Magyarország legnyugatibb településéről indul kerékpártúránk, kis forgalmú, jól kitáblázott úton haladunk. Eltekerünk a hangulatos Hársas-tó mellett – a nagy melegben akár csobbanhatunk is a víztározó hűs vizében. A tó élővilágát mutatja be a rövid, de informatív Hársas-tó tanösvény. Továbbindulva Farkasfa apró településén tekerünk át Szalafő irányába.
A település előtt érdemes jobbra tekinteni, mert bölényeket pillanthatunk meg. Az Őrségi Nemzeti Park tájrehabilitációs programja keretében telepítették vissza ezeket a hatalmas állatokat.Szalafő legnagyobb vonzerejét a Pityerszeri Népi Műemlékegyüttes jelenti.
A kis skanzen különlegessége, hogy helyreállított házai eredeti, évszázados helyükön láthatók ma is, néhány környező településről származó népi építészeti emlékkel kiegészülve. A falumúzeum nevezetességei a jellegzetes őrségi építmények, az úgynevezett „kerített ház”, az emeletes kástu (kamra), illetve a tóka, ez utóbbit az állatoknak szánt víz gyűjtésére és tárolására ásták.
Szalafőn találjuk a Fekete-tavat, amelyet Fekete-lápként is ismernek. A jégkorszakból származó, számos növényritkaságnak otthont adó természetvédelmi területet nagy kiterjedésű erdő veszi körül. Szalafő maga a Zala vizéről kapta a nevét, amely a Fekete-tóból ered.
Gyönyörű természeti környezetben járunk, ami az egykor szigorúan őrzött államhatárnak köszönhető.Innen csak hét kilométert kell tekernünk az Őrség „fővárosába”, Őriszentpéterre, ahol az Őrségi Nemzeti Park látogatóközpontját találjuk. A több szer összevonásával létrejött település lakói már a 13.században is szabad határőrök voltak.
Érdemes megnézni az Árpád-korból származó templomot, hétvégén pedig látogassuk meg a termelői piacot. Innen a takaros Kondorfa felé tekerünk gyönyörű erdőségek között, majd a Rába völgyében Csörötnekre érünk be, ahol megnézhetjük a vízimalmot. Magyarlak érintésével érünk vissza Szentgotthárdra.
Forrás: Aktív Kalandor