Bánhalmi Kata: táplálkozással, mozgással, alvással, önmagunk megismerésével érhető el belső egyensúly

20 év kemény önismereti munkájával rakta össze azt a tudást a testi-lelki egyensúlyról, önismeretről, egészségről Bánhalmi Kata, amit vendégeivel együtt megoszt a „Kösz, jól” podcastban. Égető munkatempóból és a feszültséget levezető bulikból jutott el oda, ahol ma van – egy olyan pontra, ahonnan nemcsak a saját életét szervezi tudatosan, de másokat is segít ebben.

Bánhalmi Katát mindig a komplex rendszerek vonzották. Dolgozott már a közlekedési szektorban, a kreatíviparban, a gasztronómiában, közösségeket épített például a Piqniq Budapesten keresztül, ma a stratégiatervezéssel és márkaépítéssel foglalkozó Skillcom ügynökségét vezeti és a Skilltrade nagyipari konyhatechnolgóiával foglalkozó családi cégük üzletfejlesztési vezetője. „Mivel több területen vagyok jelen és párhuzamosan több mindennel foglalkozom, az élet kikényszerítette belőlem a stratégiai gondolkodást” – mesélte a holmozogj.hu-nak.

Az utóbbi tíz évben saját vállalkozásaiban már nemcsak üzleti szempontból, hanem a személyes fejlődés szempontjából is egyre tudatosabban építkezik. Ezt pedig egy erős, mélyen átgondolt misszió vezeti.

„Hiszek abban, hogy a test, a szellem és a lélek egyensúlyára való törekvés az az alap, amin keresztül az ember eljuthat oda, hogy megtalálja a saját helyét a világban, és hogy örömteli életet tudjon élni. Ehhez pedig szükség van önmagunk gyógyítására, fejlesztésére és jó szándékú cselekvésre” – fogalmazta meg saját küldetését.

Küldetésnek fogja fel, hogy az egészségtudatos életvezetéssel kapcsolatos tapasztalatait, tudását és felismeréseit másokkal is megossza – legyen szó kollégákról, ügyfelekről vagy akár a HVG „Kösz, jól” podcastjának hallgatóiról.

„Az lett a feladatom, hogy az ezen a területeken szerzett információkat, tudást, tapasztalatot közvetíteni tudjam másoknak – teljesen mindegy, hogy a munkatársaimnak, egy ügyfélnek márkaépítés közben vagy épp a podcast hallgatóinak mondom.”

Az egészségstratégia és az üzleti stratégia mára két kulcsterület az életében, amelyek szervesen összekapcsolódnak a mindennapjaiban. Mert ahogy ő fogalmazott: „Ha az ember önmagával rendben van, ha tudja, ki ő és merre tart, az minden más területen is pozitívan hat. Hiszen, ha a saját életteremben rend van, ha egészséges vagyok, kiegyensúlyozott vagyok, foglalkozom önmagammal, akkor az kisugárzik a munkámra is”

Bánhalmi Kata
Fotó: Siteri Nóra, HVG

Fordulópont: amikor a tudatosság személyes üggyé vált

„Gyerekkoromtól fiatal felnőtt koromig végig küzdöttem a testsúlyommal – nem volt olyan diéta, amit ne próbáltam volna ki. A húszas éveimben már vezető pozícióban dolgoztam, közben heti négy buliban pörögtem, és napi szinten dohányoztam. A mozgás azért az életem része volt, heti nyolcszor edzettem, volt, hogy lefutottam 3-4 kört a Margitszigeten, ha valami idegesített –, de inkább feszültséglevezetésként és külsőségekre fókuszálva.”

27 éves korában érkezett el a fordulópont, amikor egy pánikroham ledöntötte a lábáról. „Rosszul lettem a Király utcán. Az volt az első egyértelmű jelzés a testemtől. Ekkor szembesültem azzal, hogy valami nincs rendben és valahogy kívülről is rá tudtam nézni az életemre. Nem akartam harmincéves dohányzó nő lenni – mert éreztem, hogy ez valójában nem tartozik hozzám.”

Ezután lassan, fokozatosan alakította át az életét. Lerakta a cigarettát, elhagyta az alkoholt, és egyre tudatosabban kezdett foglalkozni azzal, hogyan tud nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is jól működni.

„Ma már nem csak azért mozgok, hogy formáljam a testem – hanem azért, mert hálás vagyok érte. Hálás vagyok azért a csodáért, amire képes. Ez a változás nem egyik pillanatról a másikra történt. Nekem húsz év tapasztalata kellett ahhoz, hogy felépítsem azt a rendszert, amiben ma jól tudok működni.”

