Ez a rövid kirándulás igazi mozaik: van benne természeti látnivaló, ipartörténeti különlegesség, de akkor sem mész haza üres kézzel, ha a történelmi/kulturális örökségek érdekelnek első sorban.
Az Odvas-hegy utcán, majd a Mogyoró utcán felkapaszkodva fokozatosan lépsz ki a lakott területről, és egyre inkább a természet veszi át a főszerepet. Széles aszfaltúton, keskeny aszfaltúton, majd egyre szűkülő ösvényen haladsz.
De tartanod semmitől nem kell, az útvonal jól kijárt, a piros kereszt jelzés pedig nem enged eltévedni. Így érkezel ki a budaörsi Kopárok egyik képviselőjére, a Farkas-hegyre. A kopár jelző nem véletlen, ugyanis egy fa sem takarja a kilátást, így déli irányba jó messze elláthatsz.
Ha nem ismernél fel mindent a horizonton vagy alatta, egy tábla mutatja meg, mit is látsz: a Törökugrató sziklája, a Duna víztükre, a Vértes és a Gerecse tűnnek fel az ég határán.
Itt találod a vitorlázórepülő-emlékművet is, mely régebben id. Rubik Ernő által tervezett repülőgép szárnya volt – ma már azonban egy Jantar 2 vitorlázógép szárnya állít emléket az itt népszerű sportnak.
Az égből egyből a föld alá kerülhetsz, ha közelebbről is megnéznéd a piktortégla-üregeket. Egykor az itt élő svábok bányásztak itt építőanyagot. A járatok még láthatóak, de igen veszélyesek! Óvatosan közelítsd meg őket! Innen egy nagyon szűk ösvényen vezet vissza a völgybe a piros sáv jelzés.
Ha visszaértél Budaörsre, még egy kis mászást javaslunk, kár lenne kihagynod a Szeplőtelen Fogantatás kápolnát, mely két szobrával igazán monumentális. A vallási környezetet tovább emelik a barlangba vájt remetelakok és a Kő-hegy képződményei is.
Ha kíváncsi vagy még egy utolsó vallási vonatkozású látnivalóra, mielőtt hazautaznál, látogasd meg a Kálvária-dombot is!
Forrás: Aktív Kalandor