Hobbifutóként kezdte, ma ő az országos maratoni csúcstartó: Szabó Nóra inspiráló története

Szabó Nóra 23 éves egyetemistaként kezdett el futni legjobb barátnőjével. Eleinte csupán a fogyás volt a célja, de a rendszeres mozgás hamar az élete fontos részévé vált, és elindította őt azon az úton, amely a maratoni futás országos csúcsának megdöntéséhez vezetett. Nóra a holmozogj.hu-nak elmesélte, hogyan jutott el a tavaly decemberi Valencia Maratonig, mi motiválja őt az újabb célok elérésében, és milyen kihívásokkal kell szembenéznie amatőr státuszú sportolóként. Ismerjétek meg hazánk egyik leginspirálóbb futóját!
Mozgásforma
Futás Futás

A maratoni futás országos csúcstartójának története 2011 nyarán, a budapesti Kopaszi-gáton kezdődött.

„A legjobb barátnőm már rendszeresen járt futni, és gondoltam, én is csatlakozom hozzá. Szerettem volna lefogyni, elkezdtem diétázni, és ehhez jól illett a futás” – emlékezett vissza a holmozogj.hu-nak adott interjúban Szabó Nóra, aki már a kezdetekkor is 5 perc körüli idővel tudott egy kilométert teljesíteni.

„Semmilyen órám nem volt, amivel mérni tudtam volna az időmet és a távot, de megtetszett, hogy a futással tényleg látványos eredményeket érhetek el. Emlékszem az első, Margitszigeten futott körömre is. A barátaim mondták, hogy biztos nem tudnám egyben lefutni az egészet, így a felénél megálltam sétálni, de aztán folytattam és végigcsináltam.”

Nóra már az első néhány hónap után érezte, hogy megszerette a futást, és azt is elárulta, hogy a rendszeres mozgás egy pozitív láncreakciót váltott ki élete más területein is:

„A sport kitartásra és fegyelemre nevelt. Megtanított arra, hogy ha reális célokat tűzök ki, szorgalmas vagyok és hiszek magamban, bármit elérhetek” – mesélte Nóra, aki a mozgásnak köszönhetően még a dohányzásról is leszokott. „Rögtön az elején le is tettem a cigarettát, mert azt mondták, hogy vagy dohányzol, vagy futsz. Én pedig úgy döntöttem, hogy akkor le is teszem. Simán ment.”

Kezdetben heti 3-4 alkalommal futott, télen konditerembe járt, ahol minden nap 10 kilométert teljesített a futópadon, hogy ne szakítsa meg az edzésmunkát a hideg idő miatt. Ma viszont már a téli időjárás sem jelent akadályt számára.

„A hideggel egyedül az a baj, hogy nehéz elindulni. De ha egyszer elkezdesz futni, már nem fázol” – tette hozzá mosolyogva az országos csúcstartó.

Lépésről lépésre: félmaraton, majd maraton

Szabó Nóra első versenye egy háromfős váltóban teljesített félmaraton volt, így egy körülbelül 7 kilométeres távval kóstolt bele a futóversenyek világába.

„Eleinte nem is tudtam, mi az a maraton, és mi az az atlétika, teljesen laikusként kezdtem. Amikor elkezdtem, még azzal sem voltam tisztában, hogy léteznek futóklubok. Később csatlakoztam a Nike Futóklubhoz, amelynek tagjaként szerdánként lefutottam a Szigetkört, a pályaedzéseket azonban sosem csináltam meg a többiekkel.”

Fotó: King Media Group

Az első maratonját Stockholmban futotta, ahol szinte véletlenül adódott lehetősége rajthoz állni – mintha a sors is azt akarta volna, hogy próbára tegye magát a 42 kilométeres távon.

„Nem készültem rá igazán, az Asics Front Runner csapatán keresztül talált meg a lehetőség, és arra gondoltam, miért ne? Pont az Ultrabalaton előtt mondták, hogy felszabadult egy hely Stockholmban, és indulhatok, ha szeretnék. Mivel a 211 kilométeres Ultrabalatont előtte futottam le párosban – persze nem egyben, hanem szakaszonként váltva -, így fizikailag nem álltam távol a maraton jelentette kihívástól.”

Az első maratoni időeredménye 3 óra 1 perc lett, ami bosszantotta, ugyanakkor tovább motiválta Nórát, hiszen három órán belül szerette volna teljesíteni a távot.

2017-ben, Frankfurtban aztán egy 2:50-es maratont futott, amely után a barátai megjegyezték, hogy nincs messze az olimpiai szintidőtől. Ekkor kezdte először fontolgatni, hogy komolyabb szinten is űzze a sportágat.

