Az Alaptábor a Magyar Futósport Egyesület kezdeményezésére jött létre 2023 augusztusában, azzal a céllal, hogy minden érdeklődő számára elérhető edzőpályát biztosítson. A szadai pálya története egy különleges együttműködéssel kezdődött. A Szada Ring tulajdonosa adott lehetőséget arra, hogy a helyi sportolók és az Alaptábor csapata egy akadálypályát építsenek.
Az első eseményüket, a szezonzáró versenyt, 2023 novemberében tartották, olyan partnerek segítségével, mint az ExtremeTrail, a Vulcan Run és a Fighters Run. A tél folyamán a csapat folytatta a fejlesztéseket, hogy a pálya alkalmas legyen egy nagyszabású, Európa-bajnokságra felkészítő eseményre, ami a „Csúcstámadás” nevet kapta.
Az Alaptábor az OCR rajongók központja lett, ahol a közös élmények és a határok feszegetése összekovácsolják a résztvevőket. Nemcsak az egyesületi tagokat, hanem bárkit szívesen látnak, kortól, nemtől vagy edzettségi szinttől függetlenül.
“Az Alaptábor napidíj ellenében bármikor látogatható, sőt hétvégente a csapat tagjai vezetett közösségi edzéseket is tartanak ott” – mesélte a holmozogj.hu-nak Szabados Edit, az Alaptábor egyik csapattagja. “Az edzések többsége azonban önállóan zajlik, hiszen a csapattagok ezt a hobbit a munkájuk mellett végzik, illetve a sportág sem igényel felkészülést, csak végig kell menned a pályán, a saját tempódban.”
Idén kiemelt figyelmet fordítottak a fiatalabb korosztály bevonására. Az Aktív Magyarország támogatásával az őszi Sport 43 program keretében több ezer gyerek próbálhatta ki a pályát testnevelés órákon. “A célunk, hogy minél több kisgyerekkel és fiatallal ismertessük meg az OCR-t” – mesélte Edit.
Miért válaszd az akadályfutást?
Az akadályfutás (angolul obstacle course race) egy olyan sport, amelyhez nincs szükség extra felszerelésre, így bárki elindulhat egy pályán. Amire leginkább szükséged van, az a kitartás és az állóképesség.
„Én is nulla tapasztalattal mentem el az első versenyemre, de szeretnék mindenkit megnyugtatni, hogy túl lehet élni, sőt a folyamatos edzés és gyakorlás révén gyorsan látható a fejlődés. A sport élvezetessé válik, ahogy egyre kevesebb hibával messzebb és messzebb lehet eljutni a pályán.” – emlékezett vissza első OCR-eseményére Edit.
Az OCR most még nagyobb figyelmet kapott, mivel az öttusában a lovaglás helyett az akadályfutás került be az olimpiai sportágak közé.
Ez a mozgásforma minden korosztály számára elérhető, és nem szükséges versenyzőnek lenni ahhoz, hogy részt vegyünk egy eseményen. A pálya nagyszerű edzéslehetőséget biztosít, és a versenyeken a hangulat miatt is érdemes részt venni.
Szabados Edit arról is mesélt, hogy milyen kihívások várhatnak rád az OCR versenyeken, íme néhány példa a legnépszerűbb hazai eseményekre, amelyek mind egyedi élményt kínálnak:
- A Spartan Race világszerte híres akadályverseny, amely nemcsak az erőt és a kitartást, hanem az önmagunkba vetett hitet is próbára teszi. Az egyik legnépszerűbb távja, a 21 kilométeres „Beast”, több mint 30 akadállyal teszi felejthetetlenné az élményt, a kötélmászástól a szögesdrót alatti kúszásig.
- A Brutálfutás igazi mókára és kalandra épít: a tóúsztatás és a saras akadályok garantálják a nevetést és az izgalmat. Az 5 kilométeres pályán mindenki úgy érzi magát, mintha egy vidám akadályparkban lenne – persze némi kimerültséggel vegyítve.
- A Fighters’ Run azoknak szól, akik katonai hangulatú kihívásra vágynak. A pálya lövészárkokkal, magas falakkal és más extrém akadályokkal egy harci környezetet idéz, miközben a közösség ereje és összetartása mindenkit átlendít a nehézségeken.
Szabályrendszer
„Az akadályfutás sokféle versenytípust kínál, amelyek különböző távolságokat és akadályszámokat ölelnek fel” – fogalmazott Edit.
A 100 méteres standardizált pálya gyorsasági versenyszám, meghatározott akadályokkal, amelyek mindenhol azonos sorrendben vannak.
A rövid távok 3-5 kilométer hosszúak, általában 20 akadállyal, míg a hosszú távok 12-15 kilométeresek, akár 40+ akadállyal. Az ultratávokon több mint 20 kilométert kell teljesíteniük a versenyzőknek, többkörös pályákon. A NINJA-versenyek eltérőek, mivel itt nincs futás, hanem a résztvevők platformokról indulnak és oda is érkeznek, kizárólag az akadálypályán mozognak – ezek a versenyek akár a televíziós műsorokból is ismerősek lehetnek.
A nemzetközi szabályozás szerint a hivatalos egyéni akadályfutásokat a FISO OCR szabályrendszer alapján rendezik. A versenyzők 3 karszalaggal indulnak, és a függesztett akadályokon csak egy próbálkozásuk van. Hibás teljesítés esetén egy karszalagot elveszítenek. Ha 1-2 karszalagot veszítenek, büntetőkörrel visszaszerezhetik őket. Aki mindhárom karszalagját elveszíti, nem kerül értékelésre. Bizonyos versenyeken a karszalagos rendszer helyett hibás végrehajtás esetén büntetőkörök teljesítése a szabály. Az időeredmények és karszalag-megőrzés a ranglistás helyezéseknél döntőek.
Szezonzáró
Amint arról mi is beszámoltunk korábban, az Alaptábor novemberi szezonzáró eseménye igazi közösségi nap volt, amelyen a legfiatalabb induló 6, míg a legidősebb 60 éves volt.
“A szezonzáró mindig különleges pillanat. Felülmúlta az idei elképzeléseinket, és nagyon pozitívak voltak a visszajelzések is. Volt szerencsére sok új arc is, de természetesen a nagy visszatérőink sem maradtak ki a buliból” – mondta Edit.
Nézd meg az Alaptábor szezonzárójáról készült videós összefoglalót!
Jövő évi tervek
Az Alaptábor jövőbeli tervei között szerepel a pálya további bővítése és új akadályok építése. Emellett több eseményt is terveznek, köztük amatőröknek szóló bemutatókat és profi versenyeket is.
“Szeretnénk, ha még többen kipróbálnák az OCR-t, mert ez nemcsak egy sport, hanem egy olyan közösségi élmény, ami örökre megváltoztatja az ember szemléletét. Tudom, hogy sokan hadilábon állnak az egyszerű futással, de ez pont egy szuper lehetőség arra, hogy még szórakoztatóbbá tegyük ezt a mozgásformát” – mondta Szabados Edit.
Ha szeretnéd kipróbálni az OCR-t, vagy egy dinamikus, motiváló közösséghez csatlakoznál, az Alaptáborban minden adott ahhoz, hogy felfedezd az akadályfutás izgalmas világát! További információkat ide kattintva olvashatsz!
Fotók: OCR/Tóth József – Figura