A Székelyföld és Magyarország közötti erős köteléket nemcsak a történelmi, kulturális és nyelvi összetartozás jelzi, hanem a sport és a turizmus is. A jégkorong, a hegymászás és a kerékpározás mellett a síelés is egyre jelentősebb szerepet kap, amelynek további lendületet adhat egy most épülő, székelyföldi síközpont.
Az álom Nagy János helyi vállalkozó fejében született meg, aki már komoly tapasztalatokat szerzett sípályák építésében és üzemeltetésében. Lelkes partnerként, mindent magára vállaló befektetőként csatlakozott hozzá Portik Endre, mint kivitelező és projekttulajdonos, valamint Kékesi Márton, kétszeres olimpikon, világbajnoki 25. helyezett alpesi síelő és édesapja, nevelőedzője, Dr. Kékesi Tamás.
A Kékesi név jól ismert az alpesi sí világában, hiszen már a harmadik generáció foglalkozik versenyzéssel és síversenyek szervezésével. Kékesi Tamás mindezt a Miskolci Egyetem professzoraként, édesapját követve, önkéntesen műveli. A család évek óta elkötelezett eszmei, szakmai és – amennyire lehet – gyakorlati támogatója a székelyföldi projektnek.
Az elképzelések szerint a Gyergyószentmiklós közelében épülő központ nemcsak a családoknak és a szabadidős sportolóknak biztosítana egy eddig a Székelyföldön nem létező méretű és fekvésű síterepen aktív kikapcsolódási lehetőséget, hanem a profik edző- és versenyhelyszíne is lenne. Utóbbiak akár az alpesi síelés minden számában gyakorolhatnának, az 1500 méteres tengerszint feletti magasságból induló, változatos sípályarendszeren.
Kovács család: generációk óta sípályákon
Portik Endre és családja szoros kapcsolatban áll a síeléssel. „A feleségem oldaláról, a Kovács család már a harmincas évek óta meghatározó szereplője az alpesi sí világának” – mondta büszkén.
A Kovács család több tagja is megfordult már a téli olimpiákon, köztük volt Kovács Barnabás, aki hat olimpián és több mint tíz világbajnokságon vett részt négy ország (Magyarország, Hollandia, Chile és Ausztrália) szövetségi kapitányaként, illetve lánya, Kovács Mónika, aki a naganói téli olimpián képviselte Magyarországot alpesi síversenyzőként.
A Kovács, valamint a Portik család a magyar gyártmányú sílécek fejlesztésében is úttörő szerepet játszottak a napjainkban is folyamatosan fejlődő Explosiv sílécekkel, így nem véletlen, hogy a most épülő síközpont kialakítását is a szakértelem és az elkötelezettség vezérli.
„Úgy éreztük, hogy itt az ideje létrehozni egy olyan síterepet, amely nemcsak a helyieknek, hanem a profi és szabadidős síelőknek is valódi élményt, illetve színvonalas lehetőségeket nyújt, jól kiépített pályarendszerrel és színvonalas szolgáltatásokkal” – nyilatkozta a holmozogj.hu-nak Portik Endre, aki az elmúlt két évben szinte minden idejét, erejét és anyagi forrásait ennek a nagyszabású projektnek szentelte, és várhatóan ez így is marad, amíg el nem érkezik a tervezett nyitás a következő szezonban.
Változatos pályák, mindenki megtalálja a helyét
A tervek szerint 18 kilométeres pályarendszerrel várják majd a síelőket és a snowboardosokat az Explosiv Síközpontban. A lejtők körülbelül 80 százaléka 18-22 százalékos lejtésű lesz, amelyeken a kezdők és a haladók is élvezettel csúszhatnak. A fennmaradó körülbelül 20 százalék viszont a versenyzők és a gyakorlott sízők igényeihez igazodna meredekebb, technikásabb pályákkal, amelyek megfelelnek a nemzetközi versenyek követelményeinek is.
A haladó pályák 1445 méteres magasságból indulnak és mintegy 1100 méterig nyúlnak le, az úgynevezett „üverig,” vagyis a Gyilkos-tó völgyéig.
A Panoráma pálya tányéros felvonója 1500 méteres magasságig visz fel, ahonnan oktatásra kiválóan alkalmas terep nyílik különleges kilátással. A központi épület mellől induló, változatos szakaszokat is tartalmazó pályák pedig a sítechnika fejlesztésére is tökéletesek lesznek a haladók és a versenyzők számára is.
Egy másik tányéros lift jelenleg az 1285 méter magasságban lévő középső állomástól viszi fel a gyakorlott sízőket. Itt fut össze a meredek „slalom Hang” a kerülőpályával, és innen fog folytatódni a meredek versenypálya az „üverig”, amit szintén meg lehet majd kerülni további enyhébb lejtésű körpályákon.
„Külön figyelmet fordítottunk a pályák elkülönítésére, amellett, hogy alkalmazkodunk a domborzati viszonyokhoz” – hangsúlyozta Kékesi Tamás. „A kezdőknek és haladóknak szánt pályák nem érintkeznek a profi szakaszokkal, így senki sem akadályozza a másikat.”
A pályarendszer északi fekvésű, így a természetes hónak és a hóágyúkkal gyártott hórétegnek köszönhetően egész szezonban biztonságosan használható.
Igazi csúcsélmény!
A többszintes központi épület 1430 méteres magasságban található, saját parkolóval, amely egy 3,5 kilométeres erdei bekötőúttal közelíthető meg a Gyilkos-tó felé vezető főúttól. A modern épület nemcsak esztétikus, hanem számtalan funkciót is ellát: síkölcsönző, szerviz, étterem és apartmanok várják majd a vendégeket.
A táj lenyűgöző szépségét már az épületből is élvezhetjük, de a pályákon csúszva és a felvonókról még többet láthatunk majd belőle.
„A Gyilkos-tó, a Ló-havas és a Csofronka, valamint a Cohárd és a Csalhó csúcsainak látványa káprázatos. Ezt egyszerűen látni kell!” – tette hozzá Portik Endre.
Külön említést érdemel a tervezett kabinos felvonó, ami egy szakaszán egy rövid alagúton is áthaladva vezet majd a csúcsra.
Síelés télen és nyáron is!
A központ a tervek szerint a nyári hónapokban is számos programmal várja majd a látogatókat: kerékpáros ösvények, túraútvonalak és az alpesi országokban már népszerűvé vált gyepsí pályák teszik vonzóvá a helyszínt.
„A gyepsí egy remek alternatíva, lehetővé teszi, hogy a síelők a zöld lankákon is élvezhessék a sportot, különleges felszereléssel, amely kifejezetten erre a célra készült” – magyarázta Kékesi Tamás. Ez a nyári alternatívája az alpesi sízésnek, ami a Nemzetközi Sí Szövetség versenyrendszerében is szerepel. Magyarországon komoly hagyományai vannak a gyepsízésnek, ezeket a Kékesi család azzal is igyekezett újraéleszteni, hogy Kékesi Márton és Kékesi Konrád elindult több ifjúsági világbajnokságon. Gyepsí edzésekre és versenyzésre is lenne mód a Panoráma pályán.
Természetesen, a kabinos felvonó sem állna le a téli szezon után, egész éves üzemmel lehetővé tenné, hogy a kirándulók könnyedén megközelítsék a Meggyes-csúcsot, ami a körülötte bőségesen tenyésző vörösáfonyáról kapta a nevét.
Az Explosiv Síközpont fejlesztései izgalmas lehetőségeket ígérnek, de még számos feladat áll a csapat előtt. A székelyföldi síparadicsom legkorábban a következő szezonban nyithatja meg kapuit. Természetesen beszámolunk majd a fejleményekről a holmozogj.hu-n!
Addig sem kell lemondanod az aktív kikapcsolódásról! Böngészd a Mozgáskeresőnket, ahol számos téli és nyári sportprogramot találhatsz.