A BSI hazánkban elsőként, 2011-ben vágott bele futónagyköveti hálózatának kiépítésébe. Az elmúlt tizenhárom évben ezek a lelkes nagykövetek hétről hétre csaknem ezer embert mozgatnak meg országszerte. Napjainkban 130-an vannak, de a folyamatosan bővülő BSI futónagykövetek hálózata várja azokat a lelkes sportembereket, akik saját településükön szeretnének közösséget építeni. Különösen az olyan, 10 ezer lélekszámnál nagyobb településekre keresnek új nagyköveteket, ahol még nincsenek – ahogyan azt a térképen is láthatod, többek között ilyen Nyíregyháza, Dunaújváros, Nagykanizsa, Kazincbarcika, Szekszárd, és Mosonmagyaróvár is.
– Várjuk azoknak a jelentkezését, akik szívesen megszervezik településük futóéletét. A futónagykövetek alapvetően amatőr futók, akiket a futás szeretete mellett a közösségépítés igénye és képessége jellemez, elszántnak kell lennie az ügy felé. Ahogyan a futók sokfélék, úgy a futónagykövetek is azok. A pályázat során arra vagyunk kíváncsiak, hogy miért szeretnének csatlakozni, és milyen eszközöket éreznek magukban a feladatkör betöltésére – mondta Lakatos István, a BSI futónagykövetek koordinátora.
A szakember elárulta, hogy körülbelül 40-50 fővel szeretnék bővíteni a csoportjukat, és az év végére megközelíteni a 200-at. Ez egy abszolút társadalmi munka, amiért nem jár fizetés. Viszont a BSI rendezvényein kedvezményes nevezés jár nekik és azoknak, akiket ők neveznek, emellett minden évben valamilyen futóruházatot is kapnak munkájukért. Szintén nagy élmény szokott jelenteni a februárban már 13. alkalommal megrendezett, kétnapos BSI Futónagykövet Találkozó is, amire az idén a Balaton partján került sor és amelyről a holmozogj.hu is beszámolt.
– Az éves találkozó egyszerre elismerése a futónagykövetek egész éves munkájának, és egy olyan alkalom, ahol szakmailag és érzelmileg is feltöltődhetnek. Minden évben hozunk külső előadókat, akik inspiráló gondolatokat osztanak meg, és hagyományosan közös sportprogramokat is szervezünk – mutatta be ezt a különleges programot Lakatos István.

A futónagykövetek legfőbb feladata, hogy heti egy-két alkalommal szervezzenek közös futásokat a közösségüknek. A távja és a stílusa a résztvevők igényeihez és edzettségéhez kell, hogy igazodjon, és ha már ott tartanak, akkor célversenyeket is kijelölhetnek. Ezek nyílt programok, azaz bárki, bármelyik futásra becsatlakozhat. Egy-egy futóközösséget egyszerre alkotnak abszolút kezdő, valamennyire gyakorlott és jó futók is. A rendszeres heti alkalmakon kívül a futónagyköveteknek évi négy-öt különlegesebb közösségi futást is meg kell hirdetniük, ilyen lehet akár egy halloween futás is.
– Amikor ez elkezd jól működni, akkor válik igazán élő közösséggé. Barátságok alakulnak ki, a közös futásokon túl eljárnak túrázni, bringázni vagy akár együtt is születésnapozhatnak. Arra is számos példa van, hogy egy-egy futóklubból bejegyzett egyesület lett. Az is cél, hogy ezek a közösségek láthatóvá váljanak a településükön, és az aktív életmód mentén nagyobb hangsúlyt kapjanak a város életében.

A program koordinátora kiemelte, hogy bár a nekik járó kedvezménnyel arra ösztönzik a futónagyköveteket, hogy álljanak rajthoz BSI versenyein és erre motiválják a tagokat is, de nem ez a fő céljuk. A cél sokkal inkább a mozgás szeretetének az átadása, és az, hogy minél több embert tereljenek az egészséges életmód felé.
A futónagykövetek listáját ITT tekintheted meg, a pályázati feltételeket pedig itt találod: BSI Futónagykövet jelentkezés.