„Sokáig nem akartam edzőt, mert féltem, hogy elveszítem azt a szabadságérzetet, amit imádtam a futásban. Nem is tudtam még, milyen lehet pályán futni. 2018 márciusában viszont rászántam magam, hogy szakember segítségével folytassam a munkát. Meg kellett tanulnom, milyen rendszerben futni, és nem csak mindig ugyanazt a távot, ugyanabban a tempóban. Jó döntés volt, azóta még jobban szeretek futni” – mondta Szabó Nóra, aki első edzője után 2019 októbere óta már Berkovics Imrével dolgozik együtt.

Szabó Nóra a Róma Maratonon
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Amatőrként a csúcsra

Bár vannak, akik azt gondolják, a maratonfutás országos csúcstartója profi futóként éli mindennapjait, Nóra valójában ma is a munkája és a tanulmányai mellett fut.

„Statisztikusi csapatban dolgozom egy cégnél, emellett pedig pszichológiát tanulok levelező tagozaton. Ez lesz a negyedik diplomám” – mondta, majd hozzátette: nem azért tanul pszichológiát, mert szakmát szeretne váltani, hanem mert értékes tudással szeretne gazdagodni.

„Nekem mindig a munka az elsődleges, és csak utána következik a tanulás és a futás is, ami a szenvedélyem. Nincsenek szponzoraim, tehát a sportból nem is tudnék megélni. Egyébként sem tudnám elképzelni, hogy csak ezzel foglalkozzak.”

Nóra edzései korábban az esti órákban, az egyetemi órák vagy a munka után zajlottak, ma azonban rugalmasabb a munkaidő-beosztása, így délelőttre is be tudja ütemezni azokat. Egy biztos: nála egy nap sem telik el mozgás nélkül.

Fotó: Zurich Sevilla Marathon

A legnagyobb sikereit az elmúlt években érte el: 2023-ban a Sevilla Maratonon 2:28:25-ös idővel döntötte meg Földingné Nagy Judit 1996-os rekordját. Ezt követően, a Berlini Maratonon 2:27:31-et futott, majd ezt az időt még tovább javította 2024 decemberében, Valenciában, ahol 2 óra 25 perc 52 másodperc alatt ért a célba. Ez ma a női maratonfutás országos csúcsa.

Szabó Nóra azt mondta, ritkán ünnepli meg az elért eredményeit, mert minden versenyre egy újabb kihívásként tekint, Valenciában azonban kivételt tett.

„A verseny előtti napon betoppantunk egy cukrászdába, ahol megkóstoltunk egy szelet nagyon finom, Ferrero-tortát. Az edzőm megígérte, hogy ha jól teljesítek másnap, kapok egy egészet belőle. Szerencsére jól is teljesítettem, de végül csak három szeletet tudtunk együtt megenni” – mesélte nevetve.

Szabó Nóra Wizz Air Budapest Félmaraton céljában
MTI/Lakatos Péter

A belső motiváció a lényeg

Szabó Nóra szerint ahhoz, hogy valaki elkezdje a rendszeres mozgást, az a legfontosabb, hogy az elhatározása belülről fakadjon.

„Ne kényszerből kezdj el futni! Ha nem leled örömöd benne, talán nem is a futás az te mozgásformád. Viszont érdemes próbálkozni: fuss terepen, mozdulj ki a természetbe, ott egészen más élmények érnek. Fontos a fokozatosság. Sokan rögtön maratont vagy ultratávokat akarnak futni. Én is nagyon korán futottam az első ultramaratonomat. Igaz, hogy nem egyben, de nem biztos, hogy rendesen fel voltam készülve arra a kihívásra. Aki pedig sérült, az ne akarjon futni, hanem szánjon elegendő időt a pihenésre, a regenerációra. Az egyik páros Ultrabalatonom után ínhüvelygyulladásom lett, mert túl szorosra kötöttem a cipőmet. Úgy mentem el a következő versenyre, ami történetesen az első hivatalos maratonom volt, hogy még nem gyógyult meg teljesen. Közben persze rájöttem, hogy nem kellett volna…”

Nóra gyakran fut a Margitszigeten, a Városligetben, a Normafánál vagy a Hármashatár-hegyen. Ezeket a helyszíneket kezdő futóknak is szívből ajánlja, arra a kérdésre pedig, hogy miért éri meg futni, így válaszolt: „A futás kitisztítja az elmét, fegyelemre tanít, kitartóbb leszel tőle, és segít megtalálni önmagad. Nem kell, hogy profi legyél, elég, ha szereted.”

