A Ménes-völgyön felfelé indulva a bővízű Tetves-forrásnál ágazik szét a két útvonal: ha fölfelé indulunk el, a Szádvár ösvény számos érdekességet bemutató útvonalán juthatunk fel a várba (ez a Szádvári kiskör).
Ha Derenket is szeretnénk megnézni, a völgyön továbbhaladva induljunk el (ez a Szádvár-Derenk-nagykör).
A tanösvény útvonala egyre magasabbra kapaszkodik, miközben a Vár-bükk északi oldalára kanyarodunk: a szürke törzsű bükkök között több helyen kisebb-nagyobb, mohás sziklakibúvásokat láthatunk.
Utunk nyomvonalán többször is párhuzamos bemélyedésekre lehetünk figyelmesek, melyeket az egykoron a várba kapaszkodó szekerek véstek a sziklákba.
A várhoz közeledve egyre inkább a déli oldal felé kezdünk haladni: a bükköket tölgyek váltják fel, az erdő kiritkul, egyre jobb lesz a kilátás.
A Szádvár egykori falai a lelkes és kitartó vármentő munkálatoknak köszönhetően egyre jobban kirajzolódnak, felfedezhetjük a vár egykori részleteit.
Észak és dél felé is pompás panoráma tárul elénk. Ha nem akarunk utat ismételni, a várat észak felé meredek lépcsőn hagyhatjuk el (esős időben fokozottan legyünk óvatosak!).
Az északi oldalra ismét leereszkedve a Várkertben fedett erdei pihenő vár minket, majd a lépcső aljában az egykori „csiga” épületét láthatjuk.
Lefelé haladva két forrást is érintünk: ezek a Lakatos- és a Csurgó-forrás.
Forrás: Aktív Kalandor