Kezdjünk egy rövid bemutatkozással: mivel foglalkozol, mióta vagy a médiában, milyen műsoraid vannak?
– Műsorvezető és szerkesztő vagyok a Kossuth Rádióban. 2009-ben pályakezdőként jöttem ide. Főként magazinműsorokban tevékenykedem, a Délelőtt című műsorban gyakran foglalkozunk a mozgással és a sport egészségre gyakorolt hatásával. Nemrég lettem egy nyolchetes, mozgásra buzdító kampánynak az arca.
Mióta része az életednek a mozgás, milyen sportokat űzöl?
– A szüleim már gyerekkoromban próbáltak sok mindenre elvinni. A ritmikus gimnasztikával kezdtük, de az nem az én világom volt, utána hosszú évekig versenytáncoltam, és megtanultam úszni is. Telente nem volt olyan hétvége, amikor ne lettem volna kint a korcsolyapályán órákon át, és a síelés is hamar az életem részévé vált. Sokat köszönhetek a szüleimnek, akik annak ellenére, hogy nem annak a generációnak a képviselői, amelyiknek mindennapi eleme a mozgás, de nagyon igyekeztek, sokszor együtt tanulták meg velem a dolgokat. Sokat túráztunk és kerékpároztunk is, gimnazistaként teniszezni is elkezdtem. Aztán ahogyan sűrűsödtek a teendőim, úgy fordultam a futás felé, mert ez volt a leginkább időtakarékos megoldás.
Jelenleg hogyan tud beleférni az idődbe az aktív sportolás?
– Csak tudatos tervezéssel. Heti 3-4 alkalommal sportolok: futok és mellette kardio fitnesz edzéseket végzek. Rájöttem, hogy a futás nem elég, mert az ülő munka miatt gyakran fájt a hátam. Ezért kellett olyan mozgásformát is keresnem, amely a vázizmokat is megerősíti. Teljes állásban dolgozom, két gyereket nevelek, visszük őket is edzésekre, és persze még ott van a háztartás is. Sokszor hallom az emberektől, hogy egyszerűen nem fér bele az idejükbe, hogy mozogjanak. Bízom benne, hogy jó példát mutatok ennek az ellenkezőjére.
Pontosan milyen módokon hirdeted az egészséges életmódot?
– A Délelőttben nemrég elindult a kampányunk, amelyhez hasonlót már korábban is meghirdettünk. A tavalyi a szűrések fontosságát hangsúlyozta, megpróbáltuk meggyőzni a hallgatókat, hogy járjanak rendszeresen szűrővizsgálatra. A műsorba meghívott szakértőkkel kivétel nélkül arra a következtetésre jutottunk, hogy a legtöbb betegség kialakulása az aktív életmóddal megelőzhető lenne, vagy minimum a kialakulásának az esélye csökkenthető lenne. A mostani, mozgásra buzdító kampányunk célja, hogy az emberek kezébe eszközöket adjunk ahhoz, hogy elhiggyék, nem csak vérrel-verítékkel lehet sportolni. Az orvosok azt mondják, hogy már két hét után mérhető eredménye van a mozgásban gazdag életnek. A szerkesztőségben mi magunk is teszünk majd vállalásokat, amivel mindannyian kilépünk a komfortzónánkból, ezáltal is igyekszünk példát mutatni. Várjuk a hallgatóinkat is, hogy írják le a történetüket, miként sikerült már felnőttként megváltoztatni az életmódjukat.
Mit javasolsz azoknak, akik most kezdenének el a közelgő tavaszi jó idő hatására mozogni?
– Igazából nem kell nagyon meleg idő ahhoz, hogy valaki kimenjen. Ha nem szakad az eső, akkor máris érdemes rászánni magunkat akár csak a futásra vagy a sétára. Az elhatározás a legfontosabb, ha ez megvan, onnantól már könnyű. Rengeteg közösség várja az új tagjait, elég csak a futóklubokra vagy akár az idősebb korosztálynak szóló gyaloglóklubokra gondolni. A Mozdulnék sportlabor mindenkinek segít megtalálni a megfelelő mozgásformát. Biztonságosan bele lehet vágni a gyaloglásba, az úszásba és a biciklizésbe is. Nem kell már az első lépések során maratoni futásban gondolkodni. Csak induljanak el, és már hamar érezhetik a pozitív változást az életminőségükben, és legyenek büszkék magukra, ha tettek egy lépést az egészségükért.
