a skandináv országokhoz képest, és legalább 8-9 évvel emelkedjen a várható élettartam. Az államtitkárral a holmozogj.hu-t kiadó Best Ever ügyvezetője, Németh Balázs beszélgetett.
Aktív Magyarok program
Az eddigieknél több pénzből, több résztvevővel, kedvezőbb feltételekkel folytatódnak 2025-ben az aktív életmódot erősítő, mozgásra ösztönző állami programok, sőt új ötletekből sincs hiány: például pingpongtermek, valamint iskolai mászófalak épülnek majd, és egy fedett kerékpáros csarnok kialakítása is elkezdődik Budapesten – erről beszélt Révész Máriusz, Aktív Magyarországért felelős államtitkár a holmozogj.hu-nak. Kiemelten figyelnek a nyugdíjasokra, a hátrányos helyzetű gyerekekre és a fogyatékossággal élőkre. Az interjú második része következik
Legfrissebb cikkeink
Több mint 2400-an bizonyították: a rendszeres mozgás valóban szokássá válhat
Sikeresen zárult a Szabadidősport-eseményszervezők Országos Szövetsége (SZEOSZ) által 2026. március 16-június 16. között szervezett 21 napos kihívás, amelyhez idén országszerte több mint 2400-an csatlakoztak.
Kétezren úsztak a kánikulában a 4. MOL Campus Öbölúszáson
Fantasztikus nyári időben zajlott a nyíltvízi úszószezon fővárosi nyitóeseménye a Lágymányosi-öbölben.
Csodálatos környezet és kiváló vízminőség várja az úszókat a 4. MOL Campus Öbölúszáson
Mintegy 2000 résztvevővel rendezi meg a Budapest Sportiroda (BSI) június 20-án a 4. MOL Campus Öbölúszást.
Rekordrészvétellel zárult a Mozgás Éjszakája: országszerte több mint százezren sportoltak együtt
Rekordrészvétellel zárult az idei Mozgás Éjszakája: június 12-én éjszaka a budapesti központi helyszín mellett több mint 80 település csatlakozott az ország legnagyobb ingyenes szabadidősport-eseményéhez.
Mérföldkőhöz érkezett a dagonyázás Nyáregyházán: megvan a Brutálfutás történetének 25 ezredik célba érkezője
Őrületes hangulatban, sárban és vidámságban zajlott le szombaton a 15. Brutálfutás, a Budapest Sportiroda (BSI) legszerethetőbb, könnyeden értelmezett akadályversenye.
Sport, közösség, élmények – ilyen volt a május az Élménysport-programokon
Májusban országszerte ezrek választották az aktív kikapcsolódást: kicsik és nagyok együtt sportoltak, mozogtak és éltek át felejthetetlen közösségi élményeket az Élmény- és Szabadidősport Program eseményein.
2026 © holmozogj.hu