A tartalmas, hosszú túra során nemcsak Sopron környéki szép kilátásban lesz részünk, hanem a vasfüggöny lebontásában szerepet játszó, az európai történelmet is befolyásoló helyszíneket is bejárhatjuk.
Sopronból indulva első állomásunk az Ó-Hubertusz kilátó. A vadászok és erdészek védőszentjéről elnevezett fakilátóból csodálatos körpanoráma nyílik a Szárhalmi-erdőre, a Soproni- és Rozália-hegységekre és a Fertő-tóra. Erre a pontra több mint száz évvel ezelőtt, 1904-ben emeltek először kilátót, a mait a 100 éves évfordulóra újították meg.
Az egykori műszaki határzár nyomán haladunk tovább és a vasfüggöny átvágásának helyszínét keressük fel. Itt egy emlékoszlop áll, melyet az 1989. júniusában történt esemény emlékére emeltek: a magyar és az osztrák külügyminiszter szimbolikusan ezen a helyen vágta át a vasfüggönyt. A valójában sajtóeseményről készült fotók bejárták a világot.
Tovább haladva a Dudlesz-erdőbe érünk, ahol két barlangra is bukkanhatunk. Sopron környékén az alapkőzet jellegénél fogva nem sok a barlang, ráadásul a homokkőben keletkezett barlangok – a határsáv miatti elzártság okán is – csak az utóbbi évtizedekben váltak ismerté.
Az Ottó és a Ferenc barlangot kereshetjük fel, melyek elnevezései a felfedező erdészek neveire emlékeztetnek. Utunk az egykori határsáv nyomvonalán vezet tovább, míg elérkezünk a Páneurópai Piknik Emlékhelyhez. Az 1989. augusztusi határáttörés helyszíne ez, ahol egy emlékhely és park áll.
Itt megismerhetjük a vasfüggöny korszakát és a Páneurópai Piknik során történt eseményeket. Innen indulunk tovább, hogy a római korból ránk maradt vallásos helyet, a Mithrasz-szentélyt keressük fel, amely korábban a határsávban feküdt. Végül egy szép panoráma úton Fertőrákos felé vezet az utunk, így érjük el a Kecske-hegyi kilátó felújított építményét, ahonnan visszanézhetünk a bejárt területre. A Tómalom érintésével érkezhetünk vissza Sopronba.
Forrás: Aktív Kalandor