A Pontvadászat ötlete Európa északi országaiban született, ahol nagyon komoly hagyományai vannak a tájfutásnak, és általában a szabadban – erdőben, városi parkokban – űzhető sportoknak.
“A skandináv országokban nagyon népszerűek az úgynevezett állandó ellenőrzőpontos (fixed orienteering) pályák, amelyek városok közelében, parkokban vagy erdőkben találhatók, és bármikor, bárki által teljesíthetők. Az ottani siker és aktivitás adta az alapötletet” – mesélte a holmozogj.hu-nak Kovács Balázs, a Magyar Tájékozódási Futó Szövetség. “Ezt a modellt szerettük volna Magyarországon is megvalósítani, de modernebb eszközökkel és egyedi elemekkel kiegészítve.”
Hogyan működik a Pontvadászat?
Az egész nagyon hasonlít a tájfutásra. Aki letölti az alkalmazást, megnyithat egy tájfutó térképet a telefonján, ennek segítségével kell felkeresni az ellenőrző pontokat, amiket a valóságban – ugyanúgy, ahogy a tájfutó eseményeken – narancs-fehér bójákkal jelölnek.
A bóják között – a helyszíntől függően – többféle módon lehet haladni:
- gyalog,
- futva,
- kerékpárral,
- néhány helyen akár gördeszkával vagy görkorcsolyával is.
Egyénileg vagy akár csoportokban is dolgozhatnak a résztvevők, az útvonalat, vagyis a bóják sorrendjét mindenki maga választja meg.
“Ez a szabadság az, ami megkülönböztet minket más terepfutó vagy túraprogramoktól. Itt nincs kijelölt ösvény, a résztvevőknek kell megtervezniük a saját útjukat” – hangsúlyozta Kovács Balázs.
Az ellenőrzőpontokon lévő QR-kódot az okostelefonos alkalmazással kell beolvasni. A telefonon egy kvízkérdés jelenik meg, amelynek helyes megválaszolásával további pontokat lehet gyűjteni.
“A kvízeket tematikusan lehet összeállítani, például matematika, földrajz vagy történelem témában. Ezért nemcsak sportolóknak, kirándulóknak, családoknak, hanem tanároknak is remek eszköz lehet szabadtéri órákhoz” – tette hozzá a szövetségi elnök.
Az első hazai pályák idén tavasszal készültek el, számuk folyamatosan nő: ma már több mint 30 településen, mintegy 900 ellenőrző pontot jelöltek ki. Ha valaki szeretné az összes helyszínen az összes QR-kódos bóját becserkészni, akkor nagyjából 125 kilométert kellene teljesítenie. Hamarosan újabb településeken alakítanak ki Pontvadászatra alkalmas pályákat az Aktív Magyarok Program támogatásával.
Mozgás és agytorna egyszerre
A Pontvadászat program tehát egyszerre tornáztatja a testet és az agyat.
“Azt szerettük volna, hogy az emberek ne csak mozogjanak, hanem közben gondolkodjanak is. Ez egyfajta agytorna, amely ráadásul szórakoztató is. A programot úgy alakítottuk ki, hogy minden korosztály számára teljesíthető legyen.”
Kovács Balázs hozzátette: a kihívás rendkívül népszerű a tanárok és szerencsére a tanulók körében is.
“Egy tanár arról számolt be, hogy a diákjai, akik az órákon gyakran nehezen koncentrálnak, teljesen odavoltak a Pontvadászatért. A pályán versengve oldották meg a matek feladatokat, így nem okozott nehézséget lekötni a figyelmüket.”
Főszerepben a tájékozódás
Érdekes tény, hogy vannak népek, amelyek mindennapi életükben kizárólag világtájak alapján tájékozódnak. Például az ausztrál guugu yimithirr törzs tagjai a „balra” vagy „jobbra” kifejezések helyett az „északnyugatot”, vagy „délt” használják, így mindig pontosan meg tudják határozni a pozíciójukat. Azaz, velünk ellentétben nem nagyon tudnak eltévedni egy erdő vagy a sivatag közepén.
“Fontosnak tartjuk, hogy az emberek megtanuljanak térképet olvasni és tájékozódni. Ez egyfajta készségfejlesztés, amit mindenkinek érdemes kipróbálnia, akár egy egyszerű séta közben is” – mondta a szövetség elnöke.
Mi várható a jövőben?
A Pontvadászatra alkalmas helyek száma folyamatosan bővül, a kvízek pedig egyre színesebbek és változatosabbak lesznek. Hamarosan képes kérdések is elérhetők lesznek, például KRESZ táblák, gyógynövények vagy állatok felismerésére vonatkozóan.
“Később a legjobban teljesítők számára szeretnénk extra kihívásokat is kialakítani, amiken majd ajándékokat is lehet nyerni” – árulta el Kovács Balázs.
Készen állsz, hogy kipróbáld? Töltsd le az applikációt a Google Play-ből vagy az App Store-ból, válassz helyszínt, és indulhat a Pontvadászat!
Ha nem akarsz lemaradni tartalmainkról, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre!