Nagyjából három éve kezdődött. Dani Gyöngyi paralimpikon vívó és Kakler Kata, a Normafa Síiskola vezetője akkortájt döntött úgy, hogy szervezett keretek között megpróbálják átadni a síelés élményét olyanoknak, akik segítség nélkül ezt nem élhetnék át.
Mozgásukban korlátozott, látás- és hallássérült, valamint intellektuális fogyatékossággal élő gyerekeknek és felnőtteknek tartanak sí- és snowboardedzéseket a Normafa Síiskola műanyag pályáján.
Több százan már átélhették a síelés örömét
„Évről-évre egyre több intézménnyel kerülünk kapcsolatba, több százan fordultak meg már nálunk, Zuglóból például heti rendszerességgel járnak gyerekek, de egyénileg is lehet jelentkezni” – mesélte a holmozogj.hu-nak Kakler Kata.
„Rengeteg csodát láttunk és látunk. A csúszás élményének, a sebességnek, a ringatózásnak és rázkódásoknak olyan jótékony hatásai vannak, amire korábban nem is gondoltunk volna. Előfordult, hogy egy beszédre képtelen vendégünk hosszú idő után itt adott ki először hangot, de többeknél a merev, görcsös testtartást is javítja. Nagy köszönet minden kollégámnak és az önkénteseket, hogy ők is részesei ennek a küldetésnek. A következő tervünk, hogy országossá bővítsük a programot” – tette hozzá a Normafa Síiskola vezetője.
A Normafán kiépített műanyagpálya egész évben használható, és mostanra olyan népszerű lett az élménysíelés, hogy a korábbinál több sporteszközre van szükség. Az Aktív Magyarországért felelős államtitkárság támogatásával, a Magyar Paralimpiai Bizottság közreműködésével 9 új ülő síbob került a Normafára, ezek között vannak lecsúszáshoz, tehát alpesi síeléshez kialakított eszközök, valamint sífutó-bobok is, amelyeket ráadásul nyáron kerekekkel is fel lehet szerelni.
2025-ben megduplázzák a fogyatékossággal élők támogatását
„Melengeti a szívemet, hogy ennyi gyerek vesz részt a foglalkozásokon. Fontos célunk, hogy egyre több helyen legyen adaptív sportolási lehetőség az országban, meg kell adnunk a fogyatékossággal élőknek is a rendszeres mozgás lehetőségét” – mondta a bemutató oktatáson Urr Anita, a Magyar Paralimpiai Bizottság főtitkára.
„A népegészségügyi termékadóból befolyó pénzből ebben az évben 150 millió forintot biztosítottunk eszközvásárlásra, 50 milliót programok lebonyolítására. Jövőre megduplázzuk az összeget, összesen 400 millió forintot szánunk a fogyatékossággal élők mozgásának támogatására, továbbra is szorosan együttműködünk a paralimpiai bizottsággal” – jelentette be Révész Máriusz államtitkár.
„Számunkra mindenki fontos, a fogyatékossággal élők is számíthatnak ránk” – tette hozzá.
Nézd meg videós összefoglalónkat az Esélyek Ünnepe nevű rendezvényről!
A plusz pénz főként annak köszönhető, hogy a 2025-ös költségvetés egyik fő nyertese az aktív életmód. Januártól a SZÉP-kártyákon megjelenik az Aktív Magyarok zseb, ez is nagyban segítheti, hogy többet mozogjanak és egészségesebben éljenek a magyarok.