– A vízen nincs két egyforma pillanat, mindig történik valami jó az emberrel – vallja Klemencz Henrik. – A vízitúrázás elsőre nem tűnik a legsportosabb mozgásformának, hiszen, ha úgy van, akkor rábízhatod magad a sodrásra, de ha valaki komolyabban veszi, akkor azzal az egész testét és a lelkét is átformálhatja. A víznek a látványa az összes érzékszervre jótékonyan hat, ebből a szempontból mindenképp a legegészségesebb közeg. Ha belegondolunk, az ember két dolgot tud huzamosabb ideig nyugodtan nézni: a vizet és a tábortüzet. Egy többnapos túra során mindkettőben lehet részünk.
Azoknak, akik nem szeretnének rögtön 200 kilométert leevezni, mindenképp az Vízi Ring sorozatot javasoljuk. A szervezők gondoskodtak róla, hogy mindenki megtalálja a felkészültségének megfelelő kalandot. A legtöbb helyszínen három különböző táv lesz, a legrövidebb, 1.5 kilométeren mindenki belekóstolhat a vízitúrázás csodálatos világába, a középső táv kicsit hosszabb, de ugyanúgy teljesíthető a kezdőknek is, a leghosszabb pedig a jó állóképességgel bíróknak szól majd.
A sorozat állomásai:
- június 1., Sarud, Tisza-tó
- július 5., Győr
- július 28., Leányfalu
- augusztus 16. Rába
- augusztus 23. Tiszabecs, Felső-Tisza
- augusztus 30., Ráckeve
- szeptember 13., Baja
- szeptember 20., Szigetköz
- október 24., Ördögi kör a Szentendrei-sziget körül

Az első, június elsejei I. Tisza – tavi Kilátó TourTúra nevezési díja mindössze 5000 Ft/fő és a részvétel mellett tartalmazza a túrához tartozó „útlevelet”, a frissítőpontok használatát, a túravezetést, a biztonsági előkészületeket, az emlékérmet és a célba érkezés utáni meleg ebédet is. Az ebédnél gondolnak a vegetáriánusokra és a gluténérzékenyekre is. Akinek nincs saját hajója, az sem marad ki a kalandból: a szervezők korlátozott számban eszközbérlést is biztosítanak, de ezt előzetesen igényelni kell. Bővebb infó itt!
– A vízitúra gyakorlatilag egy olcsó nyaralás. Nemrég egy egyetemi előadáson szóba került, hogy ki hova megy nyaralni és ez mennyibe kerül. Szinte mindenki sokkal nagyobb összeget mondott, mint amibe akár csak ez az első tisza-tavi túránk kerül, vagy amennyi egy hagyományos vízitúra költsége. Iszonyatosan jó helyek vannak a vizeink körül itthon, a legtöbb helyen a szállásadók is felkészülten várják az egyéneket és a csoportokat – mondta Klemencz Henrik.

A MAVITUSZ a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárságának anyagi támogatásával azért dolgozik, hogy minél jobb körülmények várják az érdeklődőket. Ahhoz képest, hogy az ország népességének úgy az egyharmada él vízparti településen, a vízitúrázók száma még alacsony – tavaly a viziturazz.hu túráin összesen 13 500-an vettek részt. Pedig könnyen lehet, hogy a vízről egy teljesen más oldalát ismerné meg a saját településének akár egy ráckevei vagy egy visegrádi lakos. Az olyan rejtett csodák, mint amilyen az ásványrárói felszíni vízfolyás titkos ágrendszere pedig garantáltan elbűvölnek mindenkit, akik arra eveznek.
A Duna mellett felnőve Klemencz Henrik maga is szoros kapcsolatot ápol hazánk vizes élőhelyeivel.
– Mindig oda költöztem, ahol víz is volt. Vízitúrázni már a kilencvenes években elkezdtem, hamar megtetszett ez az életforma. Rövid idővel később pedig már beszálltam egy túraszervező csapathoz. Kezdetben ott segítettem nekik, ahol csak tudtam, akár weboldal készítésről, hajószállításról vagy a túrázóknak főzésről volt szó. Nem sokkal később alapítottunk egy civil szervezetet, a Duna-Régió Víziturisztikai Szövetséget, ami a MAVITUSZ elődje volt. Sok jó programot csináltunk, benne klasszikus vízitúrákkal, vándortúrákkal, visszahoztuk a köztudatba a nagy fahajókat.

A szervezet elnökének fontos a jövő generációja, az évi ötven-hatvan túra szervezése és lebonyolítása mellett egy iskolában dolgozik és hátrányos helyzetű fiatalokat is oktat. A vízitúrázás népszerűsítésével pedig még többet tesz a fiatalok egészséges jövőjéért.
2022. november 4-én, Leányfalun alakult meg a Magyar Vízitúra Szövetség, amelynek általános célja igen sokrétű: a szervezet tagjainak képviselete és érdekvédelme mellett többek között ilyen a vízi turizmussal és a vízi szabadidős tevékenységekkel kapcsolatos fejlesztési lehetőségek feltárása, az ezeken alapuló tevékenységek támogatása és az új lehetőségek kialakítása is.
Mindenképp ez utóbbi kategóriába tartozik a kilenc állomásból álló Vízi Ring sorozat is, amely az ország különböző pontjain található vizes élőhelyek felfedezéséről és a vízitúrázás népszerűsítéséről szól.
Minden a vízitúrákról a viziturazz.hu oldalon!
Képek forrása: Magyar Vízitúra Szövetség