Mosonmagyaróvár központjában kanyarog egy vízi útvonal, amely egyedülálló módon ötvözi a természetközeli túrázást a történelmi városnézéssel. A Lajta-kör nemcsak egy körtúra, hanem egy felfedező kaland is, ahol minden kanyarban egy újabb történet vár. A Mosonmagyaróvári Vízisport Egyesület által gondozott útvonalat saját tempóban, akár egyedül, akár kisebb csapatban is végig evezheted – a szervezők hajót, mellényt, térképet és lapátot is biztosítanak hozzá igény esetén.
Történelem, természet és kaland egyetlen útvonalon
A túra a Mosonmagyaróvári Vízisport Egyesület csónakházától indul és ide is vezet vissza, nagyjából 3–4 órát vesz igénybe. Az első szakaszon a Mosoni-Dunán haladsz lefelé, majd a Lajtára kanyarodva, sodrással szemben evezve elérkezel a város északi részén a Lajta zsiliphez. Itt egy rövid átemelést követően kezdődik a legkülönlegesebb rész: a Malom-ági Lajta.
A csatorna helyenként szűk, néhol csak egy hajó széles, ami további kihívást és élményt jelent a résztvevőknek. Az út során két körülbelül 1,5 méteres esésű vízi csúszda is vár: az első, azaz „Felső csúszda” a történelmi belvárosban a Habsburg-birodalom idejében a Főhercegi Sörfőzde mellett találhatót. Innen a Halászira vezető közúti híd alatt haladva 20 méteren belül érkezel meg a második csúszdához, amely egy több száz éves műemléki malom alatt vezet át.
– Ez a malom gyerekkoromban még működött. A ’70-es években is nagyon jó minőségű volt a mosoni liszt, mi is azzal főztünk” – mesélte Válint Zoltán, az egyesület vezetője.

A vízi kaland közben feltűnik a város egyik legismertebb látványossága, a 2021-ben felújított Mosonmagyaróvári vár. A túra útvonala több kávézó és étterem mellett vezet el, így akár egy frissítőre vagy egy fagyira is meg lehet állni útközben.
Hogyan és mikor indulhatsz el a Lajta-körön?
A Lajta-kör túra szinte egész évben, de ajánlottan márciustól októberig bármikor teljesíthető, csupán annyit kérnek a szervezők, hogy lehetőség szerint egy héttel jelezd részvételi szándékod a „mosonmagyarovari.csonakhaz@gmail.com” e-mail címen.
A vízre szállásban és a hajó kiszedésében teljes körű segítséget kapsz. Az egyesület kajakot, kenut, lapátot, mellényt, vízhatlan hordót és térképet is biztosít. Ha még sosem próbáltad, akkor is bátran nekivághatsz – és ha elakadnál valahol, szintén kérhetsz telefonon segítséget tőlük, szinte 10 méterenként vagy egy híd, stég vagy kiszállóhely.
Aki saját SUP-pal, kajakkal vagy kenuval érkezik, az is nekivághat a túrának, a csúszdáknál azonban érdemes a SUP-ok szkeg-jeit leszedni, nehogy beakadjanak véletlen.

Kiknek való a Lajta-kör?
Bár nem itt tanácsos első alkalommal kipróbálni a vízitúrázást, a Lajta-kör nem igényel komoly vízitúrás tapasztalatot. Ideális választás lehet azoknak, akik már tartottak lapátot a kezükben, és szeretnének egy izgalmas, de biztonságos környezetben fejlődni. A kanyargós Malom-ági Lajta szuperül megtanít kormányozni.
– Aki végig tud evezni fölfelé a Lajtán, majd lefelé a Malom-ági Lajtán, az mire elér a Mosoni-Dunához addigra megtanulja a kormányzás alapjait. Olyan, mint egy vízitúra tanfolyam különleges formában” – mondja Zoltán.
A túrát gyakran választják iskolai osztályok, baráti társaságok, különlegességre vágyó vízitúrázók és céges csapatépítőhöz is ideális – de akár egy romantikus vízitúrára vágyó páros is örömét leli benne.
Ha készen állsz, hogy egy egészen új szemszögből fedezd fel Mosonmagyaróvárt, akkor irány a Lajta! Lehet, hogy nem úszod meg teljesen szárazon, de garantáltan hatalmas mosollyal és élményekkel teli szállsz majd ki a hajóból a túra végén.
Ha érdekelnek más vízitúrák is, nézz körül a holmozogj.hu adatbázisában, vagy a viziturazz.hu oldalon!