A Nemzeti Atlétikai Központban rendezett #BeActive Night rendezvényen kérdeztük Ekler Lucát arról, hogy mit tanácsol azoknak, akik most kacérkodnak az életmódváltással és próbálják megtenni az első lépéseket a mozgásban gazdagabb élet felé.
Nézd meg az Ekler Lucával készült interjút!
Reális cél, fokozatosság, türelem
A kétszeres paralimpiai bajnok atléta „receptjének” két fontos pontja van:
„A legfontosabb, hogy tűzzünk ki célokat magunk elé! Kis lépésekkel, fokozatosan kezdjük el a sportolást, mert ha egyből a közepébe csapunk, akkor abból könnyel lehet sérülés. Ha pedig irreális célt határoztunk meg, akkor fennáll a veszélye, hogy hamar elmegy a kedvünk az egésztől, és abbahagyjuk a testmozgást” – tanácsolta Ekler Luca.
„A másik lényeges dolog, hogy szeressük, amit csinálunk! Csak olyan sportágat, mozgásformát, kikapcsolódást érdemes választani, amit szeretünk és örömet okoz. Ez tudja fenntartani a lelkesedésünket” – tette hozzá az október végén 28. születésnapját ünneplő paralimpiai aranyérmes sportoló.
Tokióban és Párizsban is megnyerte a távolugrást
Ekler Luca kisgyerekként is sokat sportolt. 2009 októberében, 11 évesen stroke-ot kapott egy iskolai fociedzésen, a mai napig nem derült ki, hogy mi okozhatta.
Amikor a kórházban felébredt, az ágyat sem tudta elhagyni, ugyanis lebénult a bal oldala. Szerencsére a kezelések hatására gyorsan javult az állapota. Egy évvel a baleset után engedték az orvosok, hogy újra sportolni kezdjen, egy korábbi interjúban azt mondta, az volt “élete legboldogabb napja”.
A lábával ma sem mennek a finommozgások és a bal kézfején is maradtak látható tünetek. 2018 óta indul paraatlétikai versenyeken.
„A stroke-om, a bénulásom után döntöttem úgy, hogy az atlétikát választom. Már az első edzésen éreztem, hogy magával ragad ez a sportág. Mindent tudtam csinálni, futni és ugrani, a fogyatékosságommal együtt is, és ez teljesen megfogott. Ezt a szabadságot a mai napig érzem minden edzésen!”
Ekler Lucának meglehetősen határozott véleménye van azzal kapcsolatban, ha valaki időhiányra hivatkozva nem mozog.
„Fél órát a napi képernyőhasználatból arra kell szánni, hogy elmenjünk mozogni!”
Nehéz lenne ezzel vitatkozni. A holmozogj.hu is próbál segíteni, hogy minél többen válasszák a mozgásban gazdag életformát. Kezdőknek szóló rovatunkat itt találod, az Aktivitási Index Kalkulátor megmondja, eleget mozogsz-e, a Mozgáskeresőben pedig több száz igazán testhez álló szabadidős esemény és aktív kikapcsolódási lehetőség közül választhatsz.
Címlapfotó: MTI