Talán Ljasuk Dimitry filmrendező, a tiszafüredi Jeges Fürdés alapítója és főszervezője sem gondolta a kezdet kezdetén, 2021-ben, hogy a januári csobbanás ilyen szédítő tempóban válik igazi népünnepéllyé, és egyben a város legnagyobb téli sportrendezvényévé. Márpedig ez történt.
“Azért kezdtem bele, hogy az embereket közelebb hozzam a természethez, télen is. Hogy tiszteletünket fejezzük ki a folyónak és ünnepelve, boldogan kezdjük az új esztendőt” – ezt írta a kezdetekről a Tisza-tó zöld nagykövete, akit gyermekkori emlékek is kötnek a Tiszához.
Amíg négy évvel ezelőtt még alig néhányan vettek részt ebben a nem mindennapi kihívásban, addig tavaly már több mint 700-an vállalkoztak arra, hogy a folyó vízében hűtsék le testüket, miközben a partról csaknem két és félezren figyelték az “őrült” mutatványt. Vagy ahogyan Dimitry fogalmaz: ezt az “egészséges és bátorságpróbáló, megtisztító élményt”.
A program iránti érdeklődés idén tovább nőtt, január 4-én ráadásul nemcsak a környékről, hanem az ország távolabbi pontjairól is érkeztek fürdőzők Tiszafüredre.
Jégtörés, áldás, csobbanás, felmelegedés
A Jeges Fürdés előtt ezúttal egy plusz feladat is várt a szervezőkre: fel kellett törni a Holt-Tisza vékony jégrétegét, hogy a majdnem ezer résztvevő megmártózhasson a mindössze 2 fokos vízben. Olyan sokan voltak, hogy biztonsági szempontból több turnusban engedték őket a vízbe gyalogolni. Többen szilveszteri parókában vagy különleges jelmezben sétáltak a folyóba, ezzel is gondoskodva arról, hogy a hangulat egy pillanatig se legyen fagyos.
A balesetvédelmi oktatás és a csobbanás előtt pedig megtörtént a Tisza ünnepélyes megszentelése: Czókoly Sándor atya ezúttal nem a vízben, hanem egy csónakban állva vezette a szertartást, amelyről azt tartják, a rituálé megtisztítja a vizet, és szimbolikusan a környező világot is.
A jeges élmény után jöhetett a felmelegedés: a parton hat szauna és egy nyolcszemélyes dézsafürdő, valamint máglyatűz és melegedők várták a bátor hölgyeket és urakat. Nem beszélve a forró italokról, a kézműves zsíros kenyérről és a babgulyásról.
A jótékonyság jegyében
Az idei évben a csobbanók támogatói jegy megvásárlásával vehettek részt az eseményen, a rendezés költségein felül megmaradt összeget pedig a szervezők jótékony célra ajánlották fel: az adományt a tiszafüredi Református EGYMI, Csodaösvény Fejlesztőház sajátos nevelési igényű gyermekek fogadóháza kapja meg.
Videós összefoglaló a tiszafüredi jeges csobbanásról
A szilveszteri és újévi jeges fürdőzésekről ebben a cikkünkben írtunk részletesen.
Kedvet kaptál a mozgáshoz? Használd Mozgáskeresőnket és válogass a szabadidős események, aktív programok és közösségi mozgások közül!
Borítókép: Mészáros Balázs