A Szelidi-tó titkai nyomában
Tudtad, hogy a népszerű üdülőhelyként ismert Szelidi-tó valójában a Duna egyik lefűződött holtága, és egyben hazánk egyetlen mély vizű, szikes jellegű tava? Kellemes, gyorsan felmelegedő, enyhén sós és lúgos vize (amely még egy kis természetes jódot is tartalmaz) kiváló fürdőhellyé teszi, de a tó és környéke egyedi élővilága miatt 1976 óta természetvédelmi oltalom alatt is áll.
Ha szeretnél a strandoláson túl többet is megtudni erről a különleges helyről, akkor a Kékmoszat tanösvény bejárását neked találták ki! A 12 állomást felfűző sétaút során megismerheted a tó keletkezésének történetét, vizének és élővilágának – köztük a névadó kékalgáknak – a jellegzetességeit, valamint a környező területek természeti és kultúrtörténeti értékeit is.
A Kékmoszat tanösvény útvonala
A tanösvény bejárása a Dunapataj-Szelid üdülőfalu központjából, a Szittyó térről indul, amely a tavi turizmus központi helyszíne is egyben. Maga az útvonal igen változatos terepen vezet: az első állomások a tó partján futó, kiépített kerékpáros-gyalogos sétaút mentén találhatók.
Később az út egy keskenyebb ösvényre vált, amely a nádas szegélye és a tóparti erdősáv között kanyarog. Ezen a szakaszon találod az egyik legérdekesebb állomást, ahol különleges elektronmikroszkópos felvételeken tanulmányozhatod a tó parányi algavilágát. Az ösvény ezután egy szélesebb földútba torkollik, amely egy fiatal tölgyültetvény és szántóföldek között halad, kissé eltávolodva a tóparttól. A tanösvény hurokszerűen fordul vissza az üdülőtelep felé, utolsó állomása pedig az erdő szélén magasodó Várdombnál található, ahol a környék emberi településeinek múltjáról kaphatsz információt.
Forrás: Aktív Kalandor