Borítókép: MTI/Kovács Tamás

Cimkék
Videók
Kapcsolódó cikkek
Ignáth Éva nemcsak futóként és pilates oktatóként inspirál másokat, hanem egy olyan közösségi teret is épít, ahol az edzések túlmutatnak az izomzaton: önbizalmat és motivációt adnak, közösséget formálnak és lendületben tartanak – kívül-belül.
Június 28-án, szombaton több, mint 4700 futóval rajtol el a Hősök terén Budapest egyik legkülönlegesebb nyári szabadidős sporteseménye, a 31. KIPRUN Futóest. A 21:00 órakor induló éjszakai futás összes távjára betelt a létszámlimit, a Budapest Sportiroda lezárta a nevezést. A teltházas 31. KIPRUN Futóest nem csupán megmérettetést, hanem felejthetetlen élményt kínál a résztvevőknek a város szívében, az ikonikus Andrássy úton és a Hősök terén haladva, a nyáréjszaka fényeiben.
A Maratonman Versenysorozat idei negyedik állomása különleges időpontban és hangulatban várta a futás szerelmeseit: a versenyt nem délelőtt, hanem a kora esti órákban, naplementekor rendezték meg. A lenyűgöző látványvilág és az extra esti hangulatvilágítás új szintre emelte a futóesemény élményét.
A Szarvasi Úszó, Vízilabda és Szabadidő Egyesület (SZUSE) évek óta mozgatja meg a várost és környékét: úszóversenyekkel, futóversenyekkel, kerékpározással és újabban már túrákkal is várják a sportolni vágyókat. Szarvason tényleg minden sportágnak nagyon jók a természeti feltételei, és ezt igyekeznek is kihasználni.
Készen állsz egy (vagy több!) igazi éjszakai kalandra? Eljött a nyár, és vele együtt az éjszakai sportesemények izgalmas időszaka! Akár a pezsgő fővárosi forgatagban, akár a természet csendes ösvényein, vagy a Balaton partján szeretnéd próbára tenni magad, most itt az alkalom! Összegyűjtöttük a legizgalmasabb éjszakai sporteseményeket, válogass kedvedre!
Kapcsolódó események
Legfrissebb cikkeink
Aktív Magyarok program
A nyár egyik legnagyobb élménye lehet a vándortáborozás
Az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság támogatásával idén közel 16 ezer gyermek jut el vándortáborozni, ami jelenthet erdei túrákat, kerékpáros tekeréseket, kenus kalandokat és zarándokként szerzett élményeket is.
Több mint négyezren evezték át a Balatont!
Július 12-én már nyolcadik alkalommal rendezték meg a Hervis Balaton-Átevezést, a nyár egyik legnagyobb szabadidős sporteseményét, ahol több mint négyezren vágtak neki a 8 kilométeres Zamárdi–Tihany–Zamárdi szakasznak. Az esemény idén a Vízi Ring országos vízitúra-sorozat harmadik állomása volt, amelynek célja, hogy a vízitúrázást mindenki számára elérhetővé és élvezhetővé tegye.
Tekerj, fuss, evezz, lebegj – Telihold Sportnap, Balaton-átevezés és még sok más vár a hétvégén!
Mi kell a nyári felfrissüléshez? Egy kis szél az arcodba tekerés közben, lágy hullámok a vízen, hűs futás a csillagok alatt vagy épp lebegés a libegőn. Július második hétvégéje tele van izgalmas lehetőségekkel: jön a Telihold Sportnap Esztergomban, a Hervis Balaton-átevezés Zamárdiban, futóbulik Villányban és Balatonlellén, meg egy 207 kilométeres bringás kihívás a Sió mentén!
Bringások, irány Boldogkőváralja, mert jön a Zemplén Ring!
A nyár legizgalmasabb kerékpáros kalandjai folytatódnak: augusztus 16-án a Ring Sorozat újabb állomása várja a bringásokat Boldogkőváralján! A Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ), a Kisvárda és Környéke Bringások SE, valamint az Aktív Magyarország Program közös szervezésében megvalósuló Zemplén Ring kihagyhatatlan lehetőség mindazok számára, akik szeretnék egy napra maguk mögött hagyni a hétköznapokat, és két keréken felfedezni Magyarország egyik leglátványosabb vidékét.
Idén nyáron újra lebeghetünk a csillagok alatt! – Jön a Libegők Éjszakája!
Idén már tizedik alkalommal rendezik meg a nyár egyik legkülönlegesebb és legromantikusabb programját, a Libegők Éjszakáját, amely július 12-én négy csodás helyszínen – Budapesten, Lillafüreden, Sástón és Sátoraljaújhelyen – élvezhetjük az éjszakai lebegés különleges élményét. Ha szereted a természetet, a panorámát és a nyáresti varázst, ezt a programot vétek lenne kihagyni.
Ragadj Evezőt! – Vízitúra kaland a vadregényes Hernádon
Július 26-án folytatódik a Vízi Ring sorozat a Hernádon, amely Európa egyik legvadabb, legkevésbé szabályozott folyója, így a túrák biztosan nem lesznek unalmasak! Természetesen kezdőknek és családoknak is kínálnak könnyű evezős programokat.
2025 © holmozogj.hu