Az ötlet és a gondos építőmunka a tatabányai Kovács-testvéreknek (Attila és Tamás) köszönhető. Az itt létesített három útvonal olyan pompásan sikerült, hogy azonnal országos népszerűségre tett szert, és rengeteg új rajongót szerzett e sportnak.
2015-ben újabb két útvonal készült, így azóta már igazán tekintélyes hosszúságú pálya áll rendelkezésre a cseszneki vár falai alatt.
A cseszneki via ferraták töretlen népszerűségűek: a könnyű megközelíthetőség, a természeti szépség, a tekintélyes megjelenésű várrom együttesen kiemelkedő hétvégi kikapcsolódást kínálnak az idelátogató családoknak.
A felkapott helyszín hétvégi zsúfoltsága miatt érdemes a csendesebb hétköznapokon meglátogatni a helyszínt. A közelben, található a Kő-árok és az Ördög-árok szurdokvölgye is, ezek (különösen az utóbbi) vadromantikus sziklaformációit is érdemes felkeresni.
A sziklák sűrűsége miatt az ország egyik legjobb adottságú mászóvidéke ez, amelyhez a közeli Cuha-patak völgye is kapcsolódik. Utóbbiban jelenleg több mint 1 km via ferrata várja a mászni vágyókat.
A cseszneki Kőmosó-szurdokban lévő ferraták ajánlhatók a kezdők és a sportosabb családok számára egyaránt, nehézségüket tekintve pedig jórészt a közepes C és D fokozatokban vezetnek.
Kedves, meghitt szépségű, 50-180 m hosszú útvonalak ezek; a drótkötelek a kicsi, szellősen sorakozó sziklákon kanyarognak, hol elrejtve, hol megcsillantva a különleges tájat a lombok között.
Via ferraták Cseszneken
Várpanoráma út: 180 m, D
Talán a legszebb klettersteig itt, és talán országosan is. Szinte a kis patak mormogó fodraiból indul, majd nagyrészt traverzálva csodálhatunk meg minden szép sziklaformát a szurdok jobb oldalán. A néhány húzósabb szakaszt az út végén, a túlpartra nyíló kilátás hálálja meg. Gyakorlottaknak ajánlott.
MZ/X: 60 m, E/F
A fönti úthoz tartó, rövid direkt, amely a legnehezebb, néhol áthajló részeken vezet. Csak atlétikus mászásrajongóknak ajánlott, hiszen kirívóan nehéz.
Futrinka utca: 100 m, B/C
A fal balszélén, egy csinos kis barlangkezdemény mellett vezet. Kifejezetten gyermekeknek készült, de a kisebbeknek nehéz lehet, ezért mindenképpen szülői felügyelettel ajánlott!
A szép sziklacsúcsról egy rövid drótkötél képezi a lejöveti utat (A) mindhárom feljutási útvonal végén.
Ostromlók útja: 150 m, C
Egy hosszú kanyargás, amellyel a Vár falai alá juthatunk. A vasalt mászóutakkal ismerkedőknek is ajánlott. Szép sziklarészeket köt össze, van benne egy kötélhíd is. A tetejéről a Várba felmászni nem megengedett, balra egy kis ösvény vezet vissza, ahol a nagyszerű mászóhelyet érintjük, majd lefelé útba esik a kicsi, meditatív szépségű, de elhanyagolt zsidótemető is.
Tálos Zoltán-emlékút: 70 m, E
Különösen nehéz kapaszkodás a falon, így akinek az első mozdulatok problémásnak tűnnek, ne menjen tovább! A Sziklamászó meredélyt Tálos Zoltán pannonhalmi tornatanár és diákjai építették ki az 1960-as években, ezzel kis mászócentrummá fejlesztve e sziklás vidéket.
Forrás: www.termeszetjaro.hu