Bánhalmi Kata
Fotó: Bánhalmi Kata

A sport, mint mentális energiaforrás

Kata számára a sport már nem csak a testformálásról szól. A mozgás ma elsősorban belső erőforrás: segít fenntartani az egyensúlyt, fókuszt, és mentális energiát ad a mindennapokhoz. Ebben a folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban létfontosságú, hogy legyen egy stabil belső egyensúlyunk. Ehhez pedig mentális energia kell. „A céljaink eléréséhez szükségünk van erre az energiára – különösen akkor, amikor nehéz időszak jön, vagy amikor elfáradunk. Nekem ebben a mozgás az egyik legnagyobb szövetségesem.”

Tudatosan épített fel egy változatos heti 5-6 alkalmas mozgásrutint, amiben mindennek megvan a maga helye: atlétikai alapú állóképesség fejlesztő edzések, thai box, pilates és jóga váltják egymást.

„Az erőnléti edzéseket első sorban az izomépítés, az állóképesség és az egyensúly miatt csinálom, itt a teljesítményen van leginkább a hangsúly. A thai boxban ott a fókusz, az erő, a dinamika. A pilates és a jóga viszont befelé figyelésre, önfegyelemre és türelemre tanítanak a mélyizmok erősítése mellett.”

Az, hogy valaki tudatosan foglalkozik önmagával, még nem jelenti azt, hogy magányos úton kell járni. „Az összes mozgásformában – a futást leszámítva – ott van körülöttem egy csapat. Együtt edzünk, haladunk, küzdünk és fejlődünk. Ez a kollektív flow, a közösségi élmény számomra legalább annyira fontos, mint az, amit fizikailag kapok az edzésektől.”

Fotó: Bánhalmi Kata

Mentális izomcsoportok – egy újfajta tudatosság

Kata saját életében megfigyelte: minden edzés más-más „mentális izmot” is megmozgat. „A mentális fókusz, a kitartás, az önbizalom, a stresszkezelés – ezek is fejleszthetők, ugyanúgy, mint a bicepsz.” Azért is váltogatja a mozgásformákat, mert mindegyik más képességet erősít: A modellben ilyen „mentális izmok” szerepelnek: figyelemizom, kitartásizom, fókuszizom, önbizalomizom, türelemizom, és fegyelemizom.

„A thai boxnál például hatalmas türelem kell a fejlődéshez és hiperfókusz a helyzetben. A pilatesnél viszont befelé kell tudnom fegyelmezetten figyelni, akkor is, ha frusztrál, hogy lelassulok. Az erőnléti edzésnél a kitartást és a türelmet is kell gyakorolnom, amikor lassabban fejlődik a testem, mint ahogy szeretném.”

Kata szerint, ha valaki igazán figyel magára, egy idő után mélyebb rétegek is megnyílnak: megértheti, hogy valójában miért mozog. Mit próbál pótolni vele? Mit ad hozzá az életéhez? Ez az önreflexió és rendszerszintű gondolkodás az, amivel a jövőben is szeretne foglalkozni: hogyan tudjuk belülről is megérteni a saját működésünket – akár a mozgáson keresztül.

Bánhalmi Kata
Fotó: Bánhalmi Kata

A nyugalmi tér: hogyan halljuk meg, mire van valóban szükségünk?

Kata szerint az életünk minden szintjén túlterhelt az idegrendszerünk: állandóan új információk érnek, gyors válaszokat várnunk el, és nem hagyjuk magunknak, hogy megálljunk akár csak egy pillanatra, még sorban állás közben is lepörgetünk 2 TikTok videót. Ez pedig nem marad következmények nélkül: a túlstimulált idegrendszer egyik legfőbb áldozata az alvásminőség, az egészségünk egyik alappillére a testmozgás és a táplálkozás mellett. „Sokan panaszkodnak alvásproblémára, de ha megnézzük, hogy hogyan zajlik egy átlagos este – telefonozás, utolsó e-mailek, még egy gyors cikk vagy sorozatrész –, akkor világos: a testünk nem tud leállni, ha mi sem adjuk meg neki a lehetőséget rá.”

És ha az alvásban nem találjuk meg az egyensúlyt, az az edzéseinkre is kihat. Ha fáradtak, túlpörgetettek vagyunk, a mozgás sem tudja ugyanazt a regeneráló, feltöltő hatást kifejteni. De nem lehet mindent külső faktorokra fogni, el kell kezdenünk magunkra figyelni, mert csak azt tudjuk valójában befolyásolni, ahogyan mi viselkedünk és gondolkodunk.

Ehhez ki kell próbálni új dolgokat, megtapasztalni, mi működik számunkra, és időt hagyni arra, hogy ez kiforrjon. „A jóga például eleinte rettenetesen lassúnak tűnt. Most már tudom, hogy pontosan ez kellett – lelassítani, befelé figyelni, elcsendesedni.”

Bánhalmi Kata húsz év alatt rakta össze a saját rendszerét: azt, amiben jól tud működni, amiben önazonosnak, egészségesnek és kiegyensúlyozottnak érzi magát. Ő sem egyből kész tervvel indult neki a nagy önismereti kalandnak. Most pedig a „Kösz, jól” podcaston keresztül is azon dolgozik, hogy másokat is támogasson ezen az úton. Különböző szakterületekről hív meg hiteles orvosokat, kutatókat, gondolkodókat, hogy az ő tapasztalataik, felismeréseik kapaszkodót adhassanak másoknak is. És te? Elkezdtél már figyelni magadra? Tudod, mi lesz a következő lépés, amit magadért megteszel?

Videók
Legfrissebb cikkeink
Soha nem késő elkezdeni! Mozgásra fel, itt az Aktív Idősek Program!
Több százmillió forintos programokat indít az Aktív Magyarországért államtitkárság karöltve szakmai partnereivel annak érdekében, hogy Magyarország idősödő lakossága fittebb, egészségesebb és boldogabb legyen. Mert mozogni minden korban fontos és szuper!
Tojáskergetés, nyuszitúra és friss levegő – húsvéti mozgásélmények a hosszú hétvégére!
Ha azt hitted, hogy Húsvétkor mindenki csak tojással és sonkával pakolja meg a tányérját, majd gurul haza a kanapéra, hát nagyot tévedtél! A négy napos hétvégén országos mozgásmámor veszi kezdetét: bringatúrák, futóversenyek, túrák és vízitúrás különlegességek várnak – húsvéti finomságokkal és jó hangulattal fűszerezve.
Csodás idő, fantasztikus futók és balatoni hangulat a Generali Run Balatonfüreden
Április 12-én, ragyogó napsütésben rendezték meg a Maratonman versenysorozat 2025-ös évadának második állomását, a Generali Run Balatonfüredet. A festői Vitorlás Téren felállított versenyközpontban több mint 1000 futó sorakozott fel, hogy különböző távokon mérettesse meg magát.
Minden rekordot megdöntött a legek futóversenye, a 40. Telekom Vivicittá
Történelmi részvételi csúccsal, 31 530 indulóval zárult a 40. Telekom Vivicittá Városvédő Futás április 12-13-án Budapesten. A kétnapos rendezvény nemcsak a résztvevők számában döntött rekordot – túlszárnyalva a 2019-es 31 293 fős csúcsot –, hanem a nemzetközi futók és a női indulók arányát tekintve is új mérföldkövet jelent. A hatalmas tömeg és a csodálatos idő igazi futóünneppé, feledhetetlen mosolyfesztivállá varázsolta a Margitszigetről induló, és a főváros legszebb részein haladó versenyt. A 40. Telekom Vivicittát övező hatalmas médiavisszhang és a résztvevők közösségi média aktivitása tömegeket ért el, hirdetve a mozgás és az aktív életforma fontosságát.
Elindult a rekorddöntő 40. Telekom Vivicittá
Fantasztikus hangulatban és tökéletes futóidőben rajtolt minden idők legnagyobb Vivicittája. Már a kétnapos verseny első napján megtelt a Margitsziget és az összes futam teltházzal indult, így helyszíni nevezésre nem is volt lehetőség, ahogy a vasárnapi távok is mind megteltek.
A Futni mentem sztárja főszerepben a Vivicittán is: Tenki Réka élete első futóversenyére készül
Hatalmas várakozás előzi meg a hétvégi 40. Telekom Vivicittát, amely minden eddiginél több, 31 530 nevezővel büszkélkedhet. A tavasz legnagyobb hazai szabadidősport-eseményén számos ismert arc is feltűnik majd a rajtvonalnál, köztük Tenki Réka színésznő. A „Futni mentem” című film egyik főszereplője a film hatására kezdett el futni, és most vissza is tér a forgatás egyik helyszínére, ráadásul jótékonysági céllal áll rajthoz az Ökumenikus Segélyszervezet színeiben.
2025 © holmozogj.hu