10 pontban az egészség receptje dr. Schwab Richárd szerint

Tudtad, hogy a bélflóra nemcsak az emésztésre, de a sportteljesítményre is hatással van? Dr. Schwab Richárd, a szókimondó gasztroenterológus szerint a bélrendszerünkben élő baktériumok összetétele legalább annyira fontos, mint az edzéstervünk. Számtalan vele készült interjút néztünk meg és ebben a cikkben 10 olyan, elsőre talán meghökkentő tanácsot mutatunk be Schwab doktortól, amelyek segíthetnek a hosszú távú egészség megőrzésében. Ezek betartásával a sportban is jobban teljesíthetsz.

1. Mikrobiom: A Belső Erőműved

A megfelelő bélflóra nem csak az emésztésedre van jó hatással, de az energiaszintedre és a regenerációdra is. Hogyan befolyásolja ez a futóteljesítményedet, izomnövekedésedet, vagy akár az állóképességedet? Schwab doktor szerint a bélrendszerünkben élő baktériumok, gombák és más apró élőlények – a mikrobiom – meghatározó szerepet játszanak az egészségünkben.

  • Befolyásolják az emésztésünket, az anyagcserénket, az immunrendszerünket, de még az agyműködésünket is.
  • A rossz táplálkozás, a stressz és az alváshiány negatívan befolyásolhatják a mikrobiom összetételét.
  • A felborult egyensúly emésztési problémákhoz, gyulladásokhoz és akár komolyabb betegségekhez is vezethet. Az egészségtelen mikrobiom összefüggésben állhat az elhízással és más krónikus betegségekkel.
  • Mit tehetsz? Fogyassz sok rostot (zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, hüvelyeseket), fermentált élelmiszereket (joghurt, kefir, savanyú káposzta), és kerüld a feldolgozott élelmiszereket, a cukrot, a mesterséges édesítőszereket, és a túl sok húst.
  • Próbáld ki: Cseréld le a reggeli péksüteményt egy nagy tál zabkására gyümölcsökkel és joghurttal, és figyeld meg, hogyan érzed magad edzés előtt!

2. Alkohol: van ajánlott mennyiség?

Egy-egy verseny vagy edzés után sokan egy pohár sörrel lazítanak. De vajon tényleg belefér ez? Schwab doktor szerint az alkoholnak nincs biztonságos szintje, azaz semmilyen mennyiségben sem ajánlott. Nem azt mondja, hogy senkinek sem fér bele soha egy korty sem, de mindenkinél egyénileg kellene mérlegelni a kockázatokat, ennek hiányában pedig csak annyit tud javasolni: ne igyunk egyáltalán.

  • Az alkohol megzavarja a bél védőgátját, lehetővé téve a bakteriális melléktermékek bejutását a véráramba, ami gyulladást okozhat.
  • Tipp: Ha mindenképpen szeretnél alkoholt fogyasztani, válassz vörösbort mértékkel, és soha ne edzés után közvetlenül!

3. Dohányzás: teljes mértékben tilos!

A dohányzás káros hatásai közismertek, de tudtad, hogy a passzív dohányzás is ronthatja a sportteljesítményt? Schwab Richárd szerint a dohányzás minden formája káros.

  • Vastag, kóros nyálka (biofilm) képződését okozza a légzőrendszerben, ami megzavarja a baktériumok egyensúlyát, gyulladáshoz vezet, és növeli a rák kockázatát.
  • A nikotin serkenti az agyban lévő receptorokat, ami negatív egészségügyi következményekkel járhat.
  • Egyértelmű üzenet: ha sportolsz, és fontos számodra a teljesítmény, felejtsd el a cigarettát (és az e-cigarettát is)!

4. Alvás: a titkos fegyver

Az alvás az egyik legfontosabb regenerációs eszközünk. De hogyan aludj úgy, mint egy profi sportoló? Schwab doktor tanácsai a minőségi pihenéshez:

  • A megfelelő mennyiségű alvás (ideális esetben éjfél előtt) kulcsfontosságú. A minőség ugyanolyan fontos, mint a mennyiség.
  • A mély, zavartalan alvás a legfontosabb. Ha gyakran ébredsz fel éjszaka, valószínűleg nem alszol elég mélyen.
  • A mélyalvási ciklusok éjfél előtt hosszabbak, ezért fontos a korai lefekvés.
  • Tipp: Mérd a mélyalvásod mennyiségét okosórával vagy más eszközzel, és törekedj arra, hogy minél többet tölts ebben a fázisban! Próbálj meg minden este ugyanabban az időben lefeküdni, és teremts nyugodt, sötét környezetet a hálószobában!

5. Böjtölés: teljesítmény-turbó?

Időszakos böjtölés: divatos hóbort, vagy valóban hatékony módszer a jobb teljesítményért és egészségért? Schwab Richárd az időablakos étkezést támogatja, DE mindig egyeztess szakemberrel, mielőtt belevágsz, különösen, ha sportolsz!

  • Az evés a nap egy bizonyos, például 8 órás időablakára korlátozódik, így az emésztőrendszer 16 óra pihenést kap.
  • Ennek az étkezési módnak számos előnye van a fogyáson túl is, például serkenti a szervezet önjavító mechanizmusait.
  • Schwab doktor szerint a “mértéktartás” helyett a “koplalás” (böjtölés) jobban kivitelezhető. Könnyebb kihagyni egy étkezést, mint kevesebbet enni.
  • A “reggelizz úgy, mint egy király…” mondás többnyire téves, kivéve a nagyon könnyű vacsorát.
  • Nagyon fontos: a böjtölés nem mindenkinek való, és sportolóknál különösen fontos a fokozatosság és a szakértői felügyelet!

6. Edzés falatok: mozogj okosan!

Bár a heti mozgással töltött idő az egyik legfontosabb szempont az egészséges, aktív életforma szempontjából, ez nem jelenti azt, hogy órákat kell töltened az edzőteremben. Schwab doktor szerint már napi “edzés falatok” is csodákra képesek.

  • Rövid, 5-10 perces, intenzív mozgásblokkok, amiket a nap folyamán többször is beiktathatsz.
  • Példa: Reggeli nyújtás, egy gyors séta az ebédszünetben, néhány fekvőtámasz a tévé előtt.
  • A WHO ajánlása: minimum heti 150 perc intenzív, vagy 300 perc mérsékelt mozgás.
  • Tipp: Válassz olyan mozgásformát, amit szeretsz. A lényeg, hogy mozogj, és érezd jól magad közben!

7. Gyors megoldások: légy óvatos!

A közösségi média tele van csodaszerekkel, amelyek azonnali eredményt ígérnek. De melyiknek hihetsz? Schwab Richárd óvatosságra int.

  • Sok “gyors megoldásnak” nincs tudományos alapja.
  • Az egyéni igények jelentősen eltérnek, ezért óvatosan azokkal az “egészségügyi szakértőkkel”, akik agresszíven hirdetik a saját termékeiket.
  • Tanács: kérj személyre szabott megoldásokat egészségügyi szakemberektől!

8. Megelőzés: a legjobb védekezés

Hatékonyabb és jobb az egészségügyi kockázatokat korán kezelni, mint később kellemetlen és drága kezelésekre járni.

  • Az életmódbeli változtatásokat (alkohol és dohányzás elkerülése, egészséges táplálkozás) már egészséges állapotban, fiatalon el kell kezdeni.
  • Tipp: Már 20-30 éves korban érdemes elkezdeni a rendszeres szűrővizsgálatokat!

9. Proaktív szemlélet: ne várj a bajra!

Fontos, hogy rendszeresen járj szűrővizsgálatokra még akkor is, ha nincsenek tüneteid.

  • Ismerd a családi kórtörténetedet, és tedd meg a megfelelő óvintézkedéseket.
  • Légy proaktív: ne várd meg, amíg baj van!

10. Kiváltó okok: a teljesítménycsökkenés háttere

Ha folyton fáradt vagy, és nehezen megy az edzés, lehet, hogy nem csak a motivációddal van baj.

  • A túlsúly gyakran valamilyen konkrét egészségügyi probléma következménye.
  • Nem elég elkezdeni fogyókúrázni, hanem fontos kivizsgálni és kezelni a problémákat, amelyek súlygyarapodáshoz vezettek.
  • Akár kisebb súlycsökkenés mellett is jelentősen csökkenhetnek a gyulladások és más egészségügyi kockázatok, ha a kiváltó okokat is sikerül megszüntetni.
  • Tipp: Ha tartós fáradtságot, teljesítménycsökkenést tapasztalsz, fordulj orvoshoz!
Videók
Legfrissebb cikkeink
Soha nem késő elkezdeni! Mozgásra fel, itt az Aktív Idősek Program!
Több százmillió forintos programokat indít az Aktív Magyarországért államtitkárság karöltve szakmai partnereivel annak érdekében, hogy Magyarország idősödő lakossága fittebb, egészségesebb és boldogabb legyen. Mert mozogni minden korban fontos és szuper!
Tojáskergetés, nyuszitúra és friss levegő – húsvéti mozgásélmények a hosszú hétvégére!
Ha azt hitted, hogy Húsvétkor mindenki csak tojással és sonkával pakolja meg a tányérját, majd gurul haza a kanapéra, hát nagyot tévedtél! A négy napos hétvégén országos mozgásmámor veszi kezdetét: bringatúrák, futóversenyek, túrák és vízitúrás különlegességek várnak – húsvéti finomságokkal és jó hangulattal fűszerezve.
Bánhalmi Kata: táplálkozással, mozgással, alvással, önmagunk megismerésével érhető el belső egyensúly
20 év kemény önismereti munkájával rakta össze azt a tudást a testi-lelki egyensúlyról, önismeretről, egészségről Bánhalmi Kata, amit vendégeivel együtt megoszt a „Kösz, jól” podcastban. Égető munkatempóból és a feszültséget levezető bulikból jutott el oda, ahol ma van – egy olyan pontra, ahonnan nemcsak a saját életét szervezi tudatosan, de másokat is segít ebben.
Csodás idő, fantasztikus futók és balatoni hangulat a Generali Run Balatonfüreden
Április 12-én, ragyogó napsütésben rendezték meg a Maratonman versenysorozat 2025-ös évadának második állomását, a Generali Run Balatonfüredet. A festői Vitorlás Téren felállított versenyközpontban több mint 1000 futó sorakozott fel, hogy különböző távokon mérettesse meg magát.
Minden rekordot megdöntött a legek futóversenye, a 40. Telekom Vivicittá
Történelmi részvételi csúccsal, 31 530 indulóval zárult a 40. Telekom Vivicittá Városvédő Futás április 12-13-án Budapesten. A kétnapos rendezvény nemcsak a résztvevők számában döntött rekordot – túlszárnyalva a 2019-es 31 293 fős csúcsot –, hanem a nemzetközi futók és a női indulók arányát tekintve is új mérföldkövet jelent. A hatalmas tömeg és a csodálatos idő igazi futóünneppé, feledhetetlen mosolyfesztivállá varázsolta a Margitszigetről induló, és a főváros legszebb részein haladó versenyt. A 40. Telekom Vivicittát övező hatalmas médiavisszhang és a résztvevők közösségi média aktivitása tömegeket ért el, hirdetve a mozgás és az aktív életforma fontosságát.
Elindult a rekorddöntő 40. Telekom Vivicittá
Fantasztikus hangulatban és tökéletes futóidőben rajtolt minden idők legnagyobb Vivicittája. Már a kétnapos verseny első napján megtelt a Margitsziget és az összes futam teltházzal indult, így helyszíni nevezésre nem is volt lehetőség, ahogy a vasárnapi távok is mind megteltek.
2025 © holmozogj.hu