Akár nagy összegben is fogadni mernénk rá, hogy közületek a legtöbben sajnos nem Valenciában vagy a Kanári-szigeteken tengetitek a mindennapjaikat, hanem Budapesten vagy hazánk más pontján. Sajnos ez azzal jár, hogy a télen bizony egyszerre kell a hideggel és a sötéttel megbirkóznunk. Valljuk be, hogy sokunk kedvét ez bizonyos szürke hétköznapokon teljesen elveszi a mozgástól.
Szerencsére léteznek olyan alternatív megoldások, amikkel a hosszú téli hónapokat is át lehet vészelni úgy, hogy a fizikai állapotunk ne essen teljesen vissza. Elég csak a futópadra gondolni, aki pedig inkább kerékpározni szeret, ő is megteheti azt úgy, hogy közben csak a helyzete változik, de a helye nem. A szobabicikli a régebbi módszer, ennél valamivel elegánsabb és izgalmasabb a görgőzés.

Ahogyan a bikemag.hu részletes leírásából is kiderül, görgők között alapvetően három típust különböztethetünk meg: a szabadgörgőt, a fix görgőt és az okosgörgőt. A szabadgörgőn a kerékpár nincs rögzítve, vagyis a talpon maradás azon múlik, hogy a nyeregben lévő személy mennyire ügyesen egyensúlyozik. A fix görgőkben a hátsó kereket kell beforgatni egy állványba, majd azt egy hengerhez szorítani. A harmadik, az okosgörgők kategóriája talán a legizgalmasabb mind közül.

Az okosgörgők méltán tartoznak az okoseszközök közé. A leghíresebb gyártók közé tartozik a Wahoo és a Tacx. A bringa ellenállását egy alkalmazás, egy program vagy a kerékpáros komputerünk vezérli. És itt jön az igazán izgalmas része a dolognak! Az okosgörgőkhöz olyan programok kapcsolhatók, amik nem csak egy adott útvonalhoz tartozó ellenállást vezérelnek (az emelkedőket, lejtőket szimulálják az ellenállással), hanem a monitorunkon, tv-nken vizuális élményt is adnak.
Az olyan applikációkkal, mint amilyen a Zwift, csodálatos tájakon tekerhetünk virtuálisan, akár a barátainkkal, akik szintén a saját lakásukban tekernek, sőt, ha versenyezni van kedvünk, bárkivel összemérhetjük az erőnket, akivel csak szeretnénk. A legprofibbak pedig 2020 óta minden évben benevezhetnek a Nemzetközi Kerékpáros-szövetség (UCI) által rendezett világbajnokságra is (Cycling Esports World Championships). Ezt a versenyt három évvel ezelőtt az a Jay Vine nyerte meg, aki nem sokkal később a világ egyik legnevesebb kerékpárversenyén, a Vueltán két szakaszt is megnyert, és a hegyi trikót is hazavihette. A 29 éves ausztrál is annak a 2016-ban elindult Zwift Academy programnak a növendéke volt, amit azért hoztak létre, hogy a legjobb játékosokból profi országúti bringásokat neveljenek. A cég azóta annyira kinőtte magát, hogy jelenleg a hölgyek Tour de France-ának és Paris-Roubaix-jának is a névadó szponzora.

„Profi kerékpárosként az edzésidő optimalizálása kulcsfontosságú. A Zwift segítségével zökkenőmentesen illeszthetem be a minőségi edzéseket a napomba, vagy bármikor tekerhetek a barátaimmal szórakozásképpen, amikor csak a kedvem tartja” – ezt Mathieu van der Poel mondja, aki már 250 profi versenyt nyert a kerékpársport különböző szakágaiban, de még ő is hasznosnak találja a Zwiftet.
A „Zwifterek” már túl vannak 3 370 000 000 görgőn letekert kilométeren és 53 000 000 000 méternyi hegymászáson. A Zwift-tréningek ráadásul automatikusan hozzáadódnak a Strava-profilodhoz is. Ha kedvet kaptál, te is csatlakozhatsz a heti nagyjából ezer kihívás valamelyikéhez.