Ez a könnyű, de nagyon látványos túra Őriszentpéterről, az Őrségi Nemzeti Park látogatóközpontjától indul. A kék kereszt jelzésen hagyjuk el a települést, amely a hangulatos Galambosszer településrész felé vezet. Takaros kis házak között, később réteken, fenyveseken és elegyes erdőkön át sétálva érjük el a kék sáv jelzést és a Zala folyót, amely itt még inkább csak patak.
A turistaúton balra, Szalafő felé fordulva gyalogolunk tovább az ártéri égeresben, nyugati irányban. Gyönyörű természeti környezetben járunk, ami az egykor szigorúan őrzött államhatárnak köszönhető: ezt a területet elkerülte a nagyüzemi mezőgazdaság egysíkúsága. A völgy jobb oldalán hamarosan feltűnnek Szalafő házai. Sétáljunk be az erdőkkel és dombokkal körülvett településre.
Szalafő a nevét a határában eredő Zala folyóról kapta, amelyet a régiek Szala néven emlegettek. A Zala forrásaként nem egy kőfoglalatból előbukkanó forrást kell elképzelni: a folyó a jégkorszakból itt maradt tőzeglápból, a Fekete-tóból ered.
A szigorúan védett terület süppedékes talajában számos ritka növényfaj él. Szalafő legnagyobb vonzerejét a Pityerszeri Népi Műemlékegyüttes jelenti. A kis skanzen különlegessége, hogy helyreállított házai eredeti, évszázados helyükön láthatók ma is, néhány környező településről származó népi építészeti emlékkel kiegészülve.
A falumúzeum nevezetességei a jellegzetes őrségi építmények, az úgynevezett „kerített ház” és az emeletes kástu (kamra), illetve a tóka, ez utóbbit az állatoknak szánt víz gyűjtésére és tárolására ásták.
Ha bebarangoltuk a múzeumfalut, sétáljuk fel a Kömpe szeme kilátóhoz, ahonnan öt szert is beláthatunk. Ha még érzünk magunkban erőt, sétáljunk ki a bölényekhez. Szalafő mellett egy nagy, elkerített területen élnek ezek a hatalmas patások. A faluba visszatérve ebédeljünk meg a csárda teraszán, majd busszal visszajuthatunk Őriszentpéterre.
Forrás: Aktív Kalandor