Túránk az Abaligeti-tó partjáról indul, a Denevér tanösvény jelzésen déli irányba. Abaliget igazán ősi településnek számít, nevét a honfoglaló magyarság egyik nemzetségéről kapta.
A törökdúlás idején elnéptelenedett, majd német telepesek virágoztatták fel újra. Ma Baranya megye egyik fontos turisztikai központja, a gyógybarlang, a közeli orfűi tavak és a csodás természeti környezet miatt előszeretettel keresik fel hétvégenként a pécsiek és az ország minden tájáról érkező kirándulók.
A kötelező látványosságokon túl érdemes az erdő szépségeit is felfedezni, elmerülni a lombok zúgásából, madárdalból és tücsökciripelésből álló szimfóniában, mely tökéletes kikapcsolódást nyújt számunkra.
Abaliget felett a Denevér tanösvény stilizált bőregérjelzését követve vegyes erdőben halad az ösvény, míg Orfű közelében a kék háromszög jelzésre át nem vált. Ez az út vezet fel a Balázs-hegyre, ahol egy adótorony támasztja meg a négyszintes kilátót, melyre felmászva csodás panorámában lehet részünk.
Belátjuk innen a Mecsek szelíd, sűrű erdővel borított dombjait és a Pécsi-tavat, valamint az Orfűi-tó víztükre található tőlünk keletre. Az orfűi tórendszer négy tóból álló füzérét 1962-ben, a 11 hektáron elterülő Orfűi-tóval kezdték el kiépíteni – a völgyzáró gát mögött felfogva a völgyben csordogáló patak és a környező karsztforrások vizét.
Ezt követte a hatalmas, a kilátóból megszemlélhető Pécsi-tó a maga 72 hektáros vízfelületével, majd a híres természettudósról, Hermann Ottóról elnevezett tó következett a sorban, végül a Kovácsszénájai-tavat építették ki a horgászok nagy örömére.
A kilátóból ereszkedjünk vissza a sárga kör jelzésen, majd egy elágazó után a kék kereszt jelzést követve gyalogolhatunk vissza Abaligetre, ahol a gyógyhatású cseppkőbarlang és a Denevérmúzeum vár ránk.
Forrás: Aktív Kalandor