Tíz via ferrata az ország minden pontjáról

Különleges kihívásra vágysz? Keresd fel a vasalt utak valamelyikét, amelyeknek a teljesítése olyan mozgásforma, amivel a teljes tested átmozgathatod. Ám a via ferratákkal járó jutalom minden esetben a szép kilátás. Igazi közösségi program, ha a barátaiddal együtt küzditek le a korlátaitokat, azzal nem mindennapi közös élményeket szereztek. Mutatunk tíz útvonalat, amelyek egyike sem fog csalódást okozni.
Mozgásforma
Via ferrata Via ferrata

A “vasalt út” nem más, mint a sziklás hegyoldalon kiépített, fémeszközökkel – acélsodronyokkal, létrákkal, lépcsőkkel, hidakkal – felszerelt ösvények rendszere. Ezek a fixen rögzített elemek teszik lehetővé, hogy a megfelelő felszereléssel (beülő, sisak, via ferrata szett energiaelnyelővel és karabinerekkel) olyan meredek sziklafalakat is meghódíthassuk, amelyek egyébként csak profi hegymászók számára lennének elérhetőek.

A via ferrata tehát egy izgalmas átmenet a túrázás és a sziklamászás között. Képzeljétek csak el, ahogy a biztosított útvonalon haladva küzditek le a kihívást jelentő szakaszokat, miközben lélegzetelállító panoráma tárul elétek!

Az elsődleges szempont persze a biztonság. A hegymászóbeülő, sisak, kesztyű és a strapabíró túracipő elengedhetetlen kellékei a via ferrata élménynek. Jó hír, hogy sok hazai helyszínen van lehetőség felszerelés kölcsönzésére. Ha pedig most vágnál bele ebbe a fantasztikus kalandba, szívből ajánljuk egy tapasztalt túravezető segítségét, aki nemcsak a biztonságos haladásban nyújt segítséget, de a szükséges alapokat is elsajátíthatod tőle. Ha ez megvan, nincs más hátra, mint belevetni magad a függőleges kalandok világába!

Most pedig nézzük meg, Magyarország mely pontjain találhatók a legizgalmasabb via ferrata útvonalak:

1) Tatabánya, Hét vezér út (350 m, D): A Gerecse impozáns sziklafalai Tatabánya felől igazi via ferrata paradicsomot rejtenek. Ha az M1-esen jártál, szinte biztosan feltűntek már a távolból. A területen már az 1970-es évek óta hódolnak a mászásnak, a Gerecse Kapuja Látogatóközpontban pedig egy kis műfalon is gyakorolhatsz. A felszerelésedet is itt bérelheted a Tatabányai Alpin Klub jóvoltából. A parkolóból pár perc sétával elérhetőek a vasalt utak (Turul út lépcsősor, illetve a kis műútról táblák jelzik a beszállási pontokat). Az 1 km hosszú hálózat egy része a családokra is gondol: szülői felügyelettel akár kisiskolások is nekivághatnak a könnyebb szakaszoknak. A nehezebb utak is tartogatnak izgalmakat a gyönyörű sziklákon. A 350 méteres Hétvezér (D) az egyik legszebb hazai via ferrata. Ez egy hosszú útvonal, amely a leglátványosabb sziklaformációkat köti össze. Az első két meredekebb szakaszt a Dömdödöm beszállásánál kikerülheted (Öt vezér variáns). A 30 méteres kötélhíd pedig garantáltan emlékezetes élmény lesz!

2) Bódvarákó, Esztramos-hegy, Sárkányhát (70 m, C): Az Esztramos via ferratái igazi hegyi sportélményt nyújtanak. Már a megközelítésük is egy kisebb túra: Bódvarákó szélén a murvás úton kb. 1,5 km-t kell megtenni a régi bányaépületek melletti parkolóig, ahonnan még fél óra gyaloglás vár ránk. Az erdős hegyoldalon ösvények vezetnek fel a platóra a bánya elhagyott épületeit érintve. Felérve a bányaudvaron találjuk a kiépített sziklafalakat. Érdemes egy vagy akár két napot is rászánni az Esztramos felfedezésére. Összesen hét via ferrata vár itt ránk, átlagosan 50-70 méter hosszúak. Természetvédelmi okokból a lejutás csak a legkönnyebb (B) úton engedélyezett. A Sárkányhát (C) nem nehéz, de annál látványosabb. A záró bordáról csodálatos kilátás nyílik a Bódva völgyére, a mászás pedig igazán légies élményt nyújt.

3) Csesznek, Kőmosó-szurdok, Várpanoráma út (180 m, D): A cseszneki via ferraták népszerűsége töretlen a könnyű megközelíthetőségnek, a természeti szépségnek és a várrom közelségének köszönhetően. A Kőmosó-szurdok vasalt útjai kezdőknek és sportos családoknak egyaránt ideálisak, nehézségük többnyire C és D fokozatú. A 50-180 méter hosszú útvonalak a szurdok apró szikláin kanyarognak, hol elrejtőzve, hol megmutatva a táj szépségét. A Várpanoráma út (D) talán a legszebb a környéken, sőt, talán országosan is. A patak mellől indulva oldalazva halad, miközben megcsodálhatjuk a szurdok jobb oldalának különleges sziklaformáit. A nehezebb szakaszok után a túlpartra nyíló kilátás mindenért kárpótol. Tapasztaltabbaknak ajánlott!

4) Bakonyszentkirály, Cuha-völgy, Bucsek Henrik-emlékút (350 m, C): A Vinye felől könnyen megközelíthető Cuha-völgy ideális célpont családoknak és egyéni túrázóknak egyaránt. A bájos szurdokban meredek sziklafalak, gerincek és tornyok labirintusa vár ránk. A 2010-es években több mint 1 km hosszú via ferrata hálózat épült a völgy bal parti szikláin. A szurdok vasalt útjai változatosak, köztük három kifejezetten könnyű is található. A 350 méteres Bucsek Henrik-emlékút (C) különösen szép. A patak mellől a sziklagerincen emelkedünk a völgy pereméig, csodálatos panorámával. A legizgalmasabb rész azonban a lemenet a meredek sziklafalon a vasúti alagúthoz. Ezen az útvonalon bejárhatjuk a pompás mászóhely szikláit.

5) Felsőtárkány, Kő-közi nagy traverz (400 m, C-D): A Bükk nyugati kapujában található Kő-köz sziklaszorosában, a Tárkány-patak fölé emelkedő mészkőfalon épült egy izgalmas, közel 400 méteres via ferrata. A gyakorlott miskolci mászók által épített és gondozott útvonal a Hámori Szikla- és Jégmászó Egyesület és a helyi kalandpark felügyelete alatt áll. Felszerelést bérelhetünk, vagy túravezetést kérhetünk a tó partján. A Kő-köz szorosában korábban is volt egy mászóhely, de a hosszú, meredek falon vezet a via ferrata. A kőzet gyönyörű formakincsű mészkő. Az út a bal oldalon indul, egy könnyebb szakasz után kapaszkodósabbá válik (C-D). A középső részen két variáns közül választhatunk: az alsó egy szenzációs, 23 méteres kötélhíddal, a felső pedig egy nehéz (D) sima mészkőfalas kerülővel. A hosszú útvonal befejezése is különleges, hiszen lefelé kell mászni. Ha ez túl nehéznek tűnik, van egy menekülőút a fal tetejére, ahonnan egy hosszabb sétával érhetjük el az országutat.

6) Megyer-hegyi tengerszem, Szabó József-emlékút (200 m, C): A Sárospatakhoz közeli Megyer-hegyen található Tengerszem egy vulkáni eredetű riolittufa kőzetben kialakult, különleges tó. A kemény kőzet a 15. századtól malomkövek alapanyaga volt. A tavat a bányagödörben összegyűlt csapadékvíz hozta létre. A bányászat 1909-ben megszűnt, és a természet visszahódította a területet, létrehozva ezt a vadregényes zugot. A Szabó József-emlékút (C) egy viszonylag könnyű, kezdőknek is ajánlott útvonal, amely a bánya északi oldalának érdekességeit, a malomkőbányászat emlékeit fűzi össze, majd egy pompás kötélhíddal zárul. Nevét a 19. századi geológusunk tiszteletére kapta.

7) Demjén, Tűzlétra (45 m, C-D): Demjénben, a falu feletti domb régi kőfejtőjében 2021 őszén adták át az új via ferrata útvonalakat. A kb. 500 méter összhosszúságú hálózat különleges sportolási lehetőséget kínál a fürdővidéken. A ferratákat a főutcáról, a dohánybolt és élelmiszerbolt mellől érdemes megközelíteni (meredek ösvény vezet fel a kaptárkövekig). A via ferratákat a demjéni önkormányzat működteti. Felszerelésbérlés előzetes bejelentkezéssel a Turisztikai információs pontban lehetséges. A 11 különböző útvonal egyike a Tűzlétra (C-D), egy nagyrészt kényelmes, mesterséges lépéseket tartalmazó bal oldali út, amelynek az alja a legnehezebb.

8) Demjén, Rekviem (35 m, F): Demjénben az útvonalak ahol lehet, követik a természetes formákat (C nehézség). Azonban a sima és áthajló falakon nagyon sportos, kemény kapaszkodást igénylő utak is születtek. Köztük a Sarló (E) és a Rekviem (F) valószínűleg az ország legnehezebb via ferratái közé tartoznak.

9) Tatabánya, Turul út (140 m, D): Ez az út a híres Turul szobor alatti sziklacsoporton vezet. Nagyon érdekes útvonal, amelynek a vége felé kifejezetten szellős, és egy gyönyörű, lombok közötti kötélhíd is található rajta. Az elején egy nehéz (E) bal oldali variáns is fut a meredek kőfejen, de az útvonal második fele sem könnyű az áthajló falon.

10) Csesznek, Kőmosó-szurdok, Futrinka utca (100 m, B-C): Cseszneken 2015 óta öt különböző vasalt út várja a kalandvágyókat. Ezek közül a Futrinka utca (B-C) a fal bal szélén, egy csinos kis barlangkezdemény mellett vezet. Kifejezetten gyermekeknek készült, de a kisebbeknek nehéz lehet, ezért szülői felügyelettel ajánlott! A szép sziklacsúcsról egy rövid drótkötél (A) biztosítja a lejövetelt mindhárom feljutási útvonal végén.

Reméljük, ez a kis ízelítő meghozta a kedveteket egy izgalmas via ferrata kalandhoz! Ne feledjétek a biztonságos felszerelést és ha kezdők vagytok, a profi segítséget! Találkozunk a sziklákon!

Videók
Kapcsolódó cikkek
SZEOSZ évindító 2025
Túrázás dombokon és a Rakaca-víztározónál, sportos futó és vízi kihívások, többnapos bringakaland és történelmi látnivalók – Szendrő és környéke kincsesbánya a turisták, a természetjárók és a kalandosabb sportélményekre vágyók számára. Antal Ferenc, a SZEOSZ elnökségi tagja a szervezet évindító konferenciáján mondta el, hogy a Szendrő Városi Sport és Szabadidő Egyesület milyen izgalmas programokat tervez az évben.
Kapcsolódó programok
Cuha-völgyi via ferraták
A Bakony egyik legkedveltebb kirándulóhelye a Cuha-völgy, amely egy kényelmesen bejárható, békés hangulatú, szépséges szurdokvölgy.
Demjéni via ferraták
A Bükk és Mátra között található Demjén a hévizes fürdőturizmus egyik országos centruma. A falu melletti domb kőfejtőjében valóságos szabadtéri mászófal kínál erőigényes, izgalmas ferratákat.
Megyer-hegyi (sárospataki) via ferraták
A Sárospatakhoz közeli Megyer-hegy hajdani malomkőbányájának falai egészen egzotikus ferrata-élményt kínálnak: a Tengerszem tó tükre fölött mászva ívelt falakat ostromolhatunk.
Legfrissebb cikkeink
Tekerj, fuss, evezz, lebegj – Telihold Sportnap, Balaton-átevezés és még sok más vár a hétvégén!
Mi kell a nyári felfrissüléshez? Egy kis szél az arcodba tekerés közben, lágy hullámok a vízen, hűs futás a csillagok alatt vagy épp lebegés a libegőn. Július második hétvégéje tele van izgalmas lehetőségekkel: jön a Telihold Sportnap Esztergomban, a Hervis Balaton-átevezés Zamárdiban, futóbulik Villányban és Balatonlellén, meg egy 207 kilométeres bringás kihívás a Sió mentén!
Bringások, irány Boldogkőváralja, mert jön a Zemplén Ring!
A nyár legizgalmasabb kerékpáros kalandjai folytatódnak: augusztus 16-án a Ring Sorozat újabb állomása várja a bringásokat Boldogkőváralján! A Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ), a Kisvárda és Környéke Bringások SE, valamint az Aktív Magyarország Program közös szervezésében megvalósuló Zemplén Ring kihagyhatatlan lehetőség mindazok számára, akik szeretnék egy napra maguk mögött hagyni a hétköznapokat, és két keréken felfedezni Magyarország egyik leglátványosabb vidékét.
Több mint edzés – Ignáth Éva közösségi missziója
Ignáth Éva nemcsak futóként és pilates oktatóként inspirál másokat, hanem egy olyan közösségi teret is épít, ahol az edzések túlmutatnak az izomzaton: önbizalmat és motivációt adnak, közösséget formálnak és lendületben tartanak – kívül-belül.
Idén nyáron újra lebeghetünk a csillagok alatt! – Jön a Libegők Éjszakája!
Idén már tizedik alkalommal rendezik meg a nyár egyik legkülönlegesebb és legromantikusabb programját, a Libegők Éjszakáját, amely július 12-én négy csodás helyszínen – Budapesten, Lillafüreden, Sástón és Sátoraljaújhelyen – élvezhetjük az éjszakai lebegés különleges élményét. Ha szereted a természetet, a panorámát és a nyáresti varázst, ezt a programot vétek lenne kihagyni.
Ragadj Evezőt! – Vízitúra kaland a vadregényes Hernádon
Július 26-án folytatódik a Vízi Ring sorozat a Hernádon, amely Európa egyik legvadabb, legkevésbé szabályozott folyója, így a túrák biztosan nem lesznek unalmasak! Természetesen kezdőknek és családoknak is kínálnak könnyű evezős programokat.
Itt az idő, evezd át a Balatont!
Vajon milyen érzés saját erőből átszelni a Balatont? A Hervis Balaton-átevezés az egyetlen lehetőség arra, hogy szervezett, biztonságos keretek között evezd át hazánk legnagyobb tavát. Az esemény az idén indult vízitúra sorozat, a Vízi Ring harmadik állomása.
2025 © holmozogj.hu