A vasalt utakkal szemben, a kis domb letörésén közel 20 sziklamászó útvonal is létesült, így a barlangászat és a via ferratázás mellett a sziklamászás gyakorlására is alkalmassá vált a természetvédelmi oltalom alatt álló hely, amely az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóságának gondozása alatt áll.
A Bódva-völgye mentén, az Aggteleki-karszt szomszédságában emelkedik az Esztramos szögletes torzója, amelynek magassága az 1996-ig tartó bányászat miatt ma már csupán 320 m.
A bányászat a táj alapos megrongálásán túl néhány pompás barlangot is feltárt itt, közülük kettő (a Földvári Aladár- és a Rákóczi. 1. sz. barlang) hazánk legszebb cseppkőbarlangjai közé tartozik.
Az Esztramos via ferratáiról általánosságban elmondható, hogy Magyarországon leginkább ezek juttatják eszünkbe, hogy ez lényegében egy hegyi sport. Már a ferraták elérése is egy kisebb túra önmagában. Bodvarákó szélén, a bal oldali murvás úton kb. 1,5 km-t kell megtenni, hogy elérjük a régi, üresen álló bányaépületek melletti parkolót, ahonnan félórás gyaloglás vár ránk.
Az erdős, meredek hegyoldalban több egyértelmű ösvény is felkanyarog a hatalmas platóra a bánya elhagyott létesítményeit érintve. Felérve szemben és jobb felé, a bányaudvaron belül emelkednek a kiépített sziklafalak.
Az Esztramos megközelítésére és a ferraták megmászására tehát érdemes egy hosszú, távolabbról érkezve két napot szánni.
Az Esztramoson összesen hét via ferrata mászható, amelyek átlagosan 50-70 méter hosszúak. Természetvédelmi okokból a sziklaoromról a lejutás is csak a baloldali, legkönnyebb, B nehézségű úton engedélyezett.
A hely az Aggteleki Nemzeti Parkhoz tartozik, karsztvidéki növényvilága védett, ez legyen első szempont, ha itt mászunk!
A sziklaorom nagy része fejtett kő volt, az útvonalak alapvetően stabil és letisztított helyeken vezetnek, de a robbantott kőbánya jelleg rányomja a bélyegét mindenre. Különösen fontos a sisak viselése (amely egyébként is kötelező).
Az orom jobb oldala nem stabil kőzet, nincsenek is rajta ferraták, mi se ácsorogjuk itt! A vasalt mászóutakon óvatosan és kevesen mozogjunk, és ne várakozzunk közvetlenül a fal alatt!
Mindezeken túl az esztramosi ferraták pompás mászóélményt, változatos mozgásokat kínálnak, és igazi hegyi életérzést nyújtanak.
Via ferraták az Esztramoson
Családi út: 50 m, B
Ez a Kis-fal meredek szikláin vezet, az indulási pontja a Földvári-barlang bejáratának közelében van. Kedves, változatos mászás, tényleg családos út.
Lejöveti út: 80 m, B
A Nagy-fal sziklaormának bal oldali ferratája. Ez csak lefelé használható, fölfelé ne másszuk a szemben jövők miatt! Tagolt és könnyű út, de a mozgó törmelékre figyeljünk! A felső részén egy traverzként kapcsolódik az orom tetejéhez, így minden utat összeköt.
Kessler Hubert-emlékút: 45 m, C/D
A meredek letörés legtagoltabb részén vezet fel. A közepén található kis torony némileg kapaszkodós, ám balról óvatosan kikerülhető – ezt leszámítva könnyű és kifejezetten szép út.
Bábel: 60 m, E
Minden van benne kicsiben, ami egy szép ferratához kell. Helyben és országosan is kihagyhatatlan gyakorlat, ha biztosan tudunk E nehézségű ferratát mászni. A sok rögzítési pontnak köszönhetően relatíve veszélytelen. (Első tornyánál át lehet mászni a Kessle Hubert-emlékútra, ha túl nehéznek találnánk a tovább haladást.)
Fecskefal: 55 m, E
Pompásan direkt út, amely egyenesen átszeli a falat.
Méhes: 60 m, D
A legizgalmasabb, vad falrészen vezet, de nem kiemelkedően nehéz.
Sárkányhát: 70 m, C
A jobb oldali, záró bordáról különleges kilátás nyílik a Bódva völgyére. A szikla formakincse sok helyen szép, a mászás légies. Nem nehéz, de kimagasló útvonal.
Forrás: www.termeszetjaro